Obserwuj w Google News

8 najpiękniejszych pałaców, zamków i rezydencji brytyjskiej rodziny królewskiej [ZDJĘCIA]

3 min. czytania
15.09.2022 15:28
Zareaguj Reakcja

Do brytyjskiej rodziny królewskiej należy wiele niezwykłych posiadłości o łącznej wartości 18 mld dolarów. Są to między innymi zamki, pałace, rezydencje z rozległymi ogrodami czy prywatne domy. W miejscach tych najczęściej przebywała sama królowa Elżbieta II i jej rodzina. Oto najsłynniejsze i najpiękniejsze królewskie posiadłości.

Pałac Holyrood
fot. Shutterstock

Windsorowie posiadają wiele cennych posiadłości, głównie w Londynie, ale też Edynburgu, Aberdeenshire czy Windsorze. Wiele z nich należy do monarchii od setek lat – część została wręczona przez królową członkom rodziny w ramach prezentu, a pozostałe stanowią miejsce do wypoczynku. Przedstawiamy 8 najważniejszych i najbardziej okazałych siedzib brytyjskiej rodziny królewskiej.

Pałac Buckingham

To miejsce kojarzy niemal każdy. Buckingham Palace jest największym na świecie pałacem królewskim (ma 755 pomieszczeń, w tym 52 sypialnie dla członków rodziny królewskiej oraz gości, 188 sypialnie dla pracowników, 92 biura oraz 78 łazienek).

Buckingham Palace
fot. Shutterstock

Pałac został wzniesiony w 1703 roku, a od 1837 roku pełni funkcję oficjalnej siedziby monarchii brytyjskiej. Dla samych mieszkańców ta architektoniczna perła późnego baroku stanowi symbol Wielkiej Brytanii i jest miejscem odbywania się ważnych uroczystości państwowych.

Redakcja poleca

Zamek Balmoral

To letnia rezydencja rodziny królewskiej położona w zachodniej Szkocji, hrabstwie Aberdeenshire. Zamek Balmoral jest własnością prywatną rodziny panującej. Utarło się, że był ulubioną posiadłością Elżbiety II – monarchini spędzała tu średnio dwa miesiące w ciągu roku (w sezonie letnim). W miejscu tym rozegrało się wiele ważnych wydarzeń. Właśnie tutaj Elżbieta przyjęła oświadczyny księcia Filipa, tu też dowiedziała się o śmierci księżnej Diany. W swojej ukochanej rezydencji spędziła również ostatnie dni swojego życia.

Zamek Balmoral w Szkocji
fot. Shutterstock

Na terenie przynależącym do Balmoral, oprócz charakterystycznego zamku, znajduje się blisko sto pięćdziesiąt budynków i obiektów. Królewska posiadłość obejmuje teren o łącznej powierzchni 20 tys. hektarów, w tym lasy oraz pola uprawne.

Zamek w Windsorze

To największy zamieszkany zamek na świecie (ma powierzchnię ponad 52 tys. m kw.). Budowla ta służy jako siedziba monarchów od 1110 r., co czyni ją najstarszym zamkiem wciąż wykorzystywanym przez rodzinę królewską. W latach 2020–2022 mieszkała tu królowa Elżbieta II.

Zamek w Windsorze
fot. Wojciech Strozyk/Reporter/East News

Na terenie zamku w kaplicy św. Jerzego odbywają się śluby Windsorów, m.in. ten księcia Harry'ego z Meghan Markle. W kaplicy 19 września zostanie pochowana niedawno zmarła brytyjska monarchini.

Pałac Holyrood

Pałac Holyrood jest kolejną oficjalną rezydencją brytyjskich monarchów w Szkocji. Odbywają się tu ważne uroczystości państwowe i przyjęcia. Holyrood obejmuje 289 pomieszczeń – prywatne pokoje rodziny królewskiej znajdują się na drugim piętrze.

Pałac Holyrood
fot. Shutterstock

Z usytuowanej malowniczo na wzgórzu budowli roztacza się imponujący widok na Edynburg. Pałac gościł m.in. królową Szkotów, Marię Stuart.

Redakcja poleca

Sandringham House

To wiejska rezydencja królewska, o powierzchni 8 tys. ha, położona jest w pobliżu wioski Sandringham w hrabstwie Norfolk. Jest jedną z dwóch – obok Balmoral – posiadłości będących własnością prywatną Windsorów.

Sandringham House
fot. Shutterstock

To tutaj tradycyjnie członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej spędzają Boże Narodzenie i pierwsze dni Nowego Roku. Stąd też królowa Elżbieta II miała w zwyczaju każdego roku składać poddanym świąteczne życzenia.

Pałac Kensington

Ta posiadłość należy do brytyjskiej rodziny królewskiej od XVII wieku. W 1981 roku pałac Kensington stał się rezydencją świeżo poślubionych książąt Walii, Karola i Diany. Pozostał oficjalną siedzibą księżnej Diany do jej śmierci.

Pałac Kensington
fot. Shutterstock

Do niedawna mieszkali tu także książę William z księżną Kate i dziećmi. Współcześnie Kensington pełni funkcję swego rodzaju królewskiego apartamentowca, w którym luksusowe mieszkania otrzymują ci spośród członków rodziny królewskiej, którzy nie posiadają osobnych rezydencji.

Zamek Lancaster

Ta średniowieczna twierdza położona jest w hrabstwie Lancashire. Powstała prawdopodobnie w XI wieku na miejscu rzymskiego fortu. Przez długi czas miejsce to pełniło funkcję sądu i więzienia. Zamek Lancaster to jeden z licznych zabytków, które rodzina królewska ma swoim posiadaniu.

Zamek Lancaster
fot. Shutterstock

Bagshot Park

Bagshot Park to rezydencja położona w hrabstwie Surrey, niedaleko od Windsoru. Obecnie jest siedzibą księcia Edwarda (najmłodszego syna Elżbiety II) i jego rodziny. Pierwszy budynek na tym terenie powstał w XVII wieku, potem był sukcesywnie zmieniany i przebudowywany. Bagshot Park otaczają zielone tereny o powierzchni ponad 20 hektarów.

Bagshot_Park
fot. Wikimedia Commons