,

To najwyżej położona miejscowość w Polsce. Mieszka tam Kamil Stoch

12.01.2023
Aktualizacja: 15.03.2023 16:05

Ząb, najwyżej położoną miejscowość w Polsce, rozsławił mieszkający tam polski skoczek Kamil Stoch. Ale turyści chętnie odwiedzają tę podhalańską wieś szczególnie z uwagi na spektakularne widoki. W pogodne dni rozciąga się stamtąd przepiękna panorama Tatr z wyraźnie zaznaczonym Giewontem.

Ząb - najwyżej położona wieś w Polsce
fot. Shutterstock

Ząb to wieś leżąca na północnym stoku Gubałówki, w gminie Poronin, na terenie powiatu tatrzańskiego, w pobliżu Zakopanego. Miejscowość ta jest jedną z najwyżej ulokowanych w Polsce (najwyższy punkt ma 1013 m n.p.m.). To właśnie z uwagi na położenie miejsce to przyciąga turystów spragnionych spokojnego wypoczynku i pięknych widoków.

Ząb w Polsce – historia i ciekawostki

Wieś Ząb (do 1965 roku nazywana Zubsuche) została założona w 1620 roku. Jej mieszkańcy do dzisiaj pozostali wierni tradycjom rolniczym i pasterskim. Miejscowość liczy prawie 400 gospodarstw rolnych i jest zamieszkiwana przez około 2 tys. osób.

1 stycznia 1951 część Zębu włączono do graniczącego od południowej strony Zakopanego.

Ważną datą dla podhalańskiej miejscowości jest 7 czerwca 1997 rok. Wtedy też Jan Paweł II przejeżdżał przez Ząb. Na pamiątkę tego wydarzenia wyznaczono Szlak Papieski. Wzniesiono także wieżyczkę papieską z okolicznościowym napisem: „Witaj Gazdo Świata w miejscu, skąd najbliżej do nieba”.

Ząb w Polsce
fot. Shutterstock

W Zębie urodzili się znani narciarze Józef Łuszcze oraz Stanisław Bobak. Mieszkał tu również kompozytor Henryk Mikołaj Górecki. Wspominając Ząb, nie sposób nie wymienić mistrza olimpijskiego i mistrza świata w skokach narciarskich Kamila Stocha. Choć w sezonie trudno go tu zastać, mieszkańcy doskonale wiedzą, gdzie mieszka polski skoczek. Jego dom jest doskonale widoczny dla tych, którzy jeżdżą na Potoczkach na nartach.

Najwyżej położona wieś w Polsce – jakie atrakcje oferuje?

Największą atrakcją wsi Ząb są bez wątpienia widoki. Z uwagi na wysokie położenie w pogodne dni rozciąga się stąd przepiękna panorama Tatr, z wyraźnie zaznaczonym Giewontem. Widok jest szczególnie urzekający, gdy górski szczyty jest ośnieżony. Wiele osób przyjeżdża tu po to, by odpocząć w spokoju i podziwiać tatrzańskie krajobrazy.

Usytuowanie na północnym stoku Gubałówki zachęca odwiedzających do spacerów – po niemal godzinnej wędrówce dotrzemy na szczyt Gubałówki. W drodze powrotnej można skorzystać z kolei linowej i zjechać nią do zimowej stolicy Polski, Zakopanego. Wędrując z Zębu do Zakopanego, przemierzamy także słynny, wspomniany wcześniej Szlak Papieski.

Przez wioskę oraz w jej pobliżu przebiegają piesze szlaki turystyczne. Do wyboru jest między innymi trasa zielona – z Ciągłówki przez Furmanową aż do Zębu oraz niebieska – rozpoczyna się na pobliskim wzgórzu Brylówka (861 m) i prowadzi przez Zakopane do Kuźnic, a później na Halę Gąsienicową.

Wielbiciele zwiedzania zabytkowych obiektów mogą zobaczyć w Zębie drewniany kościół parafialny (wzniesiony w 1921 roku) charakteryzujący się wnętrzem o wystroju regionalnym. W pobliżu znajdują się także liczne kapliczki ze świątkami będącymi dziełem twórców ludowych.

Znajdzie się też coś dla miłośników białego szaleństwa. Sporą popularnością cieszy się wyciąg narciarski Potoczki. Po wjechaniu kolejką na górę na narciarzy czeka trasa o długości 380 metrów. Na miejscu można skorzystać z pomocy instruktorów ze szkoły narciarskiej. Ząb oferuje też ciekawą ofertę noclegową.

Ząb na Podhalu. Magiczne zdjęcie obiegło sieć

W ostatnim czasie zdjęciem wioski Ząb podzielił się na swoim profilu na Facebooku portal Tatromaniak. Widok oświetlonej miejscowości na tle ośnieżonych szczytów górskich robi ogromne wrażenie. Fotografia autorstwa Daniela Gruszki zaraz po opublikowaniu w sieci zdobyła rzesze fanów. Zdjęcie wioski Ząb doczekało się już prawie 7 tys. polubień i setek udostępnień.

W komentarzach internauci nie kryli zachwytu nad wieczornym widokiem najwyżej położonej miejscowości w Polsce.

„Najpiękniejsze widoki na Tatry, tak na wyciągnięcie ręki”, „Jak tam jest cudnie!”, „Moje ulubione miejsce”, „Mieć taki widok każdego dnia – marzenie” – czytamy.

Źródło: portaltatrzanski.pl, PAP

loader