Obserwuj w Google News

Rekordowe temperatury na Grenlandii. Tak ciepło nie było tu od ponad 40 lat

2 min. czytania
07.10.2022 09:36
Zareaguj Reakcja

Grenlandia osiągnęła niespotykane temperatury we wrześniu – miejscami wyniosły ponad 8 st. Celsjusza powyżej średniej miesięcznej. To najwyższe zarejestrowane od 1979 r. temperatury dla tego miesiąca – informuje Serwis Monitorowania Atmosfery Copernicus (C3S). Naukowcy są zaniepokojeni tym zjawiskiem.

Topnienie Grenlandii
fot. Shutterstock

Z danych opublikowanych w najnowszym biuletynie klimatycznym Copernicusa wynika, że średnia temperatura września w Europie była o prawie 0,4 st. C niższa niż w okresie 1991-2020, z pasmem temperatur poniżej średniej biegnącym od Europy Środkowej do Rosji. 

Jednocześnie średnia temperatura globalna była o blisko 0,3 st. C wyższa od tej z okresu 1991-2020. To czwarty najcieplejszy wrzesień, na równi z wrześniem 2016 r. Ocieplenie klimatu mocno odczuwa Grenlandia, gdzie zanotowano najwyższą temperaturę od ponad 40 lat.

Redakcja poleca

Grenlandia. Najwyższe temperatury od 1979 roku

Grenlandia osiągnęła niespotykane temperatury we wrześniu – miejscami wyniosły one nawet ponad 8 st. C powyżej średniej miesięcznej. 

– Po lecie ekstremów z rekordowymi temperaturami, suszą i aktywnością pożarową w większości Europy, wrzesień na naszym kontynencie wykazał temperatury poniżej średniej. W skali globalnej, według danych z Serwisu Copernicus, był to jednak nadal jeden z najcieplejszych wrześni. Grenlandia była niezwykle ciepła, a większość terytorium doświadczyła najcieplejszego zarejestrowanego września od 1979 roku – podsumowuje dr Freja Vamborg z Serwisu Monitorowania Atmosfery Copernicus.

Globalny wzrost temperatury przyspiesza topnienie pokrywy lodowej. W połowie minionego miesiąca dzienny zasięg lodu morskiego w Arktyce osiągnął dziewiąte najniższe roczne minimum. Pod względem średniego miesięcznego zasięgu lodu wrzesień 2022 plasuje się na 11. miejscu.

Lód morski w Arktyce był ogólnie poniżej średniej, choć pojawiły się dwa obszary większego niż przeciętnie lodu morskiego w strefie syberyjskiej – informuje Copernicus.

Zakres lodu morskiego na Antarktydzie we wrześniu 2022 r. znalazł się poza najniższą piątką dla wszystkich wrześni, na poziomie 3 proc. poniżej średniej, po kilku miesiącach rekordowo i blisko rekordowo niskiego zakresu miesięcznego.

Redakcja poleca

Warto przypomnieć, że Grenlandia ma największy udział w podnoszeniu się poziomu mórz, wyprzedzając lodowiec Antarktydy i lodowce górskie. Tempo topnienia pokrywy lodowej wzrosło w ciągu ostatnich dwóch dekad, ponieważ Arktyka ociepla się szybciej niż reszta świata.

Nowe badania sugerują, że pokrywa lodowa straci około 3 proc. swojej obecnej masy, nawet jeśli świat przestałby dziś emitować gazy cieplarniane.

Serwis Monitorowania Atmosfery Copernicus jest flagowym programem obserwacji Ziemi, powołanym i finansowanym przez Unię Europejską. W comiesięcznych biuletynach klimatycznych informuje o zmianach w globalnej temperaturze powietrza przy powierzchni ziemi, morskiej pokrywie lodowej i zmiennych hydrologicznych. Do tworzenia analiz C3S wykorzystuje pomiary z satelitów, statków, samolotów i stacji pogodowych na całym świecie.

Źródło: RadioZET.pl/PAP, Copernicus