Obserwuj w Google News

Najdłuższy pociąg na świecie ruszył w trasę. Ma 2 km długości

2 min. czytania
02.11.2022 15:01
Zareaguj Reakcja

Szwajcarska firma kolejowa ustanowiła rekord w długości pociągu pasażerskiego. Najdłuższy skład mierzy prawie 2 kilometry długości i obejmuje aż 100 wagonów. Zobaczcie, którędy podróżował w ostatnich dniach.

Najdłuższy pociąg pasażerski na świecie
fot. FABRICE COFFRINI/Eastnews

Najdłuższy pociąg pasażerski na świecie należy do Kolei Retyckich. Uchwycenie całego składu, który zawiera aż 100 wagonów, jest niemal niemożliwe. Trzeba mu zrobić zdjęcie z góry i to najlepiej na krętym odcinku.

W ostatnich dniach ten wyjątkowy środek transportu ruszył w podróż po szwajcarskich Alpach. W ok. godzinę przemierzył on 25 km odległości. Zobaczcie, jak prezentował się na torach.

Zobacz także: Topniejący lodowiec w Alpach przesunął granicę między Włochami a Szwajcarią. Powstał spór o schronisko

Najdłuższy pociąg pasażerski na świecie

Dla porównania warto dodać, że przeciętny wagon pasażerski w Sydney ma około 20 metrów długości, a typowy pociąg składa się z 8 wagonów - w sumie zatem liczy ok. 160 m. Wygląda na to, że szwajcarski obiekt - który mierzy 1,9 km - jest aż 12 razy dłuższy od zwyczajnego pociągu w Australii.

Najdłuższy pociąg na świecie przemierzył trasę od Predy do Berguen - miejscowości, która znajduje się ponad 170 km na południowy wschód od Zurychu. Jest to wyjątkowa - 25-kilometrowa droga - która wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2008 roku. Biegnie bowiem przez majestatyczne Alpy.

Pociąg jechał ok. godzinę, a jego podróż wiodła przez 22 tunele - z których niektóre wiły się przez góry, a także przez 48 mostów, w tym zakrzywiony wiadukt Landwasser umieszczony 65 m nad wąwozem. 

Tysiące entuzjastów kolei ustawiło się w dolinie, aby obserwować rekordowo długi skład wijący się przez Alpy.

Redakcja poleca

Dyrektor firmy Kolei Retyckich, Renato Fasciati, powiedział, że próba bicia rekordu miała na celu podkreślenie niektórych szwajcarskich osiągnięć inżynieryjnych i uczczenie 175-lecia szwajcarskich kolei. Trzymając w ręku dyplom Rekordu Guinnessa, powiedział, że zapewnienie bezpieczeństwa tak długiemu pociągowi było poważnym wyzwaniem. Siedmiu maszynistów i 21 techników na pokładzie musiało upewnić się, że "wszystkie 25 pociągów robi to samo, przyspieszając i hamując" w tym samym czasie.

Zobaczcie, jak ten wyjątkowy pociąg prezentuje się na torach.

Oglądaj

Źródło: abc.net.au/CNN Travel