Obserwuj w Google News

Miasta królewskie Czech. 10 miejsc, które warto zobaczyć

6 min. czytania
25.10.2022 15:25
Zareaguj Reakcja

Jednym z najpopularniejszych punktów na turystycznej mapie Czech jest Praga. Nie ma się czemu dziwić, bo to nie tylko stolica kraju, ale też niezwykle piękne i ważne dla czeskiej historii miasto. Wszystkich, którzy poznali już uroki tego miejsca, powinni wybrać się na wycieczkę szlakiem innych, równie zachwycających miast i miasteczek, które nosiły miano królewskich. Zdecydowanie jest w czym wybierać.

Loket w Czechach
fot. Mat. partnerskie/Laimonofototečkalt/Shutterstock

Czechy są idealnym kierunkiem dla wielbicieli zwiedzania. W sąsiadującym z Polską kraju znajdziemy wiele niezwykłych miast, które szczycą się bogatą historią, cudownymi krajobrazami, urokliwymi rynkami i pięknymi zabytkami architektury. Wybieramy się w podróż szlakiem najpiękniejszych czeskich miast królewskich.

Ołomuniec – perła UNESCO

Ołomuniec jest sercem regionu Moraw Środkowych, dawną siedzibą biskupów morawskich, obecnie arcybiskupów. Od średniowiecza miasto to było ważnym centrum kulturalnym i administracyjnym. Dzisiaj przyciąga miłośników zwiedzania i ciekawej architektury. Rozległe ołomunieckie Stare Miasto jest drugim, po centrum Pragi, największym zespołem zabytkowym w Czechach. Zabudowa w jego obrębie reprezentuje głównie styl renesansowy i barokowy.

Ołomuniec
fot. Mat. partnerskie/UPVISION

Symbolem Ołomuńca i najcenniejszym jego zabytkiem jest mierząca ponad 30 metrów Kolumna Najświętszej Trójcy, która figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wśród atrakcji miasta trzeba wymienić też romański Pałac Przemyślidów, barokowy klasztor Hradisko (największy klasztor norbertańskim w Europie), katedrę św. Wacława ze 100-metrową wieżą oraz gotycki kościół św. Maurycego z przepięknymi barokowymi organami będącymi dziełem wrocławskiego mistrza Michaela Englera. Liczba turystów odwiedzających każdego roku Ołomuniec jest zbliżona do liczby jego mieszkańców, czyli ponad 100 tys. osób.

Stříbro – średniowieczne miasto

Do najciekawszych średniowiecznych miast w Czechach należy Stříbro. Duże znaczenie w jego rozwoju odegrał handel. Miasto położone było bowiem na Złotym Szlaku handlowym. W średniowieczu dobrze prosperowały tu także kopalnie ołowiu i srebra.

W XV wieku Stříbro uważano za czwarte co do wielkości miasto królewskie w regionie pilzneńskim. Znajdowały się tu trzy kościoły i trzy klasztory. W roku 1427 było bezskutecznie oblegane przez Krzyżaków, którzy zostali pokonani w pamiętnej bitwie pod Tachovem.

Czym oprócz ciekawej historii może pochwalić się Stříbro? Na miejscu znajdziemy sporo zabytków. Warto zobaczyć między innymi ratusz renesansowy, klasztor minorytów z Muzeum Miejskim, kamienny most nad rzeką Mže, pozostałości średniowiecznych fortyfikacji, skansen górniczy i Sztolnię Królewską Prokop. Wśród przyrodniczych atrakcji trzeba wymienić Stříbrské vodopády, czyli zespół naturalnych wodospadów i kaskad na Těchlovickým potoku.

Písek – najstarszy most w Czechach

Wśród królewskich zakątków Czech warto wymienić również Písek położony około 100 km na południe od Pragi. Miasto powstało dzięki bogactwom mineralnym, a dokładnie złotonośnemu piaskowi, który wydobywano tu już od XII wieku. Stąd też pochodzi nazwa Písek, czyli po polsku „piasek”.

W drugiej połowie XIII wieku rozpoczęto budowę najważniejszego zabytku miasta, a dokładnie gotyckiego mostu będącego najstarszym kamiennym mostem w Czechach i w Środkowej Europie. W XVIII wieku most został ozdobiony barokowymi rzeźbami.

