Obserwuj w Google News

Wielkanoc – polska wieś o wyjątkowej nazwie. Czy ma coś wspólnego ze świętami?

3 min. czytania
07.04.2023 12:14
Zareaguj Reakcja

Wielkanoc, położona w województwie małopolskim, jest jedyną miejscowością w Polsce i jedną z trzech na świecie o takiej właśnie nazwie. Wioska liczy zaledwie 260 mieszkańców i jest o niej głośno szczególnie przed… Wielkanocą. Z czego słynie to miejsce i czy ma coś wspólnego ze świętami?

Wieś Wielkanoc w Polsce
fot. Google Street View

Wieś Wielkanoc znajduje się w Małopolsce, w powiecie miechowskim, w gminie Gołcza. To około 40 km na północ od Krakowa. Chociaż miejsce to nie oferuje zbyt wielu atrakcji do zwiedzania, to wzbudza ciekawość wśród turystów, szczególnie w okresie świąt. Przy znaku z nazwą miejscowości regularnie zatrzymują się ciekawskie osoby.

Redakcja poleca

Wielkanoc – z czego słynie ta miejscowość?

Wielkanoc zajmuje obszar o powierzchni 3,18 km2 i jest zamieszkiwana przez około 260 osób. Chociaż w okresie świąt o tej miejscowości robi się głośno, na próżno szukać tutaj zabytków, ciekawych budowli czy atrakcji o typowo turystycznym charakterze. To jednak dobry kierunek dla tych, którzy szukają zacisznego miejsca, z dala od hałasu i pośpiechu.

Turyści chętnie zatrzymują się w tym miejscu po to, aby zobaczyć, jak wygląda jedyna w Polsce miejscowość o nazwie Wielkanoc. Podczas wizyty w tej wiosce wiele osób robi sobie pamiątkowe zdjęcie przy znaku drogowym.

Jak podaje WP Turystyka, miejscowość słynie z jednej okołoświątecznej atrakcji, a dokładniej kopii Grobu Jezusa. Ciekawą turystycznie informacją jest też fakt, że Wielkanoc leży na tzw. Szlaku Młynów Doliny Szreniawy. Można tu obejrzeć wybudowany w latach 1912-16, zabytkowy wodny młyn nad potokiem Gołczanka.

Zobacz także: Jak obchodzi się Wielkanoc w innych krajach Europy? 6 najciekawszych zwyczajów

Wielkanoc – małopolska wioska z ciekawą historią

Nie ma pewności, czy nazwa miejscowości faktycznie jest związana ze świętami wielkanocnymi. Pierwsze zapiski o tej wiosce pochodzą sprzed ponad 600 lat. Pojawiają się w dokumencie sądowym z 1382 roku, w którym widnieje informacja, że niejaki Janek ze Ściborzyc wraz z Wilczkiem z Wielkanocy mieli dopuścić się zuchwałej kradzieży krowy z pastwiska.

Z kolei w dokumentach historycznych z 1389 roku wzmianki o Wielkanocy są związane z istnieniem na jej terenie zboru luterańskiego. Właśnie w tym miejscu wziął ślub Maurycy Beniowski, jeden z uczestników konfederacji barskiej, legendarny podróżnik i bohater poematu Juliusza Słowackiego. To właśnie Beniowskiemu ta niewielka miejscowość w Małopolsce zawdzięcza największą sławę.

Czym Maurycy Beniowski zasłużył się dla kraju? To jeden z Polaków, którego nazwisko było znane w niemal całej ówczesnej Europie. Był protestantem, który bronił Krakowa przed Rosjanami i wsławił się zdobyciem zamku w Lanckoronie. W 1768 r. w zborze luterańskim we wsi Wielkanoc poślubił Zuzannę Annę Hönsch, a zaraz potem wyruszył do walki podczas konfederacji barskiej. Został pojmany przez Rosjan i zesłany na Kamczatkę, ale udało mu się uciec z niewoli.

Kiedy już wrócił do Europy, po niedługim czasie postanowił jako wysłannik króla Francji wyruszyć na podbój Madagaskaru. Tam 10 października 1776 roku został królem wyspy. To niezwykle barwna postać, którego losy są nieodłącznie związane z niewielką małopolską wsią.

W XVI wieku w Wielkanocy działał aktywnie ośrodek reformacji – swoje miejsce znaleźli w nim zwolennicy Kalwina i Lutra. Wioska miała murowany zbór z kryptą grobową, drukarnię, szpital, ewangelicką szkołę i młyn. Większość tych obiektów została niestety zniszczona podczas potopu szwedzkiego. Ocalałe z wielkanocnego zboru epitafia można obecnie zobaczyć w ewangelickim kościele św. Marcina w Krakowie.

Redakcja poleca

Cudowne źródełko we wsi Wielkanoc

Mimo że Wielkanoc nie może pochwalić się wieloma zabytkami, słynie z jeszcze jednej niecodziennej atrakcji. Chodzi o cudowne źródełko, którego wody wypływające spod skał podobno mają uzdrawiające właściwości.

Wielu miejscowych wierzy – zgodnie z przekazywaną z pokolenia na pokolenie legendą – że obmycie twarzy w tym „wielkanocnym” źródełku pozwala „ujrzeć świat w prawdzie”. Podobno przynosi też pomyślność w nauce. Ta informacja może zaciekawić tych, którzy są przed ważnymi egzaminami, choćby zbliżającą się maturą.

Źródło: visitmalopolska.pl, WP Turystyka