Obserwuj w Google News

Najtańsze ośrodki narciarskie w Europie. Na liście jest też jedno miejsce z Polski [Ranking]

2 min. czytania
14.01.2022 14:06
Zareaguj Reakcja

Wydawnictwo turystyczne Lonely Planet opublikowało listę ośmiu europejskich ośrodków narciarskich, które są najbardziej przystępne cenowo dla podróżnych z ograniczonym budżetem. Oprócz kurortów z Włoch czy Francji na liście znalazło się też popularne wśród narciarzy miejsce w Polsce – Białka Tatrzańska. 

Narty w Białce Tatrzańskiej
fot. Pawel Murzyn/East News

Autorzy rankingu postawili przygotować zestawienie, które może ułatwić wybór miejsca na zimowy wypoczynek w Europie.

Jak zauważa Lonely Planet, ceny karnetów (300 euro lub więcej za tydzień), plus koszt zakwaterowania i wyżywienia w najpopularniejszych kurortach w Europie „przyprawiają o dreszcze”. Ale wcale tak nie musi być - zauważają redaktorzy z wydawnictwa. W Europie są też bowiem miejsca, w których sześciodniowy karnet kosztuje w sezonie mniej niż 250 euro (ok. 1,1 tys. złotych). Które miejsca poleca na zimowy urlop Lonely Planet? 

Redakcja poleca

Najtańsze kurorty narciarskie w Europie

W rankingu znalazł się między innymi ośrodek Jasná Nízke Tatry na Słowacji, gdzie za sześciodniowy karnet trzeba zapłacić 136 euro (ok. 620 zł), a za pokój dwuosobowy od ok. 100 euro za noc (ok. 456 zł). Z sąsiadujących z Polską krajów pojawiły się także Niemcy, a dokładniej ośrodek narciarski Sudelfeld-Bayrischzell oferujący 31 kilometrów tras i sześciodniowy karnet za 222 euro (ok. 1 tys. zł).

Redaktorzy Lonely Planet polecają też Sauze d'Oulx we Włoszech. Na miejscu czeka niemal 300 km tras - za sześciodniowy karnet trzeba zapłacić 208 euro (ok. 950 zł). Z kolei wynajęcie apartamentu w tamtych okolicach kosztuje ok. 600 euro (ok. 2,7 tys. zł).

We Francji wśród najtańszych kurortów wskazany jest ośrodek Val-Cenis. Tam za karnet narciarski trzeba zapłacić 160 euro (ok. 730 zł), a za noclegi ok. 550 euro (ok. 2,5 tys. zł).

Pojawiły się też mniej popularne i oczywiste miejsca w Europie. Na przykład ośrodek Borovec w Bułgarii oferujący niemal 60 km tras (koszt karnetu i noclegów na tydzień to odpowiednio 700 zł i 1,4 tys. zł). W zestawieniu widnieją też Vogel w Słowenii (koszt sześciodniowego karnetu to 153 euro, czyli 700 zł) oraz Boí-Taüll w Hiszpanii (cena za karnet i noclegi na siedem dni to odpowiednio 175 i 450 euro, czyli ok. 800 i 2 tys. złotych).

ZOBACZ TAKŻE:  Najpiękniejsze lodowiska w Polsce. 5 miejsc, gdzie można pojeździć na łyżwach pod gołym niebem

Białka Tatrzańska. "Tani narciarski urlop"

W zestawieniu Lonely Planet znalazł się też polski akcent, a dokładniej Białka Tatrzańska. Kotelnica, Bania i Kaniówka tworzą tu obszar narciarski z trasami o łącznej długości 18 kilometrów, idealnymi dla początkujących narciarzy. Cena za 6-dniowy karnet Tatry Super Skipass, uznawany także w sąsiednich kurortach, to 112 euro (ok. 600 zł). 

Wśród atutów Białki Tatrzańskiej redaktorzy z Lonely Planet wymieniają także „wiejską gościnność” oraz piękne górskie widoki. Zwracają też uwagę na niedrogie (około 40 euro) noclegi z obfitym śniadaniem w prywatnych kwaterach oraz dobry dojazd z Krakowa. Na après-ski polecają gorące kąpiele z widokiem na Tatry w Termach Bania.

Źródło: Lonely Planet, WP, Rp.pl