,

Zorza polarna znów pojawiła się nad Polską. Niesamowite widowisko na nocnym niebie

17.03.2023 09:14

Na nocnym niebie nad Bałtykiem ukazała się zorza polarna. Szczęśliwcy mogli być świadkami zapierającego dech w piersiach widoku barwnych łun w odcieniach zieleni, fioletu i różu. Do sieci trafiły zdjęcia ukazujące ten niezwykły podniebny spektakl.

Zorza polarna nad Jantarem
fot. Shutterstock/ Zdj. ilustracyjne

Zorza polarna to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych i najbardziej fascynujących zjawisk natury. Chociaż najczęściej jest widoczna na wysokich szerokościach geograficznych, głównie za kołami podbiegunowymi, zdarza się, że można ją podziwiać również w Polsce.

Pod koniec lutego informowaliśmy, że zorza ukazała się w okolicach Międzyzdrojów. Poprzedniej nocy ten barwny spektakl na niebie mogły również zobaczyć osoby przebywające nad polskim wybrzeżem, w tym m.in. w Rewie, Stegnie czy na plaży w Jantarze. 

Zorza polarna nad Polską

Zobaczenie na własne oczy zorzy polarnej to marzenie wielu osób. Poszukiwacze tych podniebnych zjawisk najczęściej znajdują je w Norwegii czy na Islandii. Okazuje się jednak, że nie trzeba wyjeżdżać poza granice kraju, aby być świadkiem takiego widoku.

W ostatnich dniach bajkowy spektakl można było podziwiać w kilku miejscowościach nad polskim wybrzeżem. Kolorowe łuny na niebie uwieczniono na zdjęciach m.in. w okolicach Rewy. 

Równie spektakularny widok uchwycono na plaży w Jantarze. "Kosmiczne widowisko z udziałem zeszłonocnej zorzy polarnej" - czytamy w opublikowanym na Facebooku poście, który zebrał setki polubień i wiele pozytywnych komentarzy. 

Zjawiskowe światła na niebie zachwyciły również mieszkańców Stegny. Trzeba przyznać, że widok zielono-fioletowych łun na tle rozgwieżdżonego nieba jest naprawdę niesamowity. 

Zobacz także: Pilot sfilmował z kokpitu start rakiety kosmicznej. Do sieci trafiło niesamowite nagranie

Zorza polarna – w jaki sposób powstaje?

Zorza polarna to zjawisko świetlne, które występuje na niebie w górnej atmosferze. Powstaje w wyniku tzw. aktywności słonecznej (emitowaniem przez Słońce strumieni naładowanych cząstek) oraz burz magnetycznych – jeśli są bardziej intensywne niż zwykle, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo zaobserwowania tego niezwykłego, podniebnego spektaklu.

Warto przypomnieć, że zorzę polarną można podziwiać wyłącznie wtedy, gdy sprzyjają temu odpowiednie warunki pogodowe. Przede wszystkim widoczna jest ona wyłącznie wieczorami oraz w nocy, gdy na niebie nie ma chmur. Dodatkowo konieczne jest oddalenie się od dużych miast, które emitują bardzo dużą ilość światła (co uniemożliwia obserwację nocnego nieba).

Zorza polarna fot. Shutterstock