Obserwuj w Google News

Czechy. Szlakiem jarmarków adwentowych i tradycyjnych rzemieślników

5 min. czytania
25.10.2022 16:27
Zareaguj Reakcja

Czechy są dobrym kierunkiem dla tych, którzy lubią poznawać historię i ciekawe tradycje. Idealnym okresem na odwiedzenie naszego południowego sąsiada jest końcówka listopada i grudzień, kiedy w wielu czeskich miastach organizowane są jarmarki adwentowe. W tym czasie zewsząd roznosi się zapach choinek i grzanego wina, na ulicach słychać dźwięki kolęd, a na placach widać mnóstwo świątecznych pamiątek. Dobrym pomysłem na urozmaicenie sobie pobytu w Czechach jest wizyta w jednym z muzeów, warsztatów lub w manufakturze, gdzie można poznać tajemnice dawnych rzemiosł.

Karlowe Wary
fot. Mat. partnerskie/Henryk Sadura/Shutterstock

Magiczne jarmarki bożonarodzeniowe w Czechach

Jarmarki świąteczne z oryginalnymi pamiątkami spotkamy w niemal wszystkich czeskich miastach, a także na zamkach i w pałacach. Bez względu na miejsce, które wybierzemy, czekają na nas niesamowity klimat, barwne stragany z ozdobami świątecznymi oraz aromat tradycyjnych potraw i grzanego wina. Już sam spacer po rynkach i ulicach największych miast, które już wkrótce przekształcą się w bajkowe scenografie, jest niezwykłym doświadczeniem.

Praga, Hradczany
fot. Mat. partnerskie/Kajano/Shutterstock

Jednym z największych i najpiękniejszych jarmarków może pochwalić się stolica Czech, Praga. Wydarzenie to odbywa się corocznie na Rynku Staromiejskim, a także w innych miejscach Pragi, w tym między innymi na Placu Wacława, Placu Republiki i Placu U Svatého Jiří (nieopodal Zamku Praskiego). W sobotę 26 listopada na Rynku zostaną uroczyście zapalone lampki na choince. Dla gości przygotowano ciekawy program oraz stoiska z ozdobami świątecznymi, szopkami, drewnianymi zabawkami, biżuterią, miodem pitnym i innymi przysmakami. Jarmark potrwa aż do 6 stycznia.

Świąteczna atmosfera wypełni również stolicę Moraw Południowych, Brno. Jarmark adwentowy na Placu Wolności i Placu Morawskim rozpocznie się 25 listopada i potrwa do 23 grudnia. Na dzieci i dorosłych czeka ciekawy program i mnóstwo przysmaków, między innymi morawskie frgale (okrągłe ciasta z nadzieniem serowym lub owocowym).

Brno
fot. Mat. partnerskie/Jiří Kružík

Pozostając przy Morawach Południowych, warto wziąć pod uwagę miasto Mikulov, gdzie od 9 do 11 grudnia odbędzie się jarmark świąteczny z tradycyjnymi rzemiosłami i smakołykami.

To nie koniec atrakcji, które zaplanowano w Czechach w najbliższych miesiącach. Jarmarki adwentowe w zabytkowym Ołomuńcu odbędą się od 18 listopada do 23 grudnia. Z myślą o odwiedzających przygotowano urozmaicony program kulturalny, między innymi wystąpienia muzyczne i teatralne (dla dzieci i dorosłych) oraz wspólne śpiewanie kolęd. W tym czasie można poznać regionalne zwyczaje świąteczne, podziwiać piękne szopki betlejemskie oraz rozmaite wyroby rzemieślnicze. Jednocześnie jest okazja, aby skosztować przysmaków regionalnych i gorącego miodu pitnego.

Magiczny Czeski Krumlow na tradycyjny jarmark świąteczny zaprasza od 25 listopada do 6 stycznia. Warto skusić się na spacer po mieście, które uznawane jest za jedno z najpiękniejszych w kraju. Od 1992 roku figuruje na liście UNESCO.

Czeski Krumlow
fot. Mat. partnerskie/Zeedoherty/Shutterstock

Jak co roku na tradycyjny jarmark przedświąteczny zaprasza Pilzno. Na Placu Republiki od 27 listopada będzie można spróbować grzańca, staroczeskiego trdelnika, pierniczków i innych tradycyjnych przysmaków. Nie zabraknie też kolorowych stoisk z ozdobami i pamiątkami.

Świąteczna atmosfera zapanuje także w najsłynniejszym czeskim uzdrowisku, Karlowych Warach. Przez cały miesiąc od 26 listopada do 26 grudnia w centrum miasta na gości będą czekać stoiska z przysmakami i ozdobami świątecznymi. Nie zabraknie magicznej atmosfery, którą stworzy wspólne śpiewanie kolęd.

Pałac w Litomyšlu zaprasza w czasie adwentu na weekendowe zwiedzanie, podczas którego goście dowiedzą się, jak arystokracja obchodziła Boże Narodzenie, obejrzą szopkę betlejemską w kaplicy pałacowej i świątecznie przybrane komnaty.

Jakie miasta warto jeszcze odwiedzić? Na tradycyjnym jarmarku w Hradcu Králové na Dużym Placu (czes. Velké náměstí) od 9 do 28 grudnia na odwiedzających będzie czekał szeroki asortyment świątecznych wyrobów – ozdób, ceramiki i regionalnych przysmaków.

