Wielka Pacyficzna Plama Śmieci staje się coraz większa. Winnych jest 5 krajów
Wielka Pacyficzna Plama Śmieci to największe na świecie ruchome wysypisko śmieci dryfujące po wodach Pacyfiku. Do tej pory nie było do końca wiadomo, kto stoi za tą katastrofą ekologiczną. W końcu holenderscy naukowcy opracowali model pozwalający na określenie, skąd pochodzą plastikowe odpady tworzące gigantyczną "wyspę śmieci". Okazuje się, że za jej powstanie odpowiedzialnych jest głównie pięć krajów.

O istnieniu Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci wiadomo od dawna. Już wcześniej badacze oszacowali, że unosząca się na Oceanie Spokojnym ogromna "śmieciowa wyspa" może ważyć nawet 120 tys. ton i mieć powierzchnię niemal 1,6 miliona kilometrów kwadratowych. Niestety z każdym rokiem problem ten staje się coraz poważniejszy.
Naukowcy z organizacji The Ocean Cleanup, w porozumieniu z badaczami z holenderskiego Uniwersytetu w Wageningen, przyjrzeli się, skąd dokładnie pochodzą tworzące Wielką Plamę odpady.
Co najbardziej zaśmieca Pacyfik?
W badaniu Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci naukowcy postanowili skupić się na plastikowych odpadach, które zgromadzono podczas operacji usuwania śmieci z oceanu w 2019 roku. Przedmioty miały wielkość kilku centymetrów, co ułatwiało identyfikację ich potencjalnego pochodzenia – na wielu z nich można było nawet odczytać logo producenta lub firmy. Na tej podstawie badacze skonstruowali model rozprzestrzeniania się plastikowych odpadów w systemach rzek i wód oceanicznych. Analizie poddano 600 kilogramów plastiku. Co pokazały wyniki tego badania?
Okazuje się, że większość zebranych odpadów pochodziła z przemysłu rybnego i rybołówstwa. Wśród wyłowionych z oceanu elementów dominowały porzucone sprzęty rabackie, sieci i liny, pułapki na ryby oraz drobne boje służące do utrzymywania części sieci na powierzchni wody. Niemal połowa tych obiektów została wyprodukowana w XX wieku, a najstarszym znalezionym przedmiotem była boja z 1966 roku.
Które kraje ponoszą największą odpowiedzialność za stałe powiększanie się Wyspy Śmieci na Pacyfiku?
Kto odpowiada za powstanie Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci?
Po przeanalizowaniu ponad 200 obiektów, które wyciągnięto z Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci, okazało się, że najwięcej plastikowych odpadów pochodzi z Japonii oraz Chin. Naukowcy zaznaczają jednak, że w przypadku tego pierwszego kraju, wyniki mogły być zawyżone na skutek tsunami z 2011 roku (z powodu nagłego kataklizmu duża część odpadów przedostała się do oceanu). Dalej na niechlubnej liście są Korea Południowa, Stany Zjednoczone i Tajwan. Wszystkie te kraje mają bardzo rozwinięte rybołówstwo.
Te kraje są odpowiedzialne za powstanie Wyspy Śmieci na Pacyfiku:
- Japonia (34 proc. zbadanych odpadów),
- Chiny (32 proc.),
- Korea Południowa (10 proc.),
- USA (7 proc.),
- Tajwan (6 proc.).
Jak pokazują powyższe wyniki badań, za około 87 proc. odpadów trafiających do Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci odpowiada głównie pięć krajów – Chiny, Japonia, Korea Południowa, USA i Tajwan.
Naukowcy zwracają uwagę na to, jak ważna jest współpraca między państwami w celu regulowania produkcji plastikowych akcesoriów do połowu ryb – w ten sposób możliwe, że uda się zmniejszyć ilość odpadów, jakie generuje ten przemysł.
Źródło: TVN24, Science Alert