Písek
fot. Mat. partnerskie/Boris Stroujko/Shutterstock

Perłą architektury Písku jest Zamek Królewski, który powstał w drugiej połowie XIII wieku za panowania Przemysła Ottokara II. Miasto zakupiło zamek do swego majątku w roku 1509, jednak w kolejnych stuleciach doszło do jego dewastacji i przebudowy, przez co obiekt stracił swoje pierwotne piękno. Do dziś zachowało się jedynie zachodnie skrzydło zamku, w którym udostępniono dla turystów dużą gotycką salę ozdobioną kopiami fresków z 1479 roku. Na terenie twierdzy od 1902 roku mieści się muzeum z rozległymi zbiorami dotyczącymi historii i przyrody regionu.

Prachatice – na historycznym szlaku

Ciekawym punktem na turystycznej mapie Czech są również Prachatice. Miasto to leży na tak zwanej Złotej Trasie Solnej, czyli historycznym szlaku handlowym wiodącym z Bawarii na ziemie czeskie. Na miejscu wytyczono nawet trasę turystyczną, która nawiązuje do dawnego szlaku handlowego. Wiedzie ona od przejścia granicznego Mlaka/Bischofsreut przez Park Narodowy Szumawa, České Žleby i wioskę Dobrá do miejscowości Volary słynącej z zabudowy drewnianej. Ostatni odcinek tej trasy prowadzi do Prachatic.

Prachatice w Czechach
fot. DaCek/Shutterstock

Warto wybrać się też na spacer do zabytkowego centrum miasta, gdzie uwagę zwracają renesansowe budynki. W Muzeum Miejskim udostępniono interaktywną ekspozycję dotyczącą Złotej Trasy Solnej, jak również makietę średniowiecznego miasta. Wizytówką Prachatic jest znajdujący się na rynku zegar słoneczny, największy w Europie, pochodzący z przełomu lat 60. i 70. XX wieku.

Jihlava – labirynt podziemnych korytarzy

Wśród królewskich miast Czech warto wyróżnić też Jihlavę, stolicę Wysoczyzny, która szczyci się średniowieczną tradycją wydobycia srebra. Miejsce to słynie z pięknej starówki, na której zachowały się liczne kamienice mieszczańskie.

Jihlava w Czechach
fot. Mat. partnerskie/Bertl123/Shutterstock

Największą atrakcją turystyczną jest jednak podziemny labirynt o długości 25 kilometrów. Korytarze, wydrążone w skale na kilku poziomach, ciągną się pod niemal wszystkimi domami wokół rynku, prowadząc na głębokość nawet 18 metrów. Jihlavski labirynt podziemny zyskał sławę dzięki niezwykłemu fosforyzującemu korytarzowi – jego ściany są pokryte białawym nalotem, który po wcześniejszym naświetleniu świeci na zielono. Całość robi duże wrażenie na odwiedzających. Poza starówką warto odwiedzić też cmentarz żydowski oraz ogród zoologiczny.

Uherské Hradiště – czeskie wino i zabytki

Królewskie miasto Uherské Hradiště jest sercem regionu Slovacka, nazywanego Morawską Słowacją. Tradycyjnie we wrześniu odbywa się tu barwna impreza – Święto Wina i Dni Otwartych Zabytków – przybliżająca historię i bogate tradycje folklorystyczne Moraw Wschodnich.

Miłośników zabytkowej architektury z pewnością zainteresują częściowo zachowane średniowieczne mury obronne, a także piękne renesansowe i barokowe domy w centrum miasta.

Znojmo – najdłuższe trasy podziemne w Czechach

Znojmo, będące jednym z najstarszych zabytkowych miast morawskich, już od czasów Rzeszy Wielkomorawskiej należało do najważniejszych ośrodków władzy. Obecnie jest idealną bazą wypadową do najciekawszych atrakcji regionu.

Znojmo w Czechach
fot. Mat. partnerskie/Libor Sváček

Podczas zwiedzania miasta koniecznie trzeba wziąć pod uwagę podziemia, które pochodzą jeszcze z czasów średniowiecza. Łączna długość wszystkich korytarzy wynosi 30 km – tym samym znojemskie podziemia należą do najdłuższych w Czechach. Na miejscu wytyczono trasy turystyczne o całkowitej długości 4 kilometrów. Niektóre odcinki trzeba pokonać na czworakach (ze względu na niski strop), inne pokonując nierówne schodki, a jeszcze inne – brodząc w wodzie.

