Obserwuj w Google News

Podcast "Na walizkach". Podróżniczka przeprowadzała się 30 razy i w końcu wybrała Maltę. Dlaczego?

4 min. czytania
17.06.2022 08:29
Zareaguj Reakcja

Martyna Górniak-Pełech przeprowadzała się ponad 30 razy, ale ostatecznie postanowiła na dłużej zostać na Malcie. Autorka książki "Dzieci wielojęzyczne. Niezwykła historia zwykłej rodziny" już od 8 lat mieszka wraz z rodziną w tym wyspiarskim kraju. Czego nauczyła się dzięki życiu na walizkach i dlaczego finalnie postawiła na Maltę? Na te pytania odpowiedziała nam w podcaście podróżniczym "Na walizkach".

Martyna Górniak-Pełech na Malcie
fot. Archiwum prywatne

Tematem przewodnim najnowszego odcinka naszego podcastu "Na walizkach" jest Malta. Postanowiliśmy wypytać o nią Polkę, która mimo uzależnienia od przeprowadzek właśnie tam postanowiła zatrzymać się na dłużej. Martyna Górniak-Pełech - podróżniczka, autorka książki "Dzieci wielojęzyczne. Niezwykła historia zwykłej rodziny", a także tłumaczka i lektorka jęz. hiszpańskiego - wyjechała na wyspę 8 lat temu i została tam do dziś. Mieszka wraz z mężem, synem i córką w kraju, który uważany jest za jeden z najlepszych do życia. Jak to się stało, że osoba, która uwielbia podróżować i się przeprowadzać, ostatecznie właśnie w tym południowoeuropejskim kraju została na dłużej?

Posłuchaj podcastu

Malta - czym przyciąga turystów?

- Na Maltę wyjechaliśmy w momencie, w którym stwierdziliśmy, że już nigdy w życiu się nigdzie nie przeprowadzimy - zaczyna nasza rozmówczyni. To był moment, w którym urodziło się drugie dziecko Martyny i jej męża. W tym okresie z mężem Górniak-Pełech skontaktował się headhunter, który usilnie próbował namówić parę na kontrakt poza Polską. Oferował pracę w Irlandii, później w Nowej Szkocji. Podróżnicy nie chcieli jednak decydować się na tak daleki wyjazd i próbowali zbyć agenta. Zaczęli nawet wymyślać bardzo wymagające kryteria wyjazdu, które mogłyby ich potencjalnie przekonać. Miała to być wyspa z dużą liczbą dni słonecznych, z językiem angielskim, aby dzieci mogły się go nauczyć. Tak naprawdę podróżnicy chcieli grzecznie odmówić. Okazało się jednak, że mężczyzna ma dla nich ofertę pracy właśnie na Malcie. - Dwa tygodnie później zamieszkaliśmy na Malcie - mówi Martyna.

Malta to wyspiarskie państwo położone na południu Europy, na Morzu Śródziemnym, 81 km na południe od Włoch. Obejmuje cały archipelag Wysp Maltańskich, jednakże większość ludności mieszka na głównej wyspie o tej samie nazwie, w zespole miejskim Valletty - stolicy Malty.

Według licznych rankingów kraj ten uznawany jest za najlepszy do życia pod wieloma względami. Oceniany jest jako ten z najlepszym klimatem na świecie - są tu krótkie i łagodne zimy, długie lato, a także 300 dni słonecznych w roku. W dodatku państwo jest wysoko rozwinięte, a jakość życia przez obywateli oceniana jest jako wysoka - deklarują oni duże zadowolenie z życia. Czy rzeczywiście tak to wygląda w praktyce? - Wszystko się zgadza, poza jedną rzeczą - słońce nie świeci jedynie przez 2 tygodnie w roku - mówi Górniak-Pełech. - Warto zaznaczyć też, że na Malcie są dwie wiosny - pierwsza, tak jak w Polsce, marzec kwiecień, a druga wtedy, kiedy my mamy jesień.

