,

Antalya to ulubiony kierunek wakacyjny Polaków. Odkrywamy najciekawsze atrakcje i plaże

08.11.2022
Aktualizacja: 08.11.2022 15:25

Antalya nazywana jest „sercem Riwiery Tureckiej”. Niegdyś niewielka miejscowość rybacka, obecnie stanowi jeden z najpopularniejszych punktów na tureckim wybrzeżu Morza Śródziemnego. Do miasta przyciągają przede wszystkim rozległe plaże oraz rozbudowana baza hotelowa z parkami wodnymi i atrakcjami dla rodzin. Co warto zobaczyć w Antalyi i kiedy najlepiej planować tam wakacje? Podpowiadamy.

Wakacje w Antalyi
fot. Shutterstock

Antalya leży w południowo-zachodniej Turcji, nad zatoką Antalya na Morzu Śródziemnym i u południowych podnóży gór Taurus. Tradycja tego miasta, otoczonego z trzech stron wysokimi górami, sięga 2000 lat wstecz. Obecnie to jeden z najważniejszych kurortów wypoczynkowych i stolica Riwiery Tureckiej. W 2018 r. było to dziesiąte najczęściej odwiedzane miasto na świecie.

Tuż za Antalyą znajduje się międzynarodowe lotniska, na które przylatują tłumy turystów – głównie ze zorganizowanymi przez biura podróży wycieczkami.

Miejsce to szczyci się najpiękniejszymi plażami w całym kraju, co bez wątpienia jest jednym z powodów, dla którego co roku przyjeżdżają tu goście z całej Europy, w tym również z Polski. Sprzyja też ciepły klimat, który pozwala na wypoczynek tak naprawdę przez cały rok. Oprócz słońca i białego piasku Antalya może pochwalić się też niezwykłą historią i ciekawymi zabytkami. Dzięki swojej różnorodności to tureckie miasto uznawane jest za jedno z najciekawszych kraju. Odkrywamy najlepsze atrakcje i zabytki Antalyi.

Antalya: co zobaczyć? Atrakcje i zabytki

Brama Hadriana

To jeden z najważniejszych zabytków w Antalyi. Budowla ta powstała w 130 r. i była niejako pamiątką po wizycie rzymskiego cesarza Hadriana. Brama składa się z trzech tej samej wysokości łuków oraz czterech jońskich kolumn stojących na wysokich piedestałach. Na imponującej budowli znajdują się też płaskorzeźby oraz kwiatowe zdobienia. Wykonane z unikatowego białego marmuru propyleje uznawane są za jeden z najstarszych zabytków w całym mieście. Brama Hadriana prowadzi do Starego Miasta.

Kaleici – Stare Miasto Antalyi

Kaleici to niezwykle urokliwa starówka Antalyi. W tle tej zabytkowej części miasta, gdzie rzymskie ruiny sąsiadują z meczetami, rozciągają się nadmorskie klify i starożytny port. Wchodząc na teren Starego Miasta, od razu można zwrócić uwagę na Saat Kulesi, czyli wieżę zegarową, która jako jedyna zachowała się z XIII-wiecznych fortyfikacji.

Antalya - Stare Miasto Kaleici
fot. Shutterstock

Jednym z najbardziej rozpoznawanych zabytków jest Minaret Yivli. Ta piękna ceglana budowla z XIII wieku rzuca się w oczy za sprawą 38-metrowego minaretu, który góruje nad okolicą. Tuż obok znajduje się biały meczet Ulu Camii, przykryty trzema parami kopuł wspartymi na 12 kolumnach. W pobliżu wznosi się też Mevlevihane, czyli klasztor pochodzący z XV w. Obecnie mieści się tutaj Galeria Sztuk Pięknych.

Złamany Minaret

Nietypowym zabytkiem Antalyi jest tzw. Złamany Minaret. Jest to pozostałość po budowli, która w mieście pełniła funkcję świątyni, kościoła oraz meczetu. Po pożarze, który wybuchł w XIX wieku, z budowli zachował się jedynie minaret.

Stary Port w Antalyi

Wśród ciekawych atrakcji Antalyi warto wymienić też Stary Port. To niewielki port z czasów rzymskich otoczony zabytkowymi murami obronnymi. Wewnątrz murów kryje się meczet oraz wieża Hidirlik Kulesi, która niegdyś pełniła funkcję latarni morskiej. Port w Antalyi jest nadal czynny i stanowi punkt wypadowy dla wycieczek po zatoce.