Znojmo może pochwalić się też malowniczym centrum miasta otoczonym średniowiecznymi murami obronnymi z wieżami, które dziś służą jako wieże widokowe (między innymi Ratuszowa i Wilcza). Cenny zabytkiem jest także romańska rotunda św. Katarzyny stojąca na terenie dawnego zamku znojemskiego. Atrakcją dla cyklistów są winobusy, czyli autobusy z przyczepkami na rowery, kursujące w sezonie wiosenno-letnim do okolicznych piwniczek winnych.

Slaný – największa na świecie kolekcja solniczek

Kolejnym ciekawym punktem są Slany. Nazwa miejscowości wywodzi się od pokładów soli, które znaleziono na tym terenie. Jedną z nietypowych atrakcji jest Muzeum Solniczek, które obejmuje – jak sama nazwa wskazuje – jedną z największych na świecie kolekcji solniczek (około 2800 eksponatów). Na miejscu można zobaczyć solniczki o najróżniejszych kształtach i rozmiarach – ceramiczne, porcelanowe, plastikowe, szklane i drewniane. Niezwykle prezentuje się największa na świecie solniczka, mierząca ponad 120 cm wysokości, która pomieści aż 40 kg soli.

Znajdzie się też coś dla wielbicieli zabytków. Do najważniejszych obiektów należą kościół św. Gotarda, ratusz, dawne kolegium jezuitów, renesansowy budynek Modletický dum i synagoga. Z dawnych fortyfikacji zachowała się Brama Velvarská, Czarna Baszta oraz fragmenty murów obronnych. Warto zwiedzić także Muzeum Kolejnictwa.

Opawa – perła Śląska Opatowskiego

Opawa leżała na strategicznym handlowym Szlaku Bursztynowym. Przez miasto na początku naszej ery przewożony był bursztyn, miód, a w kierunku odwrotnym wędrowały produkty z warsztatów śródziemnomorskich.

Opawa w Czechach
fot. Mat. partnerskie/Iakov Filimonov/Shutterstock

Na miejscu można zobaczyć liczne zabytkowe budowle, w tym między innymi klasztor minorytów, kościół św. Ducha, kaplicę św. Krzyża, katedrę Wniebowzięcia NMP oraz zabytkowe domy i pałace mieszczańskie na rynku. Do ciekawych opawskich zabytków należy gotycki kościółek (poświęcony patronce Śląska, świętej Jadwidze), który jest jednocześnie pomnikiem poległych w czasie pierwszej wojny światowej. Opawa jest także miastem pełnym zieleni i parków, co stwarza idealne warunki na urlop czy wycieczkę w otoczeniu przyrody.

Loket – niezwykły zamek na skale

Podczas zwiedzania Czech szlakiem królewskich miast warto wziąć też pod uwagę Loket, które położone jest na zachodzie kraju, w pobliżu Karlowych Warów. To obwarowane miasto bywa nazywane „kluczem do Królestwa Czeskiego”.

Loket w Czechach
fot. Mat. partnerskie/Laimonofototečkalt/Shutterstock

Jego wizytówką jest zamek zbudowany na początku XIII wieku na skale otoczonej z trzech stron meandrem rzeki Ohrzy. Początkowo twierdza była siedzibą rodu Luksemburgów. Zamek ten dzielnie bronił się w czasie wojen husyckich. Upadek miasta rozpoczął się w czasie wojny trzydziestoletniej – budowli nie udało się wówczas obronić przed najazdem Szwedów. Wtedy też twierdza mocno ucierpiała. Pod koniec XVIII wieku na zamku powstało więzienie i istniało tam aż do roku 1948. Obecnie ta romańsko-gotycka budowla należy do największych zachowanych zamków w środkowej części Europy.

W centrum miasta można znaleźć liczne gotyckie, renesansowe i barokowe budynki, między innymi ratusz i domy mieszczańskie. W sezonie wiosenno-letnim okolica jest chętnie odwiedzana przez miłośników sportów wodnych. Z nurtem Ohrzy można stąd dopłynąć na przykład do oddalonego o 10 km rezerwatu przyrody Svatošské skály.

Materiał powstał przy współpracy z Czeską Centralą Ruchu Turystycznego – CzechTourism. Więcej informacji: #VisitCzechRepublic

VisitCzechRepublic_logo_RGB_BLUE_RED
fot.