Oto najlepsze miasta do życia na świecie. Większość z nich znajduje się w Europie

24.06.2022 12:34

Organizacja badawcza Economist Intelligence Unit opublikowała ranking najlepszych miast do życia na świecie. W pierwszej dziesiątce znalazło się wiele miejsc w Europie, ale numer jeden może was zaskoczyć. Zobaczcie, które miasto zyskało to zaszczytne miejsce i znalazło się na podium.

Wiedeń
fot. Shutterstock

W sieci opublikowany został raport przygotowany przez Economist Intelligence Unit. Dział badań i analiz należący do Economist Group - jak co roku - przygotował zestawienie najlepszych miast do życia. W rankingu znalazły się aż 172 miejsca, a w pierwszej dziesiątce nie zabrakło miejscowości z Europy.

Jesteście ciekawi, które miasto zajęło zaszczytne pierwsze miejsce i dlaczego zostało okrzyknięte najlepszym? Koniecznie przeczytajcie.

Oto najlepsze miasta do życia na świecie. Większość z nich znajduje się w Europie

Organizacja Economist Intelligence Unit (EIU) opublikowała ranking najlepszych miast do życia. W raporcie z 2022 roku znalazły się aż 172 destynacje, które uznawane są za te o najlepszych warunkach do życia.

Na szczycie zestawienia znajdują się zazwyczaj miejsca z Ameryki Północnej, Europy Zachodniej, a także Australii, Nowej Zelandii i Japonii. W tym roku jest podobnie, choć w pierwszej dziesiątce nastąpiły przetasowania.

W ubiegłym roku na szczycie listy znalazła się Nowa Zelandia - dzięki zamkniętym granicom mieszkańcy mogli prowadzić stosunkowo normalne życie. Teraz jednak większość ograniczeń związanych z pandemią została zniesiona i to też sprawiło, że miasta z innych regionów zyskały miano najlepszych.

Jakie miasto okazało się najlepsze do życia? Na pierwszym miejscu znalazł się Wiedeń, który wygrywał w rankingu także w roku 2018 i 2019. Na taki zwrot miało też wpływ ponowne otwarcie atrakcji kulturalnych i rozrywkowych.

EIU przygotowuje taki ranking na podstawie kilku czynników. Mierzy jakość życia za pomocą takich kryteriów, jak stabilność polityczna, kultura i środowisko, edukacja i infrastruktura. Każda z tych wytycznych pozwala przypisać miastom wynik od 1 ("nie do zniesienia") do 100 ("idealne").

Na tegoroczne zestawienie wpłynęły też niepokoje geopolityczne - miasta Rosji i Europy Wschodniej zanotowały spadek, a Kijów - stolica Ukrainy - został całkowicie usunięty z listy.

Oto najlepsze miasta do życia na świecie:

1. Wiedeń

2. Kopenhaga

3. Zurych

3. Calgary

5. Vancouver

6. Genewa

7. Frankfurt

8. Toronto

9. Amsterdam

10. Osaka

Stolica Austrii - Wiedeń - znalazła się na szczycie listy po tym, jak w 2021 roku zanotował spadek aż na 12. miejsce, gdyż ograniczenia związane z COVID-19 całkowicie przekreśliły dostępne tu atrakcje kulturalne.

Stabilność i dobra infrastruktura to główne uroki miasta. W dodatku wspierane są one przez dobrą opiekę zdrowotną i wiele możliwości kulturowych i rozrywkowych - czytamy w uzasadnieniu EIU.

Co sądzicie o tym rankingu? Dodalibyście tutaj inne miasta?

Źródło: fortune.com