Malta ma historię sięgającą 7 tys. lat. Właśnie wtedy zaczęła się rozwijać. Przez cały ten okres pozostawała też pod wpływami różnych narodów - Fenicjan, Kartagińczyków, Imperium Rzymskiego, Arabów, Normanów, Królestwa Sycylii, Francuzów, a także Brytyjczyków. Bogata historia jest widoczna na pierwszy rzut oka. - Wszystkie te naleciałości są widoczne wszędzie, w każdym aspekcie życia. Wsiadając do samochodu, mamy odwrotnie kierownicę. Jeździmy po lewej stronie. (...) Oczywiście mamy tu też szereg zabytków, które pozostały po tych czasach. I nie można zapomnieć o mentalności ludzi. Wszystko, co dobre i co złe, przyszło od morza - tak Maltańczycy mówią. 

Redakcja poleca
Mgarr ix-Xini

Co zobaczyć na Malcie?

Valetta, stolica Malty, uznawana jest za najbardziej słoneczną stolicę kraju na świecie. Nazywa się ją również "muzeum pod gołym niebem". I nic dziwnego - znajduje się tutaj ok. 320 zabytków. Co warto zwiedzić?

- Całą stolicę warto zobaczyć. Tym bardziej że zrobimy to w ciągu godziny czy dwóch. Kilka dni z kolei wystarczy, aby zwiedzić całą Maltę. W tym pewnie weźmiemy jeszcze prom i popłyniemy na sąsiednią wyspę - mówi nasza rozmówczyni.

Turyści udają się nie tylko na wyspę Maltę, ale też na Gozo czy Comino. Która z nich jest najpiękniejsza? - Jeżeli bym chciała zobaczyć piękny zachód słońca i wypić dobrą kawę, udałabym się na Gozo. (...) To tutaj też Maltańczycy spędzają swoje wakacje. Samochodem wjeżdżamy na prom, płyniemy 10 minut i jesteśmy już na wakacjach. I naprawdę się tu tak czujemy - jak na wakacjach.

Malta nazywana jest krainą miodu ze względu na dużą produkcję miodu wytwarzanego z opuncji figowej, agawy, tymianku, a także owoców cytrusowych. Na tym nie koniec tutejszych specjałów. Tradycyjnym daniem kuchni maltańskiej jest gotowany królik w winnym sosie. W dodatku na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO znalazła się Ftira - maltański chleb na zakwasie wypiekany w formie pierścienia. Warto wspomnieć też o maltańskiej odpowiedzi na colę - mowa o napoju Kinnie, który został wprowadzony na rynek w 1952 roku i do dzisiaj uchodzi za ulubiony napój Maltańczyków.

Co ciekawe, na Malcie nie ma lasów, gór, jezior, rzek stałych, ale za to są bajkowe klify. - To jest to, czego nam najbardziej brakuje - zieleni. Ta zieleń jest tak krótko na Malcie, bo pora deszczowa jest krótka. Ale rzeczywiście mamy klify. I warto wspomnieć tutaj o Klifach Dingli. W każdym przewodniku napisane jest, żeby je odwiedzić. Ale nie każdy pomyśli, aby pojechać tu wieczorem. Są tu wspaniałe zachody słońca - mówi Górniak-Pełech.

Warto dodać, że choć jest to jeden z najgęściej zaludnionych terenów na świecie, a sama wyspa jest niezwykle mała, zmieściło się tutaj... 365 kościołów - dokładnie tyle, ile dni w roku. Dwa kilometry od wybrzeży Malty znajduje się też pomnik Jezusa Chrystusa umieszczony pod wodą na głębokości 35 m.

Więcej ciekawostek na temat Malty, na temat zalet i wad tego miejsca, znajdziecie w nowym odcinku podcastu "Na walizkach", w którym gościem była podróżniczka Martyna Górniak-Pełech. Jeżeli interesują was z kolei inni ludzie, którzy uwielbiają zwiedzać świat, zachęcamy do zapoznania się z naszymi pozostałymi rozmówcami.

Źródło: radiozet.pl