Obserwuj w Google News

Zorza polarna znów w Polsce. Do sieci trafiły spektakularne zdjęcia

2 min. czytania
24.03.2023 09:28
Zareaguj Reakcja

Minionej nocy nad Polską panowały doskonale warunki do podziwiania zorzy polarnej. To podniebne zjawisko przybrało najbardziej intensywnych kolorów w północnej części kraju, chociaż było widoczne również w innych regionach. Do sieci trafiły spektakularne zdjęcia. 

Zorza polarna w Polsce
fot. Shutterstock/ Zdj. ilustracyjne

Zorza polarna znów pojawiła się nad Polską. W minionym tygodniu informowaliśmy, że zjawisko to było widoczne nad Bałtykiem, w tym m.in. w Rewie, Stegnie czy na plaży w Jantarze. Okazuje się, że po raz kolejny minionej nocy można było być świadkiem kolorowych łun na niebie.

W czwartek nad naszą planetą doszło do silnej burzy geomagnetycznej. Jej konsekwencje wystąpiły po zachodzie słońca. W północnej Polsce, a także w niektórych regionach centralnych, wystąpiły świetne warunki do obserwacji zorzy polarnej. Sprzyjało temu również bezchmurne niebo. 

Redakcja poleca

Nad Polską znów ukazała się zorza polarna

Do mediów społecznościowych trafiło wiele zdjęć, na których uchwycono zorzę polarną nad Polską. Fotografie pochodzą z obserwacji nieba m.in. w okolicach Chłapowa, Kościerzyny czy Poznania. Bez względu na miejsce, widok jest naprawdę niesamowity. 

– Słońce wkracza w fazę maksimum swojej aktywności, dlatego widujemy zorze polarne w Polsce. W kolejnych miesiącach będziemy widzieć ją często, jeśli pogoda będzie ładna – powiedział PAP dr Kamil Deresz, astrofizyk z Planetarium CNK, komentując poprzednie obserwacje zorzy nad Polską.

Kolor zorzy polarnej zależy od gazu, który dociera do ziemskiej atmosfery. Za czerwony i zielony kolor odpowiada tlen, azot świeci na purpurowo i bordowo, a wodór i hel – na niebiesko lub fioletowo. Na Ziemi zorze są widoczne na wysokich szerokościach geograficznych, głównie za kołami podbiegunowymi. Zdarza się jednak, że można je obserwować i podziwiać również w Polsce. 

Zobacz także:  Kiedy i gdzie oglądać zorzę polarną? TOP 8 miejsc

Zorza polarna nad Gdańskiem. Niesamowite ujęcie z samolotu

Niesamowite zdjęcie pojawiło się też na profilu "Z głową w gwiazdach" na Facebooku. Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, podróżnik i fotograf, uchwycił zorzę polarną z pokładu samolotu, w okolicach Gdańska. "To jedna z najsilniejszych zórz polarnych sezonu. Wypatrzyłem ją już ok. 20 min po starcie z Warszawy!" – napisał w poście. 

Opublikowana fotografia zebrała ponad 5 tysięcy polubień i ponad setkę komentarzy. Internauci nie kryli zachwytu nad uchwyconym podczas podróży samolotem widokiem. "Ale cudnie! To niesamowite, że widać ją w Polsce". "Jak ja bym chciała to zobaczyć na własne oczy", "Zazdro! Pięknie uchwycone"! "Coś pięknego", "Bajka" – czytamy w komentarzach.  

RadioZET.pl