Ciekawe wydarzenie szykuje się również w Rožnovie pod Radhoštěm, miasteczku leżącym w sercu Beskidu Morawskiego. Tamtejszy skansen wołoski 10 i 11 grudnia organizuje tradycyjny jarmark świąteczny, na którym można kupić wyroby rzemieślnicze, zapoznać się z miejscowymi zwyczajami i ekspozycją skansenu. Muzeum Wołoskie, najstarsze w swoim rodzaju w Europie Środkowej, należy do najatrakcyjniejszych zabytków sztuki ludowej.

Tajemnice dawnych rzemiosł. Czeskie manufaktury, muzea i warsztaty

W okresie jarmarków bożonarodzeniowych w Czechach można nie tylko skosztować lokalnych wyrobów, poczuć świąteczny klimat i pośpiewać wspólnie kolędy, ale też poznać miejscowe zwyczaje i bogactwa dawnych rzemiosł. Warto skusić się na wycieczkę do czeskich manufaktur, warsztatów, muzeów czy hut szkła, których na terenie kraju jest całkiem sporo.

Na początek warto odwiedzić największe muzeum rzemiosł w Czechach, które znajduje się w mieście Letohrad. Na trzech piętrach dawnego spichlerza prezentowane jest rzemiosło z lat 1840–1930. Można zobaczyć między innymi pracę kotlarzy, stolarzy, dekarzy czy kamieniarzy. Godne uwagi są eksponaty znajdujące się w skansenie rzemiosł mechanicznych, tartaku czy warsztacie mechanicznym. Można dowiedzieć się też, jak przed stu laty wyglądała klasa w szkole, gabinet dentystyczny czy ginekologiczny.

Muzeum rzemiosł, Letohrad
fot. Mat. partnerskie/DSVČ

Niezwykle ciekawym miejscem jest manufaktura papieru ręcznie czerpanego (Muzeum Papieru) w Velkich Losinach. Miejsce to działa nieprzerwanie od końca XVI wiek. To jedna z ostatnich tego typu manufaktur w Europie i jedyna w Czechach. Na odwiedzających czekają dwie trasy zwiedzania prezentujące tradycyjne techniki produkcji papieru, historię rzemiosła i wiele ciekawostek technicznych.

Nie można pominąć też najstarszej huty szkła na Szumawie. Chodzi o hutę Annín (85 km na południe od Pilzna), założoną w 1796 roku. Do dziś, podobnie jak przed 225 laty, w piecu płonie ogień, a szklarze tworzą piękne przedmioty z gorącej masy szklanej. Historię produkcji szkła przypomina tutejsze muzeum, a współczesne wyroby prezentuje galeria.

Ciekawym miejscem jest też Muzeum Jana Bechera w Karlowych Warach. Właśnie tutaj można poznać Karlowarską Becherovkę, która jest obecnie najlepiej sprzedającym się likierem ziołowym i bywa nazywana trzynastym źródłem leczniczym Karlowych Warów. W muzeum, które powstało w siedzibie dawnej fabryki produkującej Becherovkę, dokładnie poznamy ten legendarny czeski napój produkowany z ponad 20 rodzajów ziół i przypraw według pilnie strzeżonej receptury. W trakcie interaktywnego zwiedzania można obejrzeć między innymi oryginalny Becherovod (rurociąg, którym przepływał likier), stare butelki, etykiety oraz beczki, w których wcześniej dojrzewała Becherovka.

Będąc w Czechach, warto poznać również dawną technikę druku i farbowania tkanin z użyciem indyga (technika ta została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO). Tradycyjną produkcję modrodruku kontynuuje między innymi rodzinny zakład Modrotisk Danzinger w Olešnicy, którego działalność sięga 1816 roku. Nadal stosuje się tu metody produkcji z wykorzystaniem pierwotnych drewnianych form i dawnych receptur. Właściciele chętnie zapoznają gości z dawnymi technikami.

Warsztat modrodruku
fot. Mat. partnerskie/Jiří Danzinger

Ciekawym miejscem jest również Muzeum Koronki w Vamberku. Szkoła koronkarstwa działała tutaj od 1889 roku. Ekspozycja obecnego muzeum prezentuje rozwój czeskiej koronki od XVIII wieku aż do współczesności. Można poznać dawne koronki ludowe, historię rozwoju koronkarstwa pod wpływem szkolnictwa zawodowego od końca XIX wieku, a także współczesną sztukę koronkarską.

Na koniec warto wspomnieć o manufakturze gobelinów w Valašskim Meziříčí. To jedyny tego typu zakład na Morawach i Śląsku. Podczas zwiedzania goście zobaczą zabytkowe, wciąż działające maszyny tkackie z przełomu XIX i goście wieku. Jednym z najsłynniejszych dzieł manufaktury jest kurtyna Teatru Narodowego w Pradze. Odwiedzający mogą także sami spróbować sztuki tkania gobelinów, czyli słynnych tkanin dekoracyjnych, które naśladują malowidła.

Materiał powstał przy współpracy z Czeską Centralą Ruchu Turystycznego – CzechTourism. Więcej informacji: #VisitCzechRepublic

VisitCzechRepublic_logo_RGB_BLUE_RED
fot.