,

Podróże z paszportem covidowym. Od 1 lutego wchodzą w życie nowe przepisy

01.02.2022 09:06

Ważność unijnych certyfikatów covid (UCC), zwanych potocznie paszportami covidowymi, zostanie skrócona do 270 dni. Dotyczy to zarówno dokumentów wydawanych po szczepieniu w schemacie podstawowym, jak i po dawkach przypominającej i dodatkowej. Osoby planujące podróż wewnątrz UE powinny pamiętać o tych nowych przepisach. 

Paszport covidowy
fot. Shutterstock

Ministerstwo zdrowia już na początku stycznia informowało, że od 1 lutego skróci terminy ważności unijnych certyfikatów covidowych. Nowe przepisy, przygotowane na podstawie stanowiska Rady Medycznej, są zgodne z decyzją KE, która już 21 grudnia zdecydowała, że paszporty covidowe będą ważne tylko 9 miesięcy. Teraz zmiany te wchodzą w życie i będą obowiązywać podróżujących we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej.

Certyfikat covidowy ważny tylko 9 miesięcy

Zgodnie z wydanym komunikatem od 1 lutego 2022 r. ważność unijnych certyfikatów covid (UCC), wydanych po szczepieniu w schemacie podstawowym, dawce przypominającej i dodatkowej, zostaje skrócona z 365 dni do 270 dni (z 12 do 9 miesięcy).

Dawka przypominająca podawana jest osobom zaszczepionym po pięciu miesiącach od ukończenia podstawowego schematu szczepień przeciw COVID-19, aby poprawić, utrwalić i przedłużyć ochronę po szczepieniu. Z kolei dawka dodatkowa uzupełniająca podawana jest po 28 dniach osobom z upośledzeniem odporności, u których odpowiedź immunologiczna na szczepienie mogła być niewystarczająca. 

Paszport covidowy – komu przysługuje?

Unijny Certyfikat COVID, zwany potocznie paszportem covidowym, potwierdza nie tylko zaszczepienie przeciwko Covid-19, ale też status ozdrowieńca lub negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

W przypadku ozdrowieńców certyfikat jest ważny 180 dni od daty otrzymania pozytywnego wyniku, a aktywuje się 11 dni po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu PCR. Jeśli chodzi o test w kierunku koronawirusa, to dokument aktywuje się od razu po uzyskaniu negatywnego wyniku i jest ważny przez 48 godzin. Akceptowane są dwa rodzaje testów: molekularne (PCR, NAAT, LAMP) i antygenowe.

Jak przypomniało ministerstwo zdrowia, paszporty covidowe zostały wprowadzono w krajach UE na początku lipca 2021 r., by ułatwić przemieszczanie się w Unii Europejskiej podczas pandemii.

Zaświadczenie można otrzymać w formie wydruku w punkcie szczepień, pobrać przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub  mieć je dostępne w aplikacji mojeIKP i mObywatel.

loader

Źródło: RadioZET/PAP (Klaudia Torchała)