,

Ma 19 lat i samotnie okrążyła świat samolotem. Niesamowite dokonanie nastolatki

24.01.2022 12:49

19-letnia Zara Rutherford pobiła rekord świata. Została najmłodszą kobietą, która w pięć miesięcy samotnie okrążyła świat samolotem. Nastolatka obleciała pięć kontynentów, pokonując łącznie 51 tysięcy kilometrów i przelatując nad 52 krajami. 

Zara Rutherford obleciała cały świat
fot. East News

Zara Rutherford jest nastolatką brytyjsko-belgijskiego pochodzenia. Ma zaledwie 19 lat, ale już zdążyła dokonać niesamowitego wyczynu – sama okrążyła kulę ziemską, pilotując ultralekki samolot Shark Aero. Pobiła tym samym światowy rekord należący do 30-letniej Amerykanki, Shaesty Waiz. Swoją podniebną podróż dookoła świata Zara rozpoczęła 18 sierpnia 2021 roku

W 5 miesięcy dookoła świata. 19-latka pobiła rekord

19-latce udało się zakończyć niezwykły rejs dookoła świata – 20 stycznia tego roku po niemal pięciu miesiącach podróży (dokładnie 155 dniach) w końcu wylądowała w Kortrijk-Wevelgem w Belgii. Nastolatka obleciała w pojedynkę pięć kontynentów, zrobiła ponad 60 przystanków i pokonała łącznie 51 tys. kilometrów.  W ten sposób zapisała się w kartach historii jako najmłodsza kobieta, która samotnie okrążyła samolotem świat. 

Cała wyprawa miała potrwać dwa miesiące krócej, ale nastolatka najpierw utknęła na miesiąc w Nome na Alasce, a później na 41 dni w Rosji. Główną przyczyną przerw w rejsie były złe warunki atmosferyczne.

"Podczas tej podróży było wiele wspaniałych chwil, ale były też takie, kiedy bałam się o swoje życie (...) Najtrudniej było lecieć nad Syberią. Było naprawdę zimno i gdyby silnik wtedy zgasł, czekałabym bardzo długo na pomoc. Nie jestem pewna, czy wtedy bym to przeżyła" – mówiła 19-latka w czasie  konferencji prasowej. 

Zara Rutherford dodała, że nie może się doczekać, aby opowiedzieć ludziom o swoich doświadczeniach i "zachęcić ich do zrobienia czegoś szalonego". Młoda pilotka przyznała jednocześnie, że ma nadzieję zainspirować inne młode kobiety do nauki lotnictwa i zachęcić je do studiowania nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki (STEM).

Swoim dokonaniem 19-latka pobiła rekord należący wcześniej do Amerykanki, która obleciała kulę ziemską w 2017 roku, mając wtedy 30 lat. Najmłodszym rekordzistą płci męskiej jest Travis Ludlow z Wielkiej Brytanii, który okrążył świat w wieku 18 lat. 

loader

Źródło: BBC, Fly4free