Obserwuj w Google News

Topnienie lodu na Grenlandii podniesie poziom wód o 30 cm do 2100 roku. Naukowcy biją na alarm

2 min. czytania
31.08.2022 09:13
Zareaguj Reakcja

Nowe badania dotyczące topnienia lodu na Grenlandii nie pozostawiają złudzeń - kurczenie się pokrywy lodowej w tym regionie podniesie globalny poziom wód o prawie 30 cm do 2100 roku. Spowodowane jest to zmianami klimatu, do których bezpośrednio przyczynia się człowiek.

Grenlandia
fot. Shutterstock

Topnienie potężnej pokrywy lodowej na Grenlandii podniesie globalny poziom mórz o prawie 30 cm do 2100 roku. Proces ten zachodzi w wyniku zmian klimatycznych, które z kolei powoduje człowiek. Potwierdzają to po raz kolejny nowe badania, które opublikowano w poniedziałek 29 sierpnia w Journal Nature Climate Change. 

Zobacz także: "Lodowiec Zagłady" pęka. W ciągu kilku lat może się rozpaść, a jego stopnienie podniesie poziom wody o 65 cm

Topnienie lodu na Grenlandii podniesie poziom wód o 30 cm do 2100 roku

W poniedziałek w Journal Nature Climate Change opublikowano najnowsze badania dotyczące topnienia lodu na Grenlandii. Wynika z nich, że w niedługim czasie stopi się 3,3% pokrywy lodowej w tym regionie. Odpowiada to... 110 bilionom ton lodu.

W badaniu zawarto też informacje o konsekwencjach, jakie przyniesie ten proces. Znalazła się tu prognoza mówiąca o niemal 30-centymetrowym wzroście poziomu morza - to ponad dwa razy więcej, niż wynikało z poprzednich obliczeń naukowców.

Topnienie potężnej pokrywy lodowej na Grenlandii podniesie globalny poziom mórz o prawie 30 cm do końca 2100 roku. Naukowcy ostrzegają, że proces ten jest nieunikniony, nawet jeśli świat natychmiast przestanie emitować ocieplające planetę gazy cieplarniane.

Redakcja poleca

Przypominamy, że Grenlandia zawiera drugą co do wielkości pokrywę lodową na świecie, która obejmuje 80% wyspy - pierwsza z kolei znajduje się na Antarktydzie. Wcześniejsze badania wykazały, że gdyby cała pokrywa lodowa uległa stopieniu, globalny poziom mórz mógłby wzrosnąć nawet o... 7 metrów.

Naukowcy z Belgii, Danii, Finlandii, Norwegii, Holandii, Szwajcarii i USA przeprowadzili badanie, wykorzystując satelitarne pomiary strat lodu na Grenlandii i kształtu pokrywy lodowej w latach 2000-2019. Naukowcy ocenili stosunek uzupełniania zapasów śniegu do strat spowodowanych topnieniem lodu na tym obszarze i doszli do wniosku, że 3,3% całkowitej objętości lodu Grenlandii stopi się do końca wieku, bez względu na to, jak szybko świat ograniczy emisję dwutlenku węgla.

Zmiana klimatu spowodowana spalaniem paliw kopalnych doprowadziła do wydłużenia okresu letniego na Grenlandii i przyspieszyła cofanie się lodowców i pokrywy lodowej kraju. Wzrost globalnego poziomu mórz o 30 cm miałby poważne konsekwencje dla społeczności przybrzeżnych, ponieważ podniesienie się poziomu wody grozi przesiedleniem prawie 200 milionów ludzi do końca tego wieku.

Źródło: CNBC