Obserwuj w Google News

Albania: wakacje 2022 - co warto zobaczyć, co zjeść i co ze sobą zabrać na wyjazd?

3 min. czytania
17.07.2022 11:45
Zareaguj Reakcja

Albania to idealny kierunek na wakacje 2022. Przepiękne plaże, turkusowa woda, górskie szlaki z zapierającymi dech w piersiach widokami i bajkowe miasteczka to tylko część tego, co oferuje ten kraj na Bałkanach. Przedstawiamy najważniejsze informacje o Albanii oraz sprawdzamy, co warto tam zobaczyć, co zjeść i na jaką pogodę możemy liczyć latem.

Albania: wakacje 2022 - co warto zobaczyć, co zjeść oraz co ze sobą zabrać na wyjazd?
fot. SHUTTERSTOCK

Przez lata Albania stała się niezwykle popularną destynacją wakacyjną, także wśród mieszkańców naszego kraju. Według raportu Polskiej Izby Turystyki w 2021 r. Albania była na ósmym miejscu w rankingu ulubionych kierunków Polaków, wyprzedziła nawet Chorwację. Nie ma się zresztą co dziwić, bo ten kraj na Bałkach oferuje wszystko, o czym tylko możemy zamarzyć, planując letni urlop. Poniżej znajdziesz informacje, z którymi warto zapoznać się przed wakacjami 2022 w Albanii.

Zobacz także:  Albania – co warto zobaczyć? 8 największych atrakcji

Co warto zobaczyć w Albanii? [WAKACJE 2022]

Większość osób podczas planowania wakacji 2022 zastanawia się, co warto zobaczyć w Albanii. Kraj ten słynie przede wszystkim z przepięknych plaż i turkusowej wody. Najpopularniejsze plaże w Albanii znajdują się w Durres oraz Golem. To właśnie w te rejony biura podróży najczęściej organizują wycieczki. Jeżeli chodzi o nadmorskie miejscowości, które warto zobaczyć podczas wakacji 2022 w Albanii, to są to m.in. Ksamil i Saranda. Z kolei osoby, które preferują górskie krajobrazy, powinny wybrać się do miasteczek Theth oraz Valbone.

Opisując miejsca, w które warto wybrać się w trakcie wakacji 2022 w Albanii, nie sposób nie wspomnieć też o jeziorze Koman, a dokładniej o jego odcinku z rzeką Shala. Miejsce to nazywane jest "albańską Tajlandią" i do złudzenia przypomina południe Tajlandii, okolice Krabi. Warto również pomyśleć o wycieczce do Tirany, czyli stolicy kraju.

Albania - co warto zjeść na wakacjach 2022?

Tamtejsza kuchnia jest niezwykle różnorodna. Dlatego każdy, nawet największy niejadek, powinien znaleźć coś dla siebie. Co warto zjeść w Albanii? Zacznijmy od przystawek. W restauracjach polecana jest m.in.  sałatka grecka. Będąc na wakacjach 2022 w Albanii warto również skosztować grillowanych warzyw (tzw. perime zgare). Jeżeli chodzi o dania główne, to w nadmorskich miejscowościach dominują potrawy rybne i z owocami morza, zaś w górach - dania mięsne, a szczególnie jagnięcina i kozina. 

Redakcja poleca

Polecane są m.in. pilaf me pule, czyli pieczony kurczak z ryżem, japrak, który przypomina nasze polskie gołąbki oraz fergese me melci, czyli wątróbki w sosie pomidorowym i twarogiem. Podczas wakacji 2022 w Albanii warto też spróbować przepysznych deserów. Do najpopularniejszych należą m.in. ashure (kasza z rodzynkami, orzechami, suszonymi owocami i cynamonem) oraz sulltjash, czyli ryż na mleku z cynamonem i orzechami.

Pogoda w Albanii w wakacje 2022

W Albanii najcieplej jest w czerwcu, lipcu oraz sierpniu. Wówczas temperatury oscylują w granicach od ok. 24 st. C. do ok. 30 st. C.

Wakacje 2022 w Albanii - co zabrać ze sobą na wyjazd?

Wiele osób zastanawia się też, co ze sobą zabrać do Albanii. Z uwagi na wysokie temperatury, nie możemy zapomnieć o kremie z filtrem, okularach przeciwsłonecznych oraz nakryciu głowy. Niektórym turystom mogą przydać się również buty do wody. Dobrze też wziąć coś na komary.

Zobacz także:  Oto najbezpieczniejsze kraje w Europie na wakacje 2022. Polska pod koniec rankingu

RadioZET.pl/albaniapopolsku.pl/turystycznyninja.pl