,

Wakacje 2023. 8 sposobów, jak taniej zorganizować urlop

22.03.2023 15:34

Chociaż do sezonu wakacyjnego jeszcze daleko, wiele osób już myśli o wyjeździe i planuje urlop. W dobie szalejącej inflacji trzeba liczyć się również ze wzrostem cen za wycieczki. Już teraz średnia cena za noc w hotelu w Polsce jest o 40 proc. wyższa niż rok wcześniej. Istnieje jednak kilka sposobów na to, aby taniej zorganizować wakacje. Oto 8 przydatnych wskazówek.

Tanie wakacje 2023
fot. Shutterstock

Inflacja i kryzys gospodarczy wciąż dają się we znaki branży turystycznej, a co za tym idzie również i turystom planującym wakacyjne wyjazdy. Szybujące w górę ceny oznaczają, że w tym sezonie musimy przygotować się na jeszcze większe wydatki niż w poprzednich latach. Eksperci z Travelist ujawniają 8 sposobów na to, jak taniej podróżować.

1. Rezerwuj wakacje z wyprzedzeniem, czyli first minute w cenie

Noclegów najlepiej szukać jak najwcześniej – z czasem będzie tylko drożej. Najnowsze dane portalu Travelist.pl pokazują, że średnia cena za noc w hotelu w szczycie sezonu już teraz jest o ponad 200 zł wyższa niż rok temu i wynosi 683 zł, co oznacza podwyżkę o około 42 proc.

– Analizy danych z naszego portalu wskazują, że Polacy już zaczynają dokonywać rezerwacji na nadchodzące wakacje (...) Rezerwacji na wakacje mamy aktualnie o ok. 19% mniej niż w 2019 r., ale jednocześnie o blisko 40% więcej niż w sezonie 2022 – mówi Eliza Maćkiewicz, Head of Commercial w Travelist.pl.

2. Kierunek ma znaczenie. Gdzie w Polsce jest najdrożej?

Patrząc na koszty, nie bez znaczenia jest także kierunek. Dokonując wyboru, warto porównać ceny noclegów w różnych częściach Polski. . Ceny wakacyjnych noclegów nad morzem są zdecydowanie najwyższe i w tym roku wynoszą średnio 719 zł. Z kolei w górach zapłacimy przeciętnie 586 zł za dobę dla 2 osób.

Należy jednak pamiętać, że różnice te mogą wynikać z faktu, że wiele obiektów na południu Polski dopiero zamyka sezon zimowy i wciąż nie udostępniło miejsc na okres wakacyjny. W efekcie ceny mogą jeszcze wzrosnąć. Najtańsze obecnie są city breaki – średnia cena w hotelach miejskich to nieco ponad 470 zł.

3. Tanie wakacje to urlop poza szczytem sezonu

Szukając oszczędności, warto pomyśleć o przesunięciu wyjazdu o kilka tygodni względem najpopularniejszych terminów. Ceny noclegów i atrakcji turystycznych są wówczas znacznie niższe niż w szczycie sezonu wakacyjnego. Kiedy zatem planować urlop?

– Za pobyt na samym początku wakacji, od 24 czerwca do 1 lipca, kupujący zapłacą średnio 634 zł za noc. Tydzień później to już 678 zł. Za to tydzień wcześniej – od 17 do 24 czerwca – cena spada do 540 zł. Oznacza to, że turyści, którzy na wakacyjny wypoczynek udadzą się wcześniej, zaoszczędzą – i to niemało – mówi Eliza Maćkiewicz, Head of Commercial w Travelist.pl.

Ponadto wybierając mniej popularne daty, można liczyć na wiele dodatkowych korzyści. W perspektywie lata to m.in. mniejsze zatłoczenie na plaży, w restauracjach czy na szlakach turystycznych. Oznacza to nie tylko większą dostępność miejsc i atrakcji, ale również minimalizację kosztów.

4. Ostatnie wakacje z bonem turystycznym

Tylko do 31 marca 2023 r. można wykorzystać Bon Turystyczny. W puli nadal jest sporo do wzięcia, ponieważ według ostatnich danych ZUS na aktywację wciąż czeka ponad pół miliona świadczeń. Ci, którzy jeszcze nie skorzystali z tej opcji, mają teraz ostatnią szansę.

Bon Turystyczny przysługuje jednorazowo na każde dziecko i wynosi 500 zł. Środki można wykorzystać m.in. na rezerwację noclegów – również na terminy przypadające po 31 marca – co w perspektywie zbliżającego się końca terminu realizacji świadczeń jest jedną z najkorzystniejszych opcji.

5. Noclegi z wyżywieniem w cenie

Noclegi z wyżywieniem w cenie będą idealnym rozwiązaniem dla osób, które w trakcie wakacji chcą zaoszczędzić na posiłkach. To dobra opcja zwłaszcza przy dłuższych wyjazdach, szczególnie rodzinnych, w trakcie których regularne jadanie na mieście może znacząco obciążyć wakacyjny budżet.

6. Podróżowanie w grupie jest tańsze

Podróżowanie w większej grupie może przynieść wiele korzyści finansowych. Przede wszystkim koszty zakwaterowania mogą być niższe, gdy podzielimy je na większą liczbę osób - szczególnie w przypadku domków czy apartamentów.

Zaoszczędzić możemy także na kosztach transportu, taksówce czy paliwie. Wspólne posiłki pomogą nam również zmniejszyć nasze indywidualne wydatki. Wiele atrakcji turystycznych oferuje teżrabaty dla grup.

7. Niskobudżetowe atrakcje

Planując tanie wakacje w Polsce, warto wybierać aktywności, które nie są zbyt kosztowne. Wyjście na łono natury to jedna z opcji, która może być interesująca i przyjazna nie tylko dla portfela, ale również dla zdrowia. Warto postawić na wycieczki rowerowe, wędrówki górskie czy plażowanie.

Dobrym pomysłem będzie także poszukiwanie darmowych atrakcji w okolicy. Dla przykładu część muzeów w jeden dzień tygodnia można odwiedzić za darmo. Na interesujące zniżki mogą liczyć także honorowi dawcy krwi, posiadacze Karty Dużej Rodziny czy osoby z niepełnosprawnościami.

8. Różne opcje transportu

Zaoszczędzić można także na transporcie. Pociągi czy autobusy są zazwyczaj tańsze, a często bardziej ekologiczne. Dla podróżujących z dziećmi mogą być także dodatkową atrakcją – zwłaszcza gdy dla malucha to pierwsza tego typu podróż.

Również i w tym wypadku warto rozważyć wcześniejszy zakup biletu, by skorzystać z dodatkowych zniżek. Ci, którzy w podróży wybierają się jednak własnym autem, mogą zaoszczędzić, m.in. wybierając bezpłatne drogi, stawiając na ekologiczną jazdę czy korzystając z bezpłatnych parkingów.

loader