Muzeum Archeologiczne

Muzeum Archeologiczne (tr. Antalya Müzesi) jest jednym z największych tego typu obiektów w Turcji - zajmuje powierzchnię 7 000 m kw, na której znajduje się niemal 5000 dzieł sztuki. W 1988 roku Rada Europy przyznała tej placówce tytuł Muzeum Roku. Na miejscu znajdziemy m.in. ogromny zbiór antycznych eksponatów. Ciekawie prezentują się marmurowe rzeźby z Perge, posągi cesarzy Hadriana czy Trajana, pięknie zdobione sarkofagi oraz zbiory przedmiotów codziennego użytku.

Muzeum Zabawek w Antalyi

To ciekawe miejsce dla rodzin z dziećmi, ale nie tylko. W Muzeum Zabawek w Antalyi można zobaczyć niesamowite kolekcje niemal 3000 zabawek z całego świata – zarówno tych zabytkowych, jak i współczesnych. Placówka ta została otwarta w 2011 roku, a dokładnie 23 kwietnia, czyli dniu, w którym w Turcji obchodzi się Dzień Dziecka. To muzeum jest drugą co do wielkości tego typu placówką na terenie Turcji, po stambulskiej, która posiada kolekcję ponad 4000 zabawek.

Antalya: najpiękniejsze plaże

Antalya przez wielu uznawana jest za „królową tureckich plaż”. Nie ma się czemu dziwić, a linia brzegowa w tym kurorcie jest wyjątkowo szeroka i zadbana. Na miejscu nie brakuje rozbudowanej infrastruktury stworzonej z myślą o zagranicznych turystach. Dwie główne plaże dostępne z miasta to Konyaalti i Lara Beach.

Konyaalti to najpopularniejsza plaża miejska, która rozciąga się na długości 7 km w zachodniej części Antalyi. Jest to odcinek piaszczysto-kamienisty z dodatkową infrastrukturą w postaci barów, wypożyczalni leżaków, pryszniców, przebieralni itp. Atutem tego miejsca są widoki – wypoczywając na plaży, można podziwiać wynurzające się w oddali góry Taurus. Plaża jest bezpłatna i dostępna dla wszystkich. W szczycie sezonu letniego można tu spotkać tłumy turystów. Ten odcinek wybrzeża Riwiery Tureckiej był wielokrotnie wyróżniany Błękitną Flagą za czystość wody i plaży.

Konyaalti - plaża w Antalyi
fot. Shutterstock

W dzielnicy Lara, położonej 11 kilometrów na wschód od centrum Antalyi, znajdują się szerokie, piaszczyste plaże. To tak naprawdę główne skupisko infrastruktury hotelowej. Przy wybrzeżu wznoszą się nowoczesne i luksusowe kompleksy, z których większość ma prywatne odcinki plaży. W drugiej linii od morza znajdują się obiekty niższej klasy oraz apartamentowce.

Pogoda w Antalyi. Kiedy warto jechać?

Riwiera Turecka jest tak naprawdę całorocznym kierunkiem wakacyjnym. Najwyższych temperatur można spodziewać się w szczycie sezonu letniego – w lipcu i sierpniu temperatury mogą sięgać powyżej 35 st. C. w ciągu dnia i ok. 23 st. C. nocą. Temperatura wody zdecydowanie zachęca do kąpieli – ma ok. 25 stopni.

Osoby, które nie lubią bardzo wysokich temperatur i oprócz plażowania chcą również nieco pozwiedzać, mogą wybrać się do Antalyi w kwietniu (ok. 21 st. C.) czy w maju (średnio 25 st. C.) – w tym okresie ceny wakacji są również zdecydowanie niższe niż w szczycie sezonu. Wiele osób decyduje się na Turcję również jesienią czy wczesną wiosną – można wówczas odetchnąć od upałów panujących we wcześniejszych miesiącach i skusić się na zwiedzanie atrakcji w sąsiednich miastach.

Pogoda w Antalyi: średnie temperatury w ciągu dnia

  • Kwiecień – 21 st. C.
  • Maj – 25 st. C.
  • Czerwiec – 30 st. C.
  • Lipiec – 34 st. C.
  • Sierpień – 34 st. C.
  • Wrzesień – 31 st. C.
  • Październik – 26 st. C.

Źródło: RadioZET.pl

loader