,

Wybrano najlepsze lotniska w Polsce 2022. Który port zajął pierwsze miejsce w rankingu?

29.12.2022 14:38

Firma AirHelp po raz kolejny opublikowała ranking najlepszych lotnisk na świecie. Tegorocznym liderem został port lotniczy Tokio-Haneda położony w stolicy Japonii. A jak w zestawieniu uplasowały się polskie lotniska?

Lotnisko w Gdańsku
fot. KAROLINA MISZTAL/REPORTER/EASTNEWS

AirHelp, największa na świecie firma specjalizująca się w prawach pasażerów linii lotniczych, każdego roku przygotowuje globalny ranking najlepszych lotnisk oraz przewoźników. W ocenie portów pod uwagę bierze kilka kryteriów, w tym punktualność lotów oraz ilość i jakość sklepów i restauracji. Ponadto prosi tysiące pasażerów z całego świata, aby ocenili personel, czas oczekiwania i czystość na lotniskach, które ostatnio odwiedzili.

Zobacz także: Wizz Air wycofuje się z polskiego lotniska. W marcu przewoźnik wykona ostatni rejs

Jak podaje portal esopot.pl, najnowszy ranking AirHelp Score powstał na podstawie danych zebranych w okresie od 1 stycznia do 31 października 2022 r. W zestawieniu uwzględniono 151 lotnisk, z których w tym czasie najwięcej korzystano oraz dla których możliwe było zebranie najpełniejszych danych i opinii pasażerów.

Wybrano najlepsze lotniska w Polsce. Liderem gdański port lotniczy

W tym roku pierwsze miejsce w rankingu najlepszych portów lotniczych na świecie zajął Tokio-Haneda położony na wybrzeżu Zatoki Tokijskiej w stolicy Japonii (8,83 na 10 pkt). Na drugiej pozycji natomiast uplasowało się międzynarodowe lotnisko Recife w Brazylii. Podium z kolei zamyka port Narita zlokalizowany około 65 km od centrum Tokio. A jak w tym prestiżowym zestawieniu uplasowały się polskie lotniska?

Na pierwszym miejscu z ogólnym wynikiem 7,53 pkt znalazł się Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Lotnisko otrzymało 7,24 pkt za punktualność, 7,75 pkt za jedzenie i sklepy oraz 8,17 pkt za opinię klientów. Na drugiej pozycji uplasował się port w Krakowie (7,51 pkt). Na trzecim miejscu, z wynikiem 7,27 pkt, znalazło się warszawskie lotnisko Chopina.

Zobacz także: Tiktokerka zdradza, jak ominąć kolejki na lotnisku. Nagranie ma prawie 500 tys. wyświetleń

Z kolei tuż za podium uplasował się port we Wrocławiu (7,21 pkt). Na piątym miejscu natomiast - lotnisko w Katowicach (7,19 pkt).

Najlepsze linie lotnicze na świecie 2022

Poza lotniskami wybrano również najlepsze linie lotnicze na świecie. Po raz kolejny liderem zestawienia został katarski przewoźnik Qatar Airways. Drugie miejsce przypadło amerykańskiemu United Airlines, a trzecie australijskim liniom Qantas. Nie zabrakło też polskiego akcentu. W tym roku LOT zajął najwyższą pozycję w historii tego rankingu - 12. miejsce.

Zobacz także: Nowa linia lotnicza pojawi się w Polsce. Uruchomi trasy z dwóch lotnisk

loader

RadioZET.pl/airhelp.com/esopot.pl