Obserwuj w Google News

Złote Pinezki 2023 rozdane. Te miejsca w Polsce warto odwiedzić

6 min. czytania
27.07.2023 13:37
Zareaguj Reakcja

Złote Pinezki, czyli nagrody dla najlepiej ocenianych miejsc w Polsce, zdobyło w tym roku 16 zamków i pałaców. Punkty poszczególnym obiektom zostały przyznawane na podstawie opinii, jakie umieszczali użytkownicy Google Maps. W ten sposób wyłoniono najciekawsze atrakcje w każdym z województw w Polsce. 

Złote Pinezki 2023 rozdane
fot. Shutterstock

Google Maps to narzędzie przydatne nie tylko do nawigowania podczas podróży, ale też planowania wakacji. Internauci, korzystając z możliwości, jakie daje aplikacja, chętnie dzielą się swoimi opiniami na temat tysięcy miejsc i ofert turystycznych w całej Polsce. Na podstawie ich ocen i recenzji przyznano Złote Pinezki 2023 dla najlepszych obiektów w kraju. 

Redakcja poleca

Google przyznał Złote Pinezki dla 16 obiektów w Polsce 

Złote Pinezki obejmują w tym roku 16 wyjątkowych lokalizacji w Polsce, na które składają się zamki i pałace. W każdym z województw wyróżniono jeden turystyczny obiekt. Ten ranking może być gotową listą podróżniczą. 

Zamek Książ (województwo dolnośląskie)

Zamek Książ to trzeci co do wielkości zamek w Polsce. Budowla posiada pięć pięter i ponad 400 pomieszczeń, a także wiele tarasów i piękne ogrody. Zamek zbudowano za panowania Bolka I Surowego, a jego historia jest bardzo burzliwa - przez lata przechodził z rąk do rąk, należał do różnych państw i był niszczony podczas licznych wojen. Dziś to "perła Śląska", która przyciąga turystów z całej Polski. Jedna z legend głosi, że w znajdujących się pod zamkiem podziemnych tunelach został ukryty złoty pociąg. Wciąż jednak nie został on odnaleziony. 

Zamek Książ
fot. Shutterstock

Zamek Krzyżacki w Radzyniu Chełmińskim (województwo kujawsko-pomorskie)

Zamek w latach swojej świetności był uważany za jedną z najpiękniejszych krzyżackich budowli w Polsce. Na początku była to drewniana fortyfikacja, którą w latach 1270-1285 zastąpiono murowaną konstrukcją. Dziś turyści mogą zwiedzać ruiny, które wciąż robią ogromne wrażenie. To wyjątkowe miejsce było również planem filmowym - kręcono tu sceny do filmu "Pan Samochodzik i templariusze". 

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce (województwo lubelskie)

Późnobarokowy Pałac w Kozłówce, który jest obecnie siedzibą Muzeum Zamoyskich, to jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich w Polsce. Zaprojektowany prawdopodobnie przez włoskiego architekta Józefa II Fontanę, był siedzibą arystokratycznych rodów Bielińskich i Zamoyskich. Budowla szczęśliwie przetrwała wojnę i zachowała wystrój z przełomu XIX i XX wieku, dzięki czemu turyści mogą podziwiać autentyczne wnętrza. 

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (województwo świętokrzyskie)

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe został wzniesiony w pierwszej połowie XVII wieku (na polecenie wojewody sandomierskiego Krzysztofa Ossolińskiego) i był największą tego typu budowlą w Europie przed powstaniem Wersalu. Budowla została zaprojektowana jako swoisty kalendarz - miała 365 okien, 52 komnaty, 12 sal i 4 baszty, co odpowiednio przekłada się na liczbę dni, tygodni, miesięcy i pór roku.  Dziś można zwiedzać zapierające dech w piersiach ruiny zamku (zachowało się 90 proc. murów), które rozbudzają wyobraźnię i pozwalają przenieść się do czasów świetności tego miejsca.

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
fot. Shutterstock

Pałac w Zatoniu (województwo lubuskie)

Barokowy dwór w Zatoniu został wybudowany w 1689 r. przez szlachcica Balthazara von Unruh. W pierwszej połowie XIX wieku za sprawą księżnej Doroty Talleyrand-Perigord przebudowano rezydencję, która stała się klasycystycznym pałacem. Obok powstała między innymi oranżeria i przypałacowy park. Niestety w 1945 r. wojska radzieckie spaliły pałac i nie został on ponownie odbudowany. Od kilku lat zabezpieczone ruiny mogą odwiedzać turyści.

Zamek w Oporowie (województwo łódzkie)

Zamek w Oporowie został wybudowany w 1440 r. na sztucznie usypanej wyspie, która otoczona jest głęboką fosą. Obiekt był wielokrotnie grabiony przez szwedzkie wojska, które również podpaliły budowlę. Wielki pożar spowodował dużo szkód, w tym uszkodzenie dachu i fragmentów konstrukcyjnych. Od 1949 r. w zamku mieści się muzeum, gdzie oglądać można liczne dzieła sztuki i ręczne rzemiosło gromadzone od XVI wieku. 

Zobacz także: QUIZ: Co i gdzie w Polsce jest NAJ? Ten test o polskich rekordach może być wyzwaniem

Zamek Królewski na Wawelu (województwo małopolskie)

Zamek Królewski na Wawelu to jeden z najsłynniejszych zabytków europejskich i jeden z najważniejszych zamków w Polsce. Przez wieki stanowił siedzibę polskich królów i był symbolem państwowości. Można w nim podziwiać nie tylko bogate kolekcje obrazów, rzeźb, tkanin, wyrobów złotniczych, militariów, porcelany czy mebli, ale także wybrać się na krótką podróż w czasie i zobaczyć jak wyglądały królewskie komnaty w okresie renesansu i baroku.

