Obserwuj w Google News

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci staje się coraz większa. Winnych jest 5 krajów

2 min. czytania
05.09.2022 12:03
Zareaguj Reakcja

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci to największe na świecie ruchome wysypisko śmieci dryfujące po wodach Pacyfiku. Do tej pory nie było do końca wiadomo, kto stoi za tą katastrofą ekologiczną. W końcu holenderscy naukowcy opracowali model pozwalający na określenie, skąd pochodzą plastikowe odpady tworzące gigantyczną "wyspę śmieci". Okazuje się, że za jej powstanie odpowiedzialnych jest głównie pięć krajów.

Wyspa śmieci na Pacyfiku
fot. Shutterstock/Zdj. ilustracyjne

O istnieniu Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci wiadomo od dawna. Już wcześniej badacze oszacowali, że unosząca się na Oceanie Spokojnym ogromna "śmieciowa wyspa" może ważyć nawet 120 tys. ton i mieć powierzchnię niemal 1,6 miliona kilometrów kwadratowych. Niestety z każdym rokiem problem ten staje się coraz poważniejszy.

Naukowcy z organizacji The Ocean Cleanup, w porozumieniu z badaczami z holenderskiego Uniwersytetu w Wageningen, przyjrzeli się, skąd dokładnie pochodzą tworzące Wielką Plamę odpady.

Redakcja poleca

Co najbardziej zaśmieca Pacyfik?

W badaniu Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci naukowcy postanowili skupić się na plastikowych odpadach, które zgromadzono podczas operacji usuwania śmieci z oceanu w 2019 roku. Przedmioty miały wielkość kilku centymetrów, co ułatwiało identyfikację ich potencjalnego pochodzenia – na wielu z nich można było nawet odczytać logo producenta lub firmy. Na tej podstawie badacze skonstruowali model rozprzestrzeniania się plastikowych odpadów w systemach rzek i wód oceanicznych. Analizie poddano 600 kilogramów plastiku. Co pokazały wyniki tego badania?

Okazuje się, że większość zebranych odpadów pochodziła z przemysłu rybnego i rybołówstwa. Wśród wyłowionych z oceanu elementów dominowały porzucone sprzęty rabackie, sieci i liny, pułapki na ryby oraz drobne boje służące do utrzymywania części sieci na powierzchni wody. Niemal połowa tych obiektów została wyprodukowana w XX wieku, a najstarszym znalezionym przedmiotem była boja z 1966 roku.

Które kraje ponoszą największą odpowiedzialność za stałe powiększanie się Wyspy Śmieci na Pacyfiku? 

Redakcja poleca

Kto odpowiada za powstanie Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci?

Po przeanalizowaniu ponad 200 obiektów, które wyciągnięto z Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci, okazało się, że najwięcej plastikowych odpadów pochodzi z Japonii oraz Chin. Naukowcy zaznaczają jednak, że w przypadku tego pierwszego kraju, wyniki mogły być zawyżone na skutek tsunami z 2011 roku (z powodu nagłego kataklizmu duża część odpadów przedostała się do oceanu). Dalej na niechlubnej liście są Korea Południowa, Stany Zjednoczone i Tajwan. Wszystkie te kraje mają bardzo rozwinięte rybołówstwo.

Te kraje są odpowiedzialne za powstanie Wyspy Śmieci na Pacyfiku:

  • Japonia (34 proc. zbadanych odpadów),
  • Chiny (32 proc.),
  • Korea Południowa (10 proc.),
  • USA (7 proc.),
  • Tajwan (6 proc.).

Jak pokazują powyższe wyniki badań, za około 87 proc. odpadów trafiających do Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci odpowiada głównie pięć krajów – Chiny, Japonia, Korea Południowa, USA i Tajwan.

Naukowcy zwracają uwagę na to, jak ważna jest współpraca między państwami w celu regulowania produkcji plastikowych akcesoriów do połowu ryb – w ten sposób możliwe, że uda się zmniejszyć ilość odpadów, jakie generuje ten przemysł.

Źródło: TVN24, Science Alert