Obserwuj w Google News

Podcast "Na walizkach". Podróżowanie kamperem. Katarzyna Jedlińska o tym, czy to urlop dla każdego

3 min. czytania
26.08.2022 10:27
Zareaguj Reakcja

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się podróże kamperem. Taka forma wypoczynku daje poczucie niezależności i wolności. Zanim jednak wybierzemy się na taką wyprawę, musimy poznać nie tylko praktyczną stronę kampera, ale też jego ewentualne wady. I odpowiedzieć sobie na pytanie - czy taka aktywność jest dla nas? Gościem nowego odcinka podcastu "Na walizkach" jest Katarzyna Jedlińska, która z "kamperowania" uczyniła swój styl życia. Przez ostatnie miesiące zajmowała stanowisko dyrektor generalnej Campiri Polska i Słowacja. Posłuchajcie, dlaczego nie wyobraża sobie wczasów bez kampera.

Katarzyna Jedlińska za kierownicą kampera
fot. Archiwum prywatne

W Europie Zachodniej karawaning od dawna cieszy się dużą popularnością. Najbardziej zapalonymi kamperowiczami są Niemcy, później Francuzi czy obywatele Skandynawii. Ale ostatnio coraz częściej interesują się tym także Polacy.

- Przełomowym momentem była pandemia, kiedy nie było innych możliwości, aby udać się na wakacje. Wszystko było zamknięte. Drugi powód to kwestia bezpieczeństwa - w kamperze jesteśmy w gronie najbliższych. Ryzyko zachorowania na COVID-19 było dużo mniejsze - mówi w podcaście "Na walizkach" Katarzyna Jedlińska.

Ale to niejedyny powód, dla którego warto spróbować tej formy wypoczynku. Co takiego jeszcze może nas do niej przekonać?

Podróże kamperem coraz popularniejsze

Z raportu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców wynika, że przybywa rejestracji kamperów. W 2017 roku było to 388 sztuk, a już w 2021 roku przybyło prawie 2200 sztuk. Coraz łatwiejsze staje się też wynajmowanie kamperów. Ta oferta jest dość duża i stale się poszerza. Bariera spróbowania takiej formy jest coraz mniejsza.

- Karawaning potrzebuje jeszcze trochę czasu, aby być taką równoprawną opcją jak np. wyjazd na zorganizowaną wycieczkę. (…) Zabawne są też reakcje osób, które pierwszy raz są w kamperze. Dziwi ich, że jest tu toaleta, że jest prysznic, że jest to proste w obsłudze. Wydaje mi się, że ludzie myślą, że to jest po prostu trudne. A po przełamaniu się albo się ktoś zakochuje, albo stwierdza, że to nie dla mnie - mówi nasza rozmówczyni.

Wynajem kamperów staje się łatwiejszy także dzięki platformie campiri.pl, która niedawno weszła do Polski. Katarzyna Jedlińska przez ostatnie miesiące była dyrektor generalną marki w naszym regionie. To w tym serwisie ludzie wystawiają swoje kampery na wynajem, a my możemy łatwo je opłacić i cieszyć się wycieczką nimi.

- To, co ludzi blokuje, to fakt, że to nie jest takie tanie. Campiri przeprowadziło badanie wśród Polaków i wynikało z niego, że większość osób byłaby zainteresowana wynajmem, chcieliby spróbować, ale są w stanie zapłacić jedynie 200 zł za dobę. Jest to nierealne nawet poza sezonem. Trudno jest znaleźć dobre auto, z pełnym ubezpieczeniem za tę kwotę - dodaje Jedlińska.

Poza sezonem można wynająć auto za 300 zł. W sezonie cena ta zaczyna się od 450-550 zł. Przy dłuższych wynajmach właściciele oferują rabaty.

Redakcja poleca

Wady i zalety podróżowania kamperem

- Wakacje w kamperze to inne emocje. Zupełnie inny sposób podróżowania. To nie dla każdego. Osoby przyzwyczajone do komfortu, all inclusive będą rozczarowane. Komfort mamy, ale jest to mała powierzchnia. Wiele rzeczy sami sobie musimy zorganizować - mówi pani Katarzyna.

Warto dodać też, że podróżowanie kamperem to przygoda sama w sobie. Trzeba podejść do tego tak, żeby nie planować sobie wielu punktów do odwiedzenia, a eksplorować. Często jest bowiem tak, że nie dojeżdża się kamperem do celu - wszystko dlatego, że po drodze znajdzie się tak piękne miejsca, że nie sposób się będzie przy nich nie zatrzymać. Jeżdżenie kamperem pozwala odpocząć, wyluzować się, cieszyć się słońcem i towarzystwem współpodróżnych.

- Zachęcam do planowania trochę na leniucha. Czyli nie ambitny plan, że pojedziemy do Włoch i zwiedzimy to, to i to. Jest to nierealne, kamperem podróżuje się trochę inaczej, mamy inne ograniczenia. Kampery większe przy 90-100 km/h palą najmniej paliwa, ale też powyżej tej prędkości bardzo hałasują. Spokojnie warto do tej podróży podejść - mówi Jedlińska.

Do podróży kamperem warto się przygotować - zwłaszcza za pierwszym razem. Wypożyczając samochód, możemy liczyć też na instruktaż. W zależności od marki, od rodzaju kampera taka podróż wygląda inaczej.

Jak wygląda podróżowanie kamperem w praktyce? Co znajdziemy w takim samochodzie? Gdzie najlepiej udać się na pierwszą wyprawę? Więcej informacji znajdziecie w nowym odcinku naszego podcastu "Na walizkach".

Źródło: radiozet.pl