Obserwuj w Google News

Zagraniczni turyści tłumnie odwiedzają ten polski region. Padł rekord

3 min. czytania
03.10.2023 15:13
Zareaguj Reakcja

Według danych Małopolskiej Organizacji Turystycznej o 174 proc. wzrosła liczba gości zagranicznych odwiedzających w wakacje woj. małopolskie, w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego. - Małopolska umacnia się na pozycji krajowego lidera - powiedział prezes MOT Grzegorz Biedroń.

Zagraniczni turyści tłumnie odwiedzają Małopolskę. Padł rekord
fot. Shutterstock

Małopolska Organizacja Turystyczna (MOT) podaje, że w wakacje zanotowano 174 proc. wzrost liczby turystów zagranicznych w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego (z 128 tys. do 352 tys.). W samym tylko sierpniu liczba gości (bez Ukraińców) była o 198 proc. wyższa niż w sierpniu 2022 r. - wzrosła z niemal 63 tys. do 187 tys. W przypadku turystyki krajowej notowany jest natomiast stabilny ruch na poziomie 3,4 mln w porównaniu do podobnego okresu w minionym roku.

Redakcja poleca

Zagraniczni turyści tłumnie odwiedzają Małopolskę. Padł rekord

W poniedziałek (2 października) na lotnisku Kraków Airport odbyła się konferencja prasowa podsumowująca wakacyjny sezon turystyczny w Małopolsce. Obecny na niej wiceszef resortu sportu i turystyki wskazywał, że na tak spektakularny sukces regionu wśród turystów zagranicznych złożyła się dobra współpraca władz samorządowych i organizacji odpowiedzialnych za promocję turystyki, trafione kampanie reklamowe i promocyjne oraz imprezy masowe, takie jak Igrzyska Europejskie.

Gut-Mostowy przypomniał, że już dane z wykorzystania bonu turystycznego pokazywały jak dużym zainteresowaniem cieszyła się Małopolska wśród gości krajowych. Region ten był liderem w wydatkowaniu środków z bonu. Polacy zrealizowali w nim ok. 700 mln zł z programu wartego ponad 3 mld zł, co stanowi ok. 23 proc. wszystkich wydanych bonów.

To pokazuje jak Małopolska ma szeroki wachlarz atrakcji turystycznych, dobrze skomunikowanych, jak bardzo Małopolska wcześniej przyciągała polskich turystów - powiedział Gut-Mostowy.

Prezes MOT Grzegorz Biedroń wskazał, że region ten jest szczególnie uzależniony od turystyki zagranicznej. - O ile jeśli chodzi o turystę krajowego, to partnerami rywalizującymi z nami są chociażby województwa pomorskie czy zachodniopomorskie (…), o tyle szczególnie Kraków, ale też Małopolska jest takim magnesem przyciągającym turystów zagranicznych i w ostatnich miesiącach rzeczywiście notujemy spektakularne wzrosty liczby takich turystów - zaznaczył.

Dodał też, że "Małopolska umacnia się na pozycji krajowego lidera". Świadczy o tym fakt, że w lipcu br. przyjęła 22 proc. ogółu turystów, którzy odwiedzają Polskę. Według Biedronia sierpień br. był pierwszym miesiącem, kiedy liczba obcokrajowców przekroczyła poziom z rekordowego, przedpandemicznego 2019 roku.

Najwięcej Niemców, Amerykanów i Brytyjczyków

Prognozy przedstawicieli MOT pokazują, że dochody z turystyki na koniec br. powinny przekroczyć poziom rekordowego 2019 roku, kiedy wyniosły 15 miliardów zł. Dla porównania, w minionym roku wpływy Małopolski z turystyki wyniosły nieco ponad 11 mld złotych. - Oznacza to, że w tym roku do kieszeni małopolskich firm, samorządów i Małopolan trafi dodatkowo ponad cztery miliardy złotych - podkreślono.

Według przedstawionych danych w lipcu i sierpniu br. najwięcej odwiedziło Małopolskę gości z Niemiec, USA, Wielkiej Brytanii, Słowacji oraz Izraela. Z kolei wśród podróży krajowych przeważali turyści z następujących województw: mazowieckiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego i dolnośląskiego.

Magnesem przyciągającym obcokrajowców do Małopolski pozostaje Kraków. Silną pozycję mają także: Zakopane, Wieliczka, Oświęcim czy Krynica Zdrój. Co ciekawe, w porównaniu do lipca br., w sierpniu zmianie uległ czas pobytu turystów zagranicznych. Odnotowano zdecydowaną przewagę wizyt jednodniowych i 5-8 dniowych, kosztem 3-4 dniowych.

Nie przegap
5 niesamowitych miejsc w Polsce, o których nie miałeś pojęcia
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock

RadioZET.pl/PAP(Rafał Grzyb)