Obserwuj w Google News

To najbardziej słoneczne miasta w Europie. Gdzie warto zaplanować wakacje? [Ranking]

2 min. czytania
04.05.2022 12:43
Zareaguj Reakcja

Ci, którzy w czasie urlopu potrzebują dużej dawki słońca, powinni skorzystać z najnowszego rankingu Holidu. Popularna platforma do wyszukiwania apartamentów i domów wakacyjnych stworzyła listę 30 najbardziej słonecznych miast Europy. Wyniki najnowszego zestawienia mogą zaskoczyć.  

Alicante - najbardziej słoneczne miasto w Europie
fot. Shutterstock

Przy tworzeniu tego rankingu platforma Holidu wykorzystała dane pogodowe z World Weather Online z ostatnich kilkunastu lat (2009-2021). "Zestawienie powstało poprzez wyodrębnienie średniej liczby godzin słonecznych w miesiącu w poszczególnych miastach w Europie. Łącznie przeanalizowaliśmy 300 najbardziej zaludnionych europejskich miejscowości. Tak stworzyliśmy przewodnik turystyczny dla poszukiwaczy słońca" – podali autorzy rankingu z Holidu. Które miasta zwyciężyły?

Redakcja poleca

Najbardziej słoneczne miasta w Europie. Alicante na szczycie listy

Na szczycie rankingu znalazło się położone w Hiszpanii miasto Alicante. Z raportu wynika, że można tam liczyć na średnio 349 słonecznych godzin w miesiącu.

Alicante jest historycznym miastem portowym, a zarazem stolicą prowincji i regionu Costa Blanca. Chociaż nad niektórymi rejonami wybrzeża dominują głównie kompleksy hotelowe, nadal znajdziemy wiele pięknych, autentycznych zakątków z plażami zachowanymi w naturalnym stanie, ukrytymi jaskiniami, cyplami i klifami. Nic dziwnego, że z każdym rokiem miejsce to cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów.

Alicante w Hiszpanii
fot. Shutterstock

Na drugim miejscu zestawienia Holidu znalazła się Katania na Sycylii. W tym włoskim miasteczku można liczyć aż na 347 słonecznych godzin w miesiącu. Podium zamyka hiszpańskie miasto – Murcja. Tutaj słońce świeci przez 346 godzin w miesiącu.

Jakie prezentują się kolejne pozycje "słonecznego rankingu"? Na czwartym miejscu pojawiła się Malaga w Hiszpanii (345 godzin słońca miesięcznie), na piątym – włoska Mesyna (z tą samą liczbą słonecznych godzin w miesiącu, ale nieznacznie niższą temperaturą), na szóstym – hiszpańska Walencja (343 słonecznych godzin w ciągu miesiąca), a na siódmym – francuska Nicea, gdzie można liczyć na 342 godziny pełne słońca. 

W pierwszej dziesiątce znalazły się też hiszpańskie Las Palmas (341 słonecznych godzin miesięcznie), Granada (z tą samą liczbą słonecznych godzin, czyli 341) oraz Palermo na Sycylii, gdzie słońce świeci 340 godzin w ciągu miesiącu. 

Nawet po bardzo ogólnej analizie rankingu platformy Holidu można dojść do wniosku, że osoby spragnione ciepła i słońca powinny planować wyjazd przede wszystkim do Hiszpanii lub Włoch. Miasta z tych dwóch europejskich krajów zdecydowanie zdominowały zestawienie. Na 30 europejskich miejsc uwzględnionych w raporcie, aż 12 to miasta hiszpańskie, a 11 z nich to miasta włoskie. 

Źródło: PAP, fodors.com

Najbardziej kolorowe miasta świata
12 Zobacz galerię
fot. Shutterstock, na zdj. Valparaiso w Chile