Spektakularna zorza polarna ukazała się nad Polską. "Magia"

27.02.2023 14:03

Na nocnym niebie nad Polską ukazała się zorza polarna. To barwne zjawisko świetlne było widoczne w okolicach Międzyzdrojów – to właśnie tam na zdjęciach uchwycił je fotograf Nick Fury. Internauci nie kryją zachwytu nad opublikowanymi w sieci fotografiami. 

Zorza polarna w Polsce
fot. Shutterstock/ Zdj. ilustracyjne

Co jakiś czas media obiegają zdjęcia ukazujące niezwykłe podniebne zjawiska w Polsce. Pod koniec stycznia informowaliśmy o tym, że na niebie na Dolnym Śląsku zaobserwowano tzw. efekt halo. Świetlisty okrąg wokół słońca i księżyca został uchwycony z najwyższego szczytu Karkonoszy, Śnieżki.

W ostatni weekend nad Polską ukazało się jeszcze bardziej spektakularne zjawisko – zorza polarna. Uchwycony na zdjęciach widok łun w odcieniach zieleni, fioletu i różu robi ogromne wrażenie.

Zorza polarna uchwycona w Polsce

Przepiękną, barwną zorzę polarną można było podziwiać w minioną niedzielę (26 lutego) m.in. z Międzyzdrojów. To tam uwiecznił ją fotograf Nick Fury, a następnie podzielił się swoimi fotografiami na Facebooku.

– Zorza jest u nas bardzo rzadkim zjawiskiem. Sam byłem zaskoczony. Kolory turkusu, czerwieni, karmazynu i zieleni przepięknie zatańczyły nad polskim morzem. Wyglądało to przepięknie – powiedział autor zdjęć w rozmowie z Wirtualną Polską Turystyką. 

Trzeba przyznać, że widok jest naprawdę niesamowity. 

Post zebrał już kilkaset polubień i wiele pozytywnych komentarzy. Internauci nie kryją zachwytu nad tym widokiem. 

– O rany, coś pięknego!
 
– Gratulujemy! Magia.
 
– Przepiękny widok. Zazdroszczę.
 
–  Woooow, rewelacja – czytamy w komentarzach.

W miniony weekend zorza polarna była widoczna również w okolicy Bydgoszczy i Chojnic, co potwierdzają opublikowane w sieci zdjęcia.

Zobacz także: Najwyższy szczyt w Polsce pośród morza chmur. "Czysta magia"

Zorza polarna – jak powstaje to zjawisko?

Zorza polarna to zjawisko świetlne, które występuje na niebie w górnej atmosferze. Powstaje w wyniku tzw. aktywności słonecznej (emitowaniem przez Słońce strumieni naładowanych cząstek) oraz burz magnetycznych – jeśli są bardziej intensywne niż zwykle, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo zaobserwowania tego niezwykłego, podniebnego spektaklu.

Warto przypomnieć, że zorzę polarną można podziwiać wyłącznie wtedy, gdy sprzyjają temu odpowiednie warunki pogodowe. Przede wszystkim widoczna jest ona wyłącznie wieczorami oraz w nocy, gdy na niebie nie ma chmur. Dodatkowo konieczne jest oddalenie się od dużych miast, które emitują bardzo dużą ilość światła (co uniemożliwia obserwację nocnego nieba). 

Zorze są widoczne zwykle na wysokich szerokościach geograficznych, głównie za kołami podbiegunowymi. Zdarza się jednak, że można je obserwować i podziwiać również w Polsce, a dokładniej w jej północnej części. Tak też stało się w miniony weekend. 

Źródło: Wirtualna Polska Turystyka

Zorza polarna fot. Shutterstock