Oceń
Dyrektor Wawelu prof. Andrzej Betlej przyznał, że w 2022 r. doszło do prawdziwego oblężenia Zamku Królewskiego na Wawelu. Sukces frekwencyjny słynny obiekt odnotował pomimo trudnego początku roku. Przez pierwszych pięć miesięcy większość ekspozycji muzealnych było zamkniętych i przygotowywanych do uroczystego otwarcia w czerwcu. Dyrektor zamku tłumaczy, że te ostatecznie wysokie liczby są wynikiem kilku ważnych "hitów wystawienniczych".
Zobacz także: W Polsce powstaje nowa ścieżka w koronach drzew. Ma być gotowa już w przyszłym roku
Na Wawelu padł rekord zwiedzających. Tłumy turystów w zamku
W sumie w ciągu 2022 roku na Wawelu otwarto 16 wystaw. "Otworzyliśmy nowy Skarbiec Koronny – stałą ekspozycję, która cieszy się niesłabnącą popularnością" – powiedział Andrzej Betlej. Od końca czerwca Nowy Skarbiec Koronny zwiedziło prawie 140 tys. osób.
Zainteresowaniem cieszyła się też wystawa obrazu "Jeździec polski" Rembrandta. Dyrektor muzeum zaznacza jednak, że do wysokiej frekwencji, jeśli chodzi o liczbę odwiedzających, przyczyniły się również mniejsze ekspozycje, na których prezentowano prace mniej popularnych twórców.
– Tak intensywnego roku Zamek Królewski na Wawelu jako muzeum nie przeżył w całej historii. Mijający sezon zamkniemy z wynikiem zbliżonym do 1 mln 785 tysięcy zwiedzających. To frekwencja wszech czasów – podaje Zamek Królewski na Wawelu.
Trwają też prace nad nową ścieżką zwiedzania pod wschodnim skrzydłem Zamku Królewskiego. Trasa odsłoni przed zwiedzającymi nieudostępniane dotąd pomieszczenia i przybliży historię renesansowej rezydencji.
Zamek Królewski na Wawelu
Wzgórze wawelskie wraz z Zamkiem Królewskim to tak naprawdę skarbiec polskiej historii i kultury. Przez wieki miejsce to było siedzibą królów i książąt polskich, a także centrum politycznym państwa polskiego. Na Wawelu dla zwiedzających są udostępnione m.in. reprezentacyjne komnaty królewskie, prywatne apartamenty królewskie, zbrojownia oraz skarbiec koronny, w którym przechowywany jest Szczerbiec – miecz koronacyjny królów Polski. Ogromne wrażenie robi też Sala Senatorska – największa komnata zamku. To tutaj odbywały się ważne uroczystości państwowe, m.in. posiedzenia senatu czy wesela królewskie.
Pod wzgórzem wawelskim ciągnie się najsłynniejsza polska jaskinia – Smocza Jama. Warto odwiedzić to miejsce na zakończenie zwiedzania. W 1978 roku Zamek Królewski na Wawelu, wraz ze Starym Miastem, Kazimierzem i Stradomiem, został wpisany na listę UNESCO.
Źródło: PAP, WP Turystyka
Oceń artykuł