,

Warszawa widziana z Gór Świętokrzyskich. To rekordowa obserwacja

24.05.2023 13:14

Media społecznościowe obiegło niezwykłe zdjęcie wykonane w Górach Świętokrzyskich. Na fotografii ujęto najwyższy budynek w Polsce - warszawski Varso Tower. Autor podkreśla, że to najdalszy widok na stolicę, jaki udało się uwiecznić.

Warszawa widziana z Gór Świętokrzyskich. Sieć obiegło niezwykłe nagranie
fot. Shutterstock/facebook.com/dalekiewidoki

Co jakiś czas sieć obiegają zdjęcia ciekawych miejsc wykonane z różnych odległości. Nie tak dawno pewnemu fotografowi udało się uchwycić Tatry z Rumunii. Między miejscem, w którym znajdował się artysta, a uwiecznionymi wierzchołkami w linii prostej jest niemal 300 km.

Tym razem media społecznościowe obiegło inne, równie niezwykłe ujęcie. Fotograf wykonał zdjęcie w Górach Świętokrzyskich, a zarejestrował na nim najwyższy budynek w Polsce i w Unii Europejskiej, czyli warszawski wieżowiec Varso Tower. Miejsca te dzielą aż 152 km. Co ciekawe, do tej pory rekordową obserwacją był widok z wiaduktu nad autostradą A2 w Kalenicach, oddalonego od drapacza chmur o 83,3 km.

Warszawa widziana z Gór Świętokrzyskich. To rekordowa obserwacja

To niezwykłe zdjęcie Varso Tower zostało wykonane z gołoborza na Łysej Górze. Autor fotografii Paweł Kłak w rozmowie z portalem Wirtualna Polska Turystyka zdradził, że obserwacja miała miejsce o godzinie 3.00 w nocy z 21 na 22 maja.

- Mało kto wierzył, że obserwacja Warszawy będzie możliwa również z odległych o ponad 150 km Gór Świętokrzyskich. Symulacje komputerowe wskazywały, że przy standardowej refrakcji atmosferycznej warszawskie wieżowce są schowane za horyzontem - napisał Kłak na stronie dalekiewidoki.pl. Na szczęście - jak dodał - czasem w przyrodzie występuje niestandardowa refrakcja. Światło ugina się mocniej niż zwykle w niejednorodnej atmosferze i pozwala niejako "zajrzeć za horyzont".

- Obserwacja Warszawy ze Świętego Krzyża kończy pewien etap obserwacji z tego miejsca - podsumował pasjonat fotografii. Zaznaczył jednocześnie, że z gołoborza lub wieży klasztornej podziwiać można również inne odległa miasta jak chociażby Radom, Puławy, Tarnobrzeg, Rzeszów czy Lublin. Możliwe są też obserwacje długodystansowe niektórych szczytów pasm górskich, m.in. Beskidów oraz Tatr.

Zobacz także: To polskie jezioro przypomina koralowy atol. Widok z lotu ptaka zapiera dech w piersiach

Internauci komentują: "To mi się nawet nie śniło"

Zdjęcie opublikowane na stronie DalekieWidoki.pl na Facebooku błyskawicznie obiegło sieć. Zdobyło ponad 300 polubień. Pod postem pojawiło się wiele komentarzy. Internauci nie kryją swojego zachwytu. 

Bon rozdaje Radio ZET. Zgłoś się do naszej zabawy i wygraj gotówkę na wakacje!

Fotka nosi znamiona petardy! Gratulacje!
 
Zawsze tylko w stronę Tatr obracałem łeb, a tu są ciekawsze tematy.
 
To wielka obserwacja!
 
To mi się nawet nie śniło - piszą użytkownicy Facebooka.
loader
5 najpiękniejszych miejsc w Polsce
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock

RadioZET.pl/turystyka.wp.pl/dalekiewidoki.pl

Logo radiozet Dzieje się