Wisła – co warto zobaczyć? 12 najciekawszych atrakcji turystycznych
Wisła jest miastem usytuowanym w sercu Beskidu Śląskiego. To tutaj swój początek bierze królowa polskich rzek – Wisła. Miejsce to przyciąga turystów malowniczymi krajobrazami, szlakami górskimi oraz świetnie przygotowanymi ośrodkami narciarskimi. Nie można zapominać też o "mistrzowskim klimacie" – żywą legendą Wisły jest najlepszy w historii Polski skoczek narciarski Adam Małysz. Podpowiadamy, co warto zobaczyć w Wiśle.

Wisła to miasto położone w województwie śląskim, w głębi Beskidu Śląskiego, przy Baraniej Górze (1220 metrów wysokości). Jest popularnym celem letnich i zimowych wyjazdów mieszkańców całej Polski, a także dobrą bazą wypadową do pobliskich miejscowości – Szczyrku czy Ustronia.
Wisła posiada bogatą bazę turystyczno-wypoczynkową – turyści mogą wybierać spośród licznych hoteli, domów wczasowych, pensjonatów wczasowych czy kwater prywatnych. Atrakcje są zapewnione na każdą porę roku. Latem wypoczywający w Wiśle mają do dyspozycji ponad 150 km szlaków turystycznych – zarówno dla turystyki pieszej, jak i rowerzystów górskich. Sezon zimowy w Wiśle to z kolei prawdziwy raj dla amatorów białego szaleństwa. Na terenie Wisły działa 20 stacji narciarskich. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Zobacz także: To najwyżej położona miejscowość w Polsce. Mieszka tam Kamil Stoch
Rynek w Wiśle i Aleja Gwiazd Sportu
Zwiedzanie Wisły wiele osób zaczyna od Rynku, który znajduje się na Placu Bogumiła Hoffa. Ta część miasta powstała w okresie międzywojennym, kiedy Wisła zdobywała popularność jako miejscowość letniskowa. W latach 30. XX wieku zbudowana została pierzeja z podcieniami. Obok wzniesiono Dom Zdrojowy, w którym obecnie mieści się restauracja, siedziba Urzędu Miasta, punkt informacji turystycznej oraz... czekoladowy pomnik Adama Małysza. W pobliżu tego budynku znajduje się zabytkowy kościół Apostołów Piotra i Pawła oraz Muzeum Beskidzkie.
Niedaleko Rynku ciągnie się deptak, czyli szeroka promenada ze sklepikami i restauracjami. Najciekawszą jego częścią jest Aleja Gwiazd Sportu, która została stworzona w 2008 roku dla upamiętnienia otwarcia skoczni narciarskiej im. Adama Małysza. Aleję tworzą wmurowane w chodnik tablice pamiątkowe. Można tutaj zobaczyć tablicę nie tylko Małysza, ale też Janusza Rokickiego, Jana Kawuloka czy Apoloniusza Tajnera.
Zamek Prezydenta RP w Wiśle
Wśród atrakcji turystycznych Wisły trzeba wymienić Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Wiśle (często nazywany po prostu „Zameczkiem”). Jest to modernistyczny pałac wzniesiony w latach 1929–1930 dla prezydenta RP Ignacego Mościckiego.
W skład całego kompleksu zamkowego, oprócz właściwej rezydencji (tzw. Zamek Górny), wchodzi również Zamek Dolny (obecnie ogólnodostępny hotel), Gajówka (restauracja oraz sale szkoleniowe) oraz drewniana kaplica p.w. św. Jadwigi Śląskiej, która powstała przed budową rezydencji w 1909 roku. Kaplica stanowi jednocześnie jeden z punktów Szlaku Architektury Drewnianej.
Jezioro Czerniańskie oraz zapora na Wiśle
Popularnym punktem na mapie atrakcji Wisły jest Jezioro Czerniańskie. To sztuczny zbiornik wodny, który został utworzony w latach 1968-1973, aby chronić okolicę przed powodziami. Wybudowana zapora ma 270 metrów długości oraz 37 metrów wysokości. Korona tej zapory to ciekawe miejsce spacerowe, chętnie odwiedzane przez turystów.
Jezioro Czerniańskie, zwane też Zbiornikiem Czerniańskim, łączy wody potoków Białej i Czarnej Wisełki i w ten sposób daje początek najdłuższej rzece w Polsce.
Zobacz także: Karpacz: co zobaczyć? 10 największych atrakcji turystycznych
Skocznia narciarska im. Adama Małysza w Wiśle-Malince
Jedną z największych atrakcji Wisły jest skocznia narciarska im. Adama Małysza. Pierwsza obiekt (Skocznia Malinka) został oddany jeszcze w roku 1933 i był drewniany. Obecna nowa skocznia działa od 2008 roku, a pierwszy skok oddał tutaj oczywiście Adam Małysz.
Rozmiar tego obiektu wynosi 134 metry, punkt konstrukcyjny jest na 120. metrze, a trybuny są w stanie pomieścić 8 tysięcy widzów. Na co dzień turyści mogą korzystać z wyciągu krzesełkowego oraz wieży widokowej i kawiarni.
Zobacz także: Kudowa-Zdrój – co warto zobaczyć? Największe atrakcje zabytkowego uzdrowiska w Polsce
Wodospad w Wiśle – „mała Niagara”
Podczas zwiedzania Wisły warto odwiedzić też znajdujący się 5 km od centrum wodospad nazywany „małą Niagarą”. Ma 8 metrów wysokości i został wybudowany w latach 50. XX wieku na potoku Wisełka. Okoliczne betonowe murki sprawiają, że można zobaczyć spadające wodne kaskady z różnych perspektyw.
W szczycie sezonu letniego przystanek robi sobie tutaj wielu turystów. Widok jest naprawdę malowniczy, mimo tego, że w ciągu ostatnich 10 lat okolica tego miejsca została mocno skomercjalizowana.
Park Kopczyńskiego z Amfiteatrem w Wiśle
Zieloną oazą w centrum Wisły jest Park Kopczyńskiego (znajduje się zaraz za budynkiem Domu Zdrojowego). Tutejsze ścieżki spacerowe prowadzą nad rzekę Wisłę, na Bulwar Księżycowy czy do Alei Podań i Legend. Ciekawe prezentuje się ostatnie z wymienionych miejsc. Po obu stronach tej alejki zostały ustawione drewniane rzeźby, które przedstawiają najbardziej znane postacie żyjące od wieków w świadomości mieszkańców, w dawnych podaniach i legendach z tego regionu.
Popularną atrakcją Parku Kopczyńskiego jest też zmodernizowany Amfiteatr im. Stanisława Hadyny. Latem odbywa się tu sporo ciekawych imprez plenerowych w tym ta najpopularniejsza, czyli coroczny Tydzień Kultury Beskidzkiej. Jest to jedna z najstarszych i największych imprez folklorystycznych w Europie.
Krzakowska Skała i „ławeczka miłości”
Popularnym celem wędrówek turystów jest Krzakoska Skała zwana również Skałą na Kobylej (730 m n.p.m.). Na miejsce prowadzi szlak niebieski z Wisły Dziechcinka PKP. Ze szczytu skały roztaczają się świetne widoki na dolinę Wisły, a także pasmo Czantorii oraz Równicy.
Krzakoska Skała zdobyła jeszcze większą popularność w 2020 roku. Wtedy też na jej szczycie, w miejscu punktu widokowego, stanęła drewniana „ławeczka miłości”. Turyści chętnie tu przybywają, aby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. To jeden z najbardziej instagramowych punktów w okolicy Wisły.
Muzeum Adama Małysza i czekoladowy pomnik skoczka
Żywa legendą Wisły jest Adam Małysz. Oprócz wspomnianej skoczni narciarskiej, która nosi imię znanego sportowca, w mieście znajdzie się jeszcze kilka miejsc przypominających o polskim skoczku. Warto odwiedzić na przykład prywatne muzeum – Galerię „Sportowe Trofea Adama Małysza” w Wiśle, gdzie można zobaczyć medale Małysza z zimowych igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym, Kryształowe Kule, a także inne trofea krajowe i międzynarodowe. W galerii udostępniono też narty, kombinezon czy kaski polskiego skoczka.
Niezwykłą atrakcją jest też pomnik Adama Małysza wykonany z… białej czekolady. Figura polskiego skoczka została stworzona przez lokalnych cukierników jako podziękowanie za wszystkie osiągnięcia sportowego. Czekoladowa figura, mająca 2,5 metra wysokości, znajduje się w holu Domu Zdrojowego. Pomnik Małysza ukryto za szklaną gablotą, bo zdarzyło się, że jeden z odwiedzających… odgryzł czekoladowe ucho sportowca.
Wisła – najciekawsze szlaki turystyczne
Wypoczywający w Wiśle mają do dyspozycji ponad 150 km szlaków turystycznych o różnej skali trudności i zapewniających przepiękne widoki. Trasy poprowadzone są wokół miasta i kierują w najpiękniejsze zakątki Beskidu Śląskiego. Dostępne są szlaki zarówno łagodne i widokowe, ale również te bardziej wymagające, przeznaczone dla bardziej doświadczonych piechurów.
Turyści pragnący aktywnie spędzić czas powinni zaplanować wyprawę na Baranią Górę (1215 m n.p.m.). Szczyt znajduje się na terenie miasta Wisła. Na Baraniej Górze skupia się węzeł szlaków turystycznych, prowadzących na okoliczne szczyty i do pobliskich miejscowości, m.in. na Skrzyczne (1257 m n.p.m.), Malinowską Skałę, Przełęcz Salmopolską (934 m n.p.m.), do Wisły Czarne i Węgierskiej Górki. Przez szczyt przebiega też czerwony Główny Szlak Beskidzki.
Popularnym kierunkiem górskich wypraw jest też Stożek Wielki (978 m n.p.m.) znajdujący się w Paśmie Czantorii, na granicy Polski i Czech. Nazwa tego szczytu wzięła się od charakterystycznego, stożkowatego kształtu, za sprawą którego wydaje się znacznie wyższy, niż jest w rzeczywistości. Wiedzie tu sporo szlaków, w tym czerwony Główny Szlak Beskidzki. Pod Stożkiem Wielkim stoi 100-letnie schronisko – najstarszy tego typu obiekt w Beskidzie Śląskim.
Wisła – atrakcje zimą, czyli trasy narciarskie
Narty w Polsce, w rodzinnej miejscowości Adama Małysza? Zdecydowanie tak. Wisła nie jest typowym ośrodkiem narciarskim, lecz siecią kilku mniejszych, rozproszonych stacji (m.in. Nowa Osada, Soszów czy Stożek Wisła).
Największy w Wiśle jest Soszów – do dyspozycji 6 różnorodnych tras o długości 6 km, 4-osobowa kolej linowa oraz orczyki. W Nowej Osadzie znajduje się również 6 tras, ale o łącznej długości 3,7 km. Doświadczeni narciarze najlepiej odnajdą się w ośrodku mieszczącym się na Wielkim Stożku.