,

2021 piątym najgorętszym rokiem w historii. Alarmujący raport dotyczący zmian klimatu

13.01.2022 13:50

Rok 2021 przyniósł Europie upalne lato, intensywne pożary oraz liczne anomalie pogodowe. Był to piąty najcieplejszy rok w historii pomiarów – poinformowały europejskie służby monitorujące zmiany klimatu Copernicus Climate Change Service (C3S).

Pożar w Kalifornii
fot. PATRICK T. FALLON/AFP/East News

Program Copernicus, który jest prowadzony przez Unię Europejską i zajmuje się m.in. monitorowaniem środowiska, pogody oraz zmian klimatycznych, opublikował dane dotyczące temperatur w minionym roku.

Okazuje się, że średnia temperatura powietrza w 2021 roku była o 0,3 stopnia Celsjusza powyżej średniej z lat 1991-2020, a o 1,1-1,2 st. C wyższa niż z epoki przedprzemysłowej (z lat 1850-1900). Jak dotąd najgorętsze odnotowane lata to 2020 i 2016. Ostatnie siedem lat były najgorętszymi siedmioma latami w historii – podkreślają naukowcy z Copernicus Climate Change Service (C3S).

2021. Pożary i rekordowo wysokie temperatury

Europa przeżyła upalne lato, a rekordy temperatur w zachodnich Stanach Zjednoczonych i Kanadzie zostały pobite o kilka stopni. Wielkie pożary w lipcu i sierpniu zniszczyły niemal całe miasta i doprowadziły do śmierci setek ludzi.

– Wydarzenia te wyraźnie przypominają o potrzebie zmiany naszych sposobów postępowania, podjęcia zdecydowanych i skutecznych kroków w kierunku zrównoważonego społeczeństwa oraz pracy na rzecz zmniejszenia emisji dwutlenku węgla – wyjaśnia Carlo Buontempo, dyrektor C3S.

Służby podały, że na początku 2021 roku temperatury były stosunkowo niskie w porównaniu z ostatnimi latami, ale średnia temperatura w czerwcu była co najmniej jedną z czterech najgorętszych w historii.

Fala upałów przeszła przez region Morza Śródziemnego w lipcu i sierpniu, szczególnie dotykając Grecję, Hiszpanię i Włochy. Na Sycylii odnotowano 48,8 st. Celsjusza, co oznacza pobicie rekordu Europy o 0,8 st. C.

Doszło do intensywnych pożarów lasów, zwłaszcza w Turcji, ale także w Grecji, Włoszech, Tunezji i Algierii. Wśród ekstremalnych zjawisk pogodowych w Europie, służba wymienia także ogromne powodzie, które doprowadziły do zniszczeń w częściach Niemiec, Belgii i Holandii.

Zmiany klimatu. Stężenie metanu osiągnęło roczny rekord

Analiza pomiarów satelitarnych dotyczyła też stężenia gazów cieplarnianych w atmosferze w 2021 roku.

Okazuje się, że stężenie dwutlenku węgla osiągnęło w zeszłym roku 414,3 części na milion, rosnąc w podobnym tempie jak w 2020 roku. Naukowcy zauważyli także, że poziom metanu w atmosferze wzrósł, osiągając bezprecedensową wartość około 1876 części na miliard. Tempo wzrostu metanu było również wyższe niż w 2020 roku. Według C3S oba wskaźniki były bardzo wysokie w porównaniu z danymi satelitarnymi z ostatnich dwóch dekad.

Naukowcy twierdzą, że obniżenie poziomu metanu jest ważne, ponieważ ten gaz ma silniejsze działanie niż CO2, jednak utrzymuje się znacznie krócej w ziemskiej atmosferze.

– Łatwo byłoby zlekceważyć najnowsze dane dotyczące globalnej wartości temperatur (...) Kto celebruje piąte miejsce w jakiejkolwiek dyscyplinie? Gdybyśmy byli w filmie, te coroczne aktualizacje temperatury byłyby złowieszczym biciem bębna sygnalizującym, że fabuła staje się coraz mroczniejsza – skomentował w artykule BBC Justin Rowlatt, redaktor zajmujący się zmianami klimatu.

– Mierzą (aktualizacje temperatur - PAP) tempo zmian w naszym świecie. Przyrosty mogą być niewielkie – ułamek stopnia – ale kierunek jazdy jest nieunikniony (...) Pomyślmy o pożarach i powodziach, które dotknęły tak wielu ludzi w 2021 roku. A teraz spójrzmy raz jeszcze na to, co mówią nam dane: siedem najgorętszych lat, jakie kiedykolwiek zarejestrowano, to ostatnie siedem lat – dodał Rowlatt.

Rządy zobowiązują się do ograniczenia globalnego wzrostu temperatury o 1,5 st. C., aby powstrzymać zmiany klimatyczne, jednak naukowcy podkreślają, że czas ucieka.

Dane C3S pochodzą z konstelacji satelitów Sentinel, które monitorują Ziemię z orbity, a także z pomiarów wykonywanych na poziomie gruntu.

loader

Źródło: PAP, TVN Meteo