Obserwuj w Google News

To był najcieplejszy październik w historii Europy. Eksperci ostrzegają

2 min. czytania
09.11.2022 10:33
Zareaguj Reakcja

Europa odnotowała najcieplejszy październik w historii – poinformował Serwis Monitorowania Atmosfery Copernicus (C3S). Średnia temperatura powietrza dla tego miesiąca na kontynencie wyniosła o prawie dwa stopnie Celsjusza więcej niż średnia z poprzednich 30 lat. Rekordowo wysokie temperatury zanotowano między innymi w Austrii, Szwajcarii i Francji, jak również w niektórych regionach Włoch i Hiszpanii.

Susza w Europie
fot. Valentine Chapuis/AFP/East News

Serwis Monitorowania Atmosfery Copernicus (C3S) opublikował najnowszy raport, w którym analizuje zmiany klimatyczne zachodzące w Europie i na świecie w 2022 roku. Wynika z niego, że Europa doświadczyła najcieplejszego października w historii pomiarów. Eksperci ostrzegają, że aby zbliżyć się do celów zawartych w porozumieniu paryskim, konieczne są "ambitne działania".

Zobacz także:  Słynne lodowce wkrótce całkowicie znikną. Naukowcy nie mają wątpliwości

Październik 2022 najcieplejszym w historii Europy

Dane zebrane przez C3S wskazują, że tegoroczny październik w Europie okazał się najcieplejszym w historii pomiarów. Średnia temperatura była o prawie dwa stopnie Celsjusza wyższa niż w okresie 1991-2020. Na zachodzie Europy fala wysokich temperatur przyniosła rekordowe temperatury dzienne oraz rekordowo ciepły październik w Austrii, Szwajcarii i Francji, a także w dużej części Włoch i Hiszpanii.

Wysokich temperatur doświadczyła także Kanada. Znacznie cieplejsze od przeciętnych warunki wystąpiły na Grenlandii i Syberii.

Jednocześnie chłodniej niż dotychczas było w Australii, na dalekim wschodzie Rosji oraz w części zachodniej Antarktydy.

Redakcja poleca

Susza w Europie i na świecie

Wysoka temperatura w Europie była częściowo powiązana z bardziej suchymi niż zwykle warunkami pogodowymi w październiku. Zaobserwowano je w prawie całej Europie Południowej i Kaukazu. Nad północno-zachodnim Półwyspem Iberyjskim, Francją, Niemcami, Wyspami Brytyjskimi, północno-zachodnią Skandynawią, dużym regionem Europy Wschodniej oraz środkową Turcją panowały wilgotniejsze niż przeciętnie warunki.

Na pozostałym obszarze naszego kontynentu, nad północno-zachodnim Półwyspem Iberyjskim, regionami Francji i Niemiec, Wielką Brytanią i Irlandią, północno-zachodnią Skandynawią, dużym regionem Europy Wschodniej oraz środkową częścią Türkiye, panowały znacznie wilgotniejsze warunki niż przeciętnie.

Październik był wyjątkowo suchy także poza Europą - dotyczy to większości środkowej części Ameryki Północnej, nad Rogiem Afryki, w dużej części Rosji, Azji Środkowej i Chin oraz w regionach Ameryki Południowej.

Z kolei w Ameryce Północnej i w południowej części Azji Środkowej panowały warunki wilgotniejsze niż przeciętnie. W Australii obfite opady doprowadziły nawet do groźnych powodzi na wschodzie i południowym wschodzie.

– Europa doświadczyła właśnie najcieplejszego października w historii – ponad 2 stopnie powyżej średniej z ostatnich 30 lat, po najcieplejszym sezonie letnim, jaki kiedykolwiek odnotowano. Poważne konsekwencje zmian klimatu są dziś bardzo widoczne i potrzebujemy podjąć ambitne działania podczas COP27, aby zredukować emisje i tym samym zapewnić ustabilizowanie temperatury jak najbliżej celu 1,5 st. C. wyznaczonego przez porozumienie paryskie – powiedziała Samantha Burgess, zastępca dyrektora C3S.

Źródło: Copernicus