Obserwuj w Google News

Bari – co zobaczyć? 8 atrakcji i najpiękniejszych miejsc w stolicy Apulii

4 min. czytania
20.03.2023 14:38
Zareaguj Reakcja

Bari to nie tylko stolica urokliwego regionu Apulia, ale też nadmorski kurort. Obowiązkowo trzeba odwiedzić historyczne centrum Bari Vecchia, zobaczyć bazylikę św. Mikołaja i katedrę św. Sabina oraz przejść się promenadą Lungomare. Klimat tego miasta jest niezwykły, dlatego warto poświęcić choćby jeden weekend na jego odkrywanie. 

Bari - atrakcje stolicy Apulii
fot. Shutterstock

Bari znajduje się w południowej części  Włoch, tuż nad obcasem słynnego "włoskiego buta", nad Morzem Adriatyckim. Jest stolicą prowincji Bari i regionu Apulia. Stanowi jednocześnie ważny ośrodek przemysłowy i kulturalny kraju. Co warto zobaczyć w Bari i które plaże odwiedzić? Oto najciekawsze miejsca na weekend w Bari. 

Redakcja poleca

Stare Miasto – Bari Vecchia

Zwiedzając Bari, trzeba koniecznie wybrać się na starówkę. Bari Vecchia, oddzielona od Adriatyku dawnymi murami miejskimi, to plątanina wąskich, kamiennych uliczek, które tętnią życiem, szczególnie wieczorem. Na niewielkich, ciasnych placykach znajdują się zniszczone kamienice, kościoły oraz kawiarnie. W uliczkach unosi się zapach apulijskiej kuchni. Po drodze mija się dziesiątki restauracji, barów i stoisk ze street foodem.

Piazza Mercantile, Bari
fot. Shutterstock

Bari Vecchia to w zasadzie miasto w mieście. Jest tu monumentalny zamek i około 30 kościołów z czego najsłynniejsze to bazylika św. Mikołaja, znajdujący się tuż obok kościół San Gregorio z X wieku czy katedra św. Sabina.

Sercem Città Cecchia jest główny miejski plac – Piazza Mercantile, który łączy się ze znajdującym się tuż obok Piazza del Ferrarese. To właśnie tutaj mieszkańcy i turyści spędzają letnie wieczory, gromadząc się w pubach i restauracjach.

Zobacz także:  San Marino. Historia i atrakcje najstarszej republiki na świecie

Bazylika św. Mikołaja w Bari

To jeden z najbardziej znanych zabytków i atrakcji Bari. Ta potężna budowla romańska wyróżnia się charakterystyczną, surową formą. Bazylika ma szczególne znaczenie dla samych mieszkańców, ponieważ we wnętrzu świątyni, w miejscu ołtarza, znajduje się grób patrona miasta – św. Mikołaja.

Bazylika św. Mikołaja, Bari
fot. Shutterstock

To również popularny cel wycieczek wśród Polaków. Z Bari pochodziła słynna królowa Bona, żona polskiego króla Zygmunta Starego – jej nagrobek znajduje się właśnie w Bazylice św. Mikołaja.

Katedra św. Sabina w Bari

To świątynia nieco mniej popularna od Bazyliki św. Mikołaja, ale za to piękniejsza architektonicznie. Katedra powstała najprawdopodobniej na przełomie XI i XII wieku, w miejscu dawnego pałacu bizantyjskiego. Została poświęcona św. Sabinowi, który był pierwszym patronem miasta. Jego relikwie znajdują się w ołtarzu głównym.

Katedra św. Sabina, Bari
fot. Shutterstock

Warto wejść do wnętrza świątyni – znajdują się tam liczne obrazy, freski i zdobienia. Główną atrakcją katedry jest przywieziony w VIII wieku z Konstantynopola obraz Madonna Odegritia. Legenda głosi, że obraz namalował sam św. Łukasz i przedstawia on wierny wizerunek Matki Boskiej.

Redakcja poleca

Promenada Lungomare

To idealne miejsce szczególnie na wieczorny spacer. Promenada Lungomare jest długa, szeroka i doskonale oświetlona sporą liczbą latarni, pomiędzy którymi ustawiono wiele ławek.

Promenada Lungomare, Bari
fot. Shutterstock

Promenada w Bari dzieli się na dwie części. Pierwszy odcinek o długości 1,2 km ciągnie się od portu aż do Teatro Margherita. Druga część biegnie od Teatro Margherita w kierunku południowym. Tutaj spotkasz więcej spacerujących osób. Na samym końcu czeka publiczna plaża – idealnie miejsce dla wielbicieli kąpieli oraz wypoczynku na piasku.

Dzielnica Murat – nowoczesne centrum Bari

Ciekawym miejscem w Bari jest dzielnica Murat (Borgo Murattiamo), która rozciąga się bezpośrednio za Starym Miastem. Nazwa dzielnicy wywodzi się od Gioacchino Murata, który za swoich rządów na czele Królestwa Neapolu (które przydzielił mu jego szwagier – Napoleon Bonaparte), rozpoczął budowę „nowego Bari” na południe od starego centrum.

W dzielnicy tej zachowało się wiele cennych zabytków architektury z początku XX wieku. Wśród najciekawszych warto wymienić Teatro Margherita, Palazzo FizzarottiTeatro Petruzzelli czy Palazzo Mincuzzi. W Borgo Murattiamo znajdują się też urzędy, markowe butiki oraz dworzec kolejowy. Tutaj też można znaleźć najwięcej hoteli i wakacyjnych apartamentów.

Plaża w Bari – Pane e Pomodoro

Niespełna 3 km od historycznego centrum Bari znajduje się miejska plaża Pane e Pomodoro. Można tu dojść spokojnie spacerem w 15-20 minut lub podjechać autobusem. Plaża jest szeroka i darmowa – w północnej części jest piaszczysta, a od południowej żwirowa.

Pane e Pomodoro - plaża w Bari
fot.

W pobliżu dostępne są bary, restauracje, plac zabaw i toalety. W sezonie letnim szczególnie w weekendy, miejsce to bywa mocno zatłoczone, bo sami mieszkańcy uwielbiają tu odpoczywać.

Zamek Normanno-Svevo

Ta rozległa twierdza jest atrakcją Bari i swoistym symbolem miasta. W przeszłości zamek przechodził z rąk do rąk i pełnił różne funkcje – od miejsca, w którym przebywali najwięksi artyści, poeci i filozofowie Europy, aż po więzienie.

Zamek Zamek Svevo, Bari
fot. Shutterstock

Dla Polaków interesujący może być fakt, że po przejęciu zamku przez księcia Ferdynanda Aragońskiego twierdza została podarowana rodzinie Sforzów i przekazana królowej Polski Bonie Sforza. Po jej śmierci zamek został zwrócony królowi Neapolu i przekształcony w więzienie i koszary. Dziś w miejscu Zamku Svevo mieści się muzeum.

Teatr Margherita w Bari

To charakterystyczna budowla-bryła przypominająca niewielki pałac. Teatr Margherita powstał w latach 1912-1914 – został zbudowany na palach zanurzonych w morzu. Wcześniej istniał tu drewniany budynek teatru o nazwie Varietà Margherita. W późniejszych latach obiekt przeszedł renowację.

Teatr Margherita, Bari
fot. Shutterstock

Teatr nie pełni już swojej dawnej funkcji. Przedstawienia teatralne odbywają się w pobliskim Teatro Petruzzelli. Natomiast Margherita jest miejscem organizowania międzynarodowych wystaw i konferencji. Tuż za teatrem znajduje się zatoczka, przy której cumują łódki rybaków.

Redakcja poleca