,

Spektakularna zorza polarna rozświetliła niebo. Do sieci trafiło nagranie ze Szwecji [WIDEO]

08.03.2022 14:16

Spektakularna zorza polarna pojawiła się nad Szwecją. Świadkowie tego niezwykłego, podniebnego zjawiska opublikowali w sieci nagranie. Widok nocnego nieba mieniącego się różnymi odcieniami zieleni robi ogromne wrażenie.

Zorza polarna w Szwecji
fot. Shutterstock/Zdj. ilustracyjne

W okolicach bieguna północnego w ostatnich dniach można było zaobserwować niesamowite zorze polarne. Szczególnie pięknie i intensywnie zjawisko to zaprezentowało się w sobotę wieczorem (5 marca) nad niebem w północnej Szwecji. Widowiskową grę kolorów uwiecznił na nagraniu jeden z entuzjastów obserwacji nocnego nieba. 

Zorza polarna nad Szwecją [WIDEO]

Zapierającą dech w piersiach zorzę polarną można było zobaczyć między innymi na niebie w rejonie miejscowości Överkalix w północnej Szwecji, około godziny 19.30. Jak przyznał jeden z miejscowych fotografów, niebo przez wiele godzin było rozświetlone zielonymi barwami. Dodał, że sobotnia zorza była jedną z najbardziej spektakularnych, jakie widział.

Trzeba przyznać, że opublikowane na Twitterze wideo ukazujące to barwne, podniebne widowisko, robi ogromne wrażenie. 

Jak powstaje zorza polarna?

Zorza polarna to zjawisko świetlne, które występuje na niebie w górnej atmosferze. Powstaje w wyniku tzw. aktywności słonecznej (emitowaniem przez Słońce strumieni naładowanych cząstek) oraz burz magnetycznych – jeśli są bardziej intensywne niż zwykle, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo zaobserwowania tego niezwykłego, podniebnego spektaklu.

Kolor zorzy zależy od gazu, który dociera do ziemskiej atmosfery. Za czerwony i zielony kolor odpowiada tlen, azot świeci na purpurowo i bordowo, a wodór i hel – na niebiesko lub fioletowo. Na Ziemi zorze są widoczne na wysokich szerokościach geograficznych, głównie za kołami podbiegunowymi. Zdarza się jednak, że można je obserwować i podziwiać również w Polsce, a dokładniej w jej północnej części. 

loader
Najbardziej kolorowe miasta świata
12 Zobacz galerię
fot. Shutterstock, na zdj. Valparaiso w Chile

Źródło: Reuters, TVN Meteo

Logo radiozet Dzieje się