Obserwuj w