Obserwuj w Google News

Najpopularniejsza trasa lotnicza na świecie w 2021 roku. Tłumy podróżowały na rajską wyspę

2 min. czytania
14.01.2022 15:27
Zareaguj Reakcja

Firma Cirium opublikowała ranking 20 najbardziej popularnych tras lotniczych na świecie w 2021 roku. Okazuje się, że największym zainteresowaniem wśród podróżujących w minionym roku cieszyła się trasa z Czedżu do Seulu w Korei Południowej. W zestawieniu nie brakuje też innych zaskakujących wyników. 

Wyspa Czedżu w Korei Południowej
fot. Shutterstock

Cirium jest jednym z liderów w dziedzinie danych i analiz w zakresie branży lotniczej i turystycznej. To właśnie ta firma przygotowała raport dotyczący najczęściej przemierzanych tras lotniczych na świecie w 2021 roku. Jak wynika z zestawienia, wszystkie najpopularniejsze trasy to połączenia krajowe, a większość z nich znajduje się w Azji.

Redakcja poleca

Najpopularniejsze trasy lotnicze w 2021 roku

Jedną z najczęściej realizowanych tras lotniczych było połączenie z wyspy Czedżu do Seulu w Korei Południowej. W ubiegłym roku wykonano na tej trasie aż 71 388 lotów. 

Wyspa Czedżu, nazywana czasem "Hawajami Korei Południowej", dla wielu Koreańczyków jest kierunkiem na ucieczkę w "rajskie miejsce". Popularność tego miejsca wiąże się nie tylko z jednymi z najpiękniejszych krajobrazów i plaż w Korei Południowej, ale także łatwym dostępem i krótkim czasem lotu (często mniej niż 50 minut podróży). Wysokie miejsce w rankingu tego połączenia wynika również z faktu, że na wyspę można dotrzeć tylko samolotem. W zeszłym roku na trasie Czedżu-Seul operowało aż dziewięć różnych linii lotniczych.

Jak dalej prezentuje się lista? Trzynaście tras w zestawieniu znajduje się w obrębie Azji, zwłaszcza krajowych Chin. Zaledwie trzy połączenia dotyczą Ameryki Łacińskiej, a dwa USA.

Czternastą najbardziej ruchliwą trasą na świecie w 2021 roku - i pierwszą w Stanach Zjednoczonych - było połączenie z Los Angeles do San Francisco. Z tras w USA (na 18. miejscu) pojawiło się też połączenie z Las Vegas do Los Angeles.

Wyspa Czedżu: rajki zakątek Korei Południowej

Czedżu to największa wyspa Korei Południowej, jednocześnie najmniejsza z jej prowincji. W 2007 roku miejsce to zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Ustanowiono tu także rezerwat biosfery.

Wyspa uformowała się miliony lat temu przez erupcje wulkanów. Klimat na wyspie jest subtropikalny, cieplejszy od pozostałej części Korei. Połowa lata jest deszczowa, zimy są przeważnie suche.

Wyspa przez wieki była izolowana od lądu, dlatego też ludność Czedżu rozwinęła swoją odrębną od koreańskiej kulturę i stworzyła ponad tysiąc lokalnych legend.

Źródło: Simple Flying, Onet.pl