Obserwuj w Google News

8 świątecznych rekordów Guinnessa. Ile mierzy najwyższa choinka i największy pomnik św. Mikołaj?

2 min. czytania
14.12.2022 15:37
Zareaguj Reakcja

Boże Narodzenie to wyjątkowy okres w roku. Pełen radości, spełniania marzeń i magii. To także czas, w którym pobijane są nietypowe rekordy. Oto 8 najciekawszych świątecznych rekordów wpisanych do Księgi rekordów Guinnessa.

Choinka
fot. Shutterstock

Święta Bożego Narodzenia są pełne niezwykłych wydarzeń. Część z nich to mniejsze i większe rekordy – na przykład strojenie najwyżej choinki na świecie, pisanie najdłuższego listu do św. Mikołaja czy tworzenie największej grupy kolędników. Wiele z tych rekordów może naprawdę zaskoczyć.

Najwyższa żywa choinka na świecie

Rekord ten został ustanowiony w 1950 roku. Od tego czasu nikt nie jest w stanie go pobić. Gigantyczne drzewko, mierzące aż 67 metrów, wystawiono w centrum handlowym w Seattle, w stanie Waszyngton. Taki widok musiał robić ogromne wrażenie. 

Najdłuższy list do świętego Mikołaja

Najdłuższy list zaadresowany do św. Mikołaja zawiera aż 75 954 życzenia od ponad 25 tys. osób z 30 krajów na świecie. List miał formę zwoju o długości prawie 4 km i ważył aż 160 kg. Co ciekawe, jego rozwinięcie, przeczytanie i ponowne zawinięcie trwało ponad 2 godziny. Ten bardzo długi list został zawieziony do św. Mikołaja do Laponii w 2012 roku.

List do św. Mikołaja
fot. Kaisa Siren via www.imago-images.de/Imago Stock and People/East
Redakcja poleca

Najwyższa choinka z czekolady

Najwyższa choinka z czekolady powstała w Paryżu. Stworzył ją w 2010 roku Patrick Roger, jeden z najbardziej utytułowanych na świecie wytwórców czekolady. Słodkie świąteczne drzewko mierzyło prawie 10 metrów i ważyło 4 tony. Czekoladowe dzieło powstawało przez miesiąc. Do produkcji tej choinki użyto gorzkiej czekolady.

Największy św. Mikołaj na świecie

Ten rekord należy do Portugalii. W okresie świątecznym postawiono tam największy na świecie pomnik przedstawiający św. Mikołaja. Obiekt ten miał niemal 30 metrów wysokości, ważył 25 ton i był ozdobiony 250 tysiącami lampek choinkowych. 

Najlepiej sprzedający się singiel bożonarodzeniowy

Nie jest to „Last Christmas” jak wiele osób mogłoby pomyśleć. Najlepiej sprzedającym się singlem bożonarodzeniowym jest "White Christmas" w wykonaniu Binga Crosby'ego. Wydany w 1942 r. sprzedał się do tej pory w 100 milionach egzemplarzy, z czego 50 milionów jako samodzielna płyta.

Największa choinka ułożona z ludzi

Próby pobicia tego rekordu są regularnie podejmowane. Obecny rekord Guinnessa dotyczący największej choinki ułożonej z ludzi należy do mieszkańców Hondurasu. To tam w jednym miejscu zebrało się 2 945 osób ubranych w zielone i czerwone koszulki. Co ciekawe, "choinkę z ludzi" próbowali ułożyć też mieszkańcy Poznania - zebrało się wówczas 1055 osób.

Grupa Mikołajów
fot. Francois Mori/Associated Press/East News

Największa grupa kolędników na świecie

Wspólne kolędowanie jest bardzo ważnym elementem celebrowania Bożego Narodzenia. Tradycja ta jest szczególnie ważna dla mieszkańców Nigerii, którzy w 2014 roku postanowili pobić rekord w najliczniejszej grupie kolędników. Ponad 27 tys. osób zebrało się na ogromnym placu i wspólnie śpiewało kolędy.

Największa iluminacja świetlna w kształcie choinki

Ma 650 metrów wysokości, tworzy ją około 3000 wielobarwnych światełek i jest widoczna z odległości 50 kilometrów – największa choinka na świecie co roku pojawia się na wzgórzu na Monte Ingino we Włoszech. Nie jest to oczywiście prawdziwe drzewko, a iluminacja świetlna w jego kształcie. Całość robi ogromne wrażenie. W 1991 roku ta barwna trafiła do Księgi rekordów Guinnessa jako największa choinka na świecie.

Choinka w Gubbio
fot. Shutterstock
Redakcja poleca