Zamek Królewski na Wawelu
fot. Shutterstock

Zamek Królewski w Warszawie (województwo mazowieckie)

Zamek Królewski w Warszawie to dawna siedziba władców Polski. Miejsce zachwyca królewskimi apartamentami oraz Salą Tronową. To tutaj, w Sali Senatorskiej w 1791 r. uchwalono Konstytucję 3 Maja. Rezydencja, zrównana z ziemią w 1944 r. z rozkazu Adolfa Hitlera, przez blisko trzy dekady nie istniała. W latach 1971-1984 zamek został wzniesiony ponownie na fali wielkiego społecznego zrywu. Obecnie na tyłach budowli mieszczą się ogrody – górny na zamkowym zboczu oraz dolny u jego stóp w miejscu – gdzie do XVII wieku płynęła rzeka.

Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu (województwo opolskie)

Zamek Piastów Śląskich w Brzegu powstał w XIII wieku i był ich rezydencją aż do śmierci ostatniego potomka dynastii. W 1952 r., gdy zamek został siedzibą Muzeum Piastów Śląskich, rozpoczęto jego rekonstrukcję na wzór stanu z XVI wieku. Dziś turyści mogą zwiedzać zamek, a w nim zgromadzone dzieła związane z historią miasta, ziemi brzeskiej oraz śląskiej dynastii.

Zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie (województwo podkarpackie)

Zamek Lubomirskich i Potockich to dawna rezydencja magnacka oraz siedziba Muzeum – Zamku w Łańcucie. Miejsce słynie z pięknych wnętrz oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otacza stary malowniczy park w stylu angielskim. Na miłośników kwiatów czeka Storczykarnia prezentująca różne gatunki tych roślin.

Zamek w Łańcucie
fot. Shutterstock

Pałac Branickich w Białymstoku (województwo podlaskie)

Pałac Branickich to jedna z najlepiej zachowanych rezydencji epoki saskiej w Polsce. Na miejscu można podziwiać nie tylko jej eleganckie komnaty, ale także niezwykle zadbane ogrody pałacowe, które stanowią integralną część terenów zielonych Białegostoku. Obecnie we wnętrzach "Wersalu Podlasia", jak zwykło się go nazywać, siedzibę swoją mają Uniwersytet Medyczny w Białymstoku oraz Muzeum Historii Medycyny i Farmacji.

Zamek w Malborku (województwo pomorskie)

Zamek w Malborku jest jedną z najwspanialszych średniowiecznych fortec w Europie. Przez niemal 150 lat ta potężna twierdza była siedzibą zakonu krzyżackiego. Od 1997 roku widnieje na liście zabytków UNESCO. Obecnie część zamku jest udostępniona turystom w formie muzeum. Najpiękniejszy widok na tę potężną twierdzę jest od strony rzeki – Nogatu, a z zamkowej wieży rozpościera się wyjątkowo malownicza panorama okolicy.

Zamek w Malborku
fot. Shutterstock

Zamek Ogrodzieniec (województwo śląskie)

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu został zbudowany za czasów króla Kazimierza Wielkiego na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. To największy i najbardziej znany obiekt zamkowy na Śląsku, a także najpopularniejszy ze wszystkich zamków na Szlaku Orlich Gniazd. Stanowi przykład kunsztu dawnych budowniczych, którzy przez stulecia uczynili z Ogrodzieńca imponującą magnacką rezydencję.

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie (województwo zachodniopomorskie)

Początki tego wyjątkowego zamku sięgają jeszcze XIII wieku. Niestety budowla została zniszczona w 1944 r. podczas nalotów alianckiego lotnictwa. W latach 1958–1980 Zamek Książąt Pomorskich został odbudowany. Dziś dawna rezydencja książęca to pięcioskrzydłowy zespół budynków zaplanowanych wokół dwóch dziedzińców zwanych głównym i menniczym. Dziedziniec główny otoczony jest urokliwymi krużgankami.

Muzeum Warmińskie w Lidzbarku Warmińskim (województwo warmińsko-mazurskie)

Zamek w Lidzbarku Warmińskim nazywany jest „Malowanym zamkiem” lub „Wawelem Północy”. Wzniesiony w drugiej połowie XIV wieku jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury gotyckiej w Polsce, znakomicie zachowanym, w ogromnej części autentycznym. Zamek był główną siedzibą biskupów warmińskich do 1795 roku. Wśród mieszkających tu wybitnych postaci był Ignacy Krasicki oraz Mikołaj Kopernik. Obecnie mieści się tu muzeum - do obejrzenia w zamku jest kilkanaście wystaw - od archeologii, przez rzeźbę gotycką, rzemiosło artystyczne, dawną broń po malarstwo dawne i współczesne.

Zamek w Gołuchowie (województwo wielkopolskie)

Zamek w Gołuchowie został wzniesiony w 1560 r. w stylu renesansu francuskiego, ale w czasie ponad 400-letniej historii przeszedł też kilka zmian. W drugiej połowie XIX wieku, kiedy za przebudowę obiektu zabrała się Izabella z Czartoryskich Działyńska, zrezygnowano m.in. z odbudowy najstarszej części zamku. Zamiast tego powstał widok na piękny arkadowy dziedziniec. Zamek otoczony jest parkiem-arboretum o powierzchni 158 ha, gdzie można zobaczyć wiele okazów rzadkich i egzotycznych drzew. Dziś na terenie zamku znajduje się oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Imponującą budowlę możemy zobaczyć również na dużym ekranie - w serialu Królowa Bona czy w Akademii Pana Kleksa.

Zamek w Gołuchowie
fot. Shutterstock
Nie przegap