Obserwuj w Google News

Zorza polarna po raz kolejny zachwyciła Polaków. Do sieci trafiły spektakularne zdjęcia

2 min. czytania
19.09.2023 09:43
Zareaguj Reakcja

Zorza polarna znów pojawiła się nad Polską w nocy z poniedziałku na wtorek. Najlepsze warunki do podziwiania tego barwnego widowiska na niebie mieli mieszkańcy północnej i wschodniej części kraju. Widok naprawdę zapierał dech w piersiach, czego potwierdzeniem są zdjęcia opublikowane w sieci. 

Zorza polarna w Polsce
fot. Shutterstock/Facebook (Sieć Obserwatorów Burz)

Zorza polarna po raz kolejny w tym miesiącu zaskoczyła Polaków. Ostatni raz to spektakularne zjawisko ukazało się na polskim niebie tydzień temu (12 września). Minionej nocy znów można było być świadkiem tego barwnego widowiska.

Najlepsza aura, umożliwiająca dostrzeżenie zorzy polarnej, zapanowała w północnych i wschodnich regionach kraju. W pozostałej części Polski występowały spore zachmurzenia, a także opady i lokalne burze. Sama siła zjawiska była zaskakująca, co potwierdzają publikowane w sieci zdjęcia. Internauci nie kryją zachwytu.  

Redakcja poleca

Zorza polarna znów pojawiła się nad Polską [ZDJĘCIA]

Zobaczenie na własne oczy zorzy polarnej to marzenie wielu osób. Poszukiwacze tych podniebnych zjawisk najczęściej znajdują je w Norwegii, Finlandii czy na Islandii. Okazuje się jednak, że nie trzeba wyjeżdżać poza granice kraju, aby być świadkiem takiego widoku.

Minionej nocy bajkowy spektakl można było podziwiać w kilku miejscowościach w Polsce. Różowo-niebiesko-zielone "światła północy" uwieczniono m.in. na zdjęciach w województwie podlaskim, na Suwalszczyźnie. Internauci zgodnie przyznają, że widok był spektakularny. "Cudowny widok, przepiękne kolory", "Niesamowite", "Wow, co za cudeńko", "Bajka" - czytamy w komentarzach pod postem opublikowanym na profilu Lubuscy Łowcy Burz.

Świadkami barwnego widowiska byli też mieszkańcy województwa pomorskiego. Do mediów społecznościowych trafiła magiczna fotografia zrobiona w Krawieńskich Błotach. 

Ogromną popularność w sieci zdobył też widok uwieczniony nad Bałtykiem. "Oto kolejne spojrzenie na wczorajszą zorzę polarną. Tak było w Dębkach w woj. pomorskim, fantastyczny widok!" – czytamy w poście opublikowanym na profilu Sieć Obserwatorów Burz.

Czym jest zorza polarna?

Zorza polarna to zjawisko świetlne, które występuje na niebie w górnej atmosferze. Powstaje w wyniku tzw. aktywności słonecznej (emitowaniem przez Słońce strumieni naładowanych cząstek) oraz burz magnetycznych – jeśli są bardziej intensywne niż zwykle, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo zaobserwowania tego niezwykłego, podniebnego spektaklu.

Warto przypomnieć, że zorzę polarną można podziwiać wyłącznie wtedy, gdy sprzyjają temu odpowiednie warunki pogodowe. Przede wszystkim widoczna jest ona wyłącznie wieczorami oraz w nocy, gdy na niebie nie ma chmur. Dodatkowo konieczne jest oddalenie się od dużych miast, które emitują bardzo dużą ilość światła (co uniemożliwia obserwację nocnego nieba).

Nie przegap
Najzabawniejsze nazwy miejscowości w Polsce
12 Zobacz galerię
fot. Łukasz Szczepanski/Reporter/East News