Obserwuj w Google News

Wrak Titanica na niezwykłym nagraniu 8K. Tak wygląda statek po 110 latach od katastrofy

3 min. czytania
06.09.2022 13:08
Zareaguj Reakcja

Firma OceanGate Expeditions, zajmująca się badaniem wraku Titanica, udostępniła w sieci wyjątkowy materiał. Na nowym nagraniu można zobaczyć pozostałości legendarnego statku w jakości 8K, czyli takiej, która pozwala dostrzec każdy szczegół konstrukcji. Efekty pracy naukowców są imponujące. 

Wrak Titanica w 8k
fot. YouTube/Screen

Wrak  Titanica od 1912 roku spoczywa na dnie Oceanu Atlantyckiego, na głębokości 3800 metrów. Pozostałości legendarnego statku pasażerskiego znajdują się mniej więcej 600 kilometrów na południowy wschód od wybrzeży Kanady (w prowincji Nowa Fundlandia). Badacze regularnie organizują tam ekspedycje mające na celu sprawdzenie stanu Titanica. 

Ostatnia wyprawa firmy OceanGate Expeditions (OGE), zajmującej się badaniem wraku za pomocą łodzi podwodnej Titan, zaowocowała najbardziej zaawansowanym materiałem wideo w historii eksploracji. Po raz pierwszy nurkom udało się sfilmować pozostałości słynnego statku za pomocą kamery 8K, co pozwala na dostrzeżenie ogromnej liczby nowych szczegółów.

Redakcja poleca

Nagranie wraku Titanica w jakości 8K

Film z ostatniej wyprawy do wraku Titanica nakręcono z pokładu batyskafu Titan, który jest wyposażony w nowoczesne kamery rejestrujące obraz w wysokiej rozdzielczości. To nagranie o jakości 8K, czyli 7680 x 4320 pikseliTak wysoka rozdzielczość zapewnia „zdumiewający poziom szczegółowości” i kolorów obrazu, a także pozwala powiększać wybrane fragmenty bez utraty jakości. Dzięki temu można dostrzec nigdy wcześniej niewidziane szczegóły, np. wyryty na kotwicy na lewej burcie napis „Noah Hingley & Sons Ltd”. 

– Badałem wrak przez dziesięciolecia i wykonałem kilka nurkowań i nie przypominam sobie, żebym widział jakikolwiek inny obraz pokazujący ten poziom szczegółowości. Na przykład nigdy nie widziałem nazwy producenta kotwic Noah Hingley & Sons Ltd. – powiedział Rory Golden, ekspert z OceanGate Expeditions.

Całe wideo trwa około minuty i zawiera wiele spektakularnych kadrów. Można zobaczyć m.in. niszczejący dziób statku, kotwicę portową czy pierwszą ładownię. Na filmie uchwycono też liczne elementy konstrukcji, które zawaliły się lub odpadły od wraku, wskutek postępującego rozkładu statku. 

– Ten niesamowity film pokazuje jeden z kotłów, który spadł na dno oceanu, gdy Titanic rozpadł się na dwie części. Warto zauważyć, że jest to ten sam pojedynczy kocioł, który po raz pierwszy zauważono, gdy w 1985 r. zidentyfikowano wrak Titanica – dodał Rory Golden.

Oglądaj

W najbliższych latach możemy się spodziewać kolejnych takich filmików, bo badacze mają już zaplanowane następne eksploracje wraku. „Dzięki niezwykłej szczegółowości nagranie pomoże naszemu zespołowi naukowców i archeologów morskich dokładniej opisać rozpad Titanica, gdy będziemy rejestrować nowy materiał filmowy w roku 2023 r. i kolejnych” – poinformował w oświadczeniu Stockton Rush, prezes OceanGate Expeditions.

Redakcja poleca

Wrak Titanica wkrótce zniknie. "Zjadają go" bakterie

Ostatnie wyprawy badaczy z OceanGate Expeditions przyniosły też negatywne wnioski. Okazuje się, że spoczywający na dnie Atlantyku Titanic jest w o wiele gorszym stanie niż rok wcześniej i już niedługo może całkowicie zniknąć.

Zatopiony okręt niszczeje w bardzo szybkim tempie z powodu nietypowego gatunku bakterii (Halomonas titanicae). Pochłaniają one żelazo i stal ze statku, pozostawiając przy tym formacje z rdzy przypominające kształtem sople lodu. Bakterie te po raz pierwszy odkryte zostały w 2010 roku właśnie na Titanicu, na co wskazuje sama nazwa. Formacje tworzone przez Halomonas titanicae są bardzo kruche, przez co cały wrak ulega coraz szybszemu rozpadowi.

Zdaniem ekspertów z Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej konstrukcja statku prawdopodobnie zawali się w ciągu najbliższych 40 lat.

Źródło: CNN Travel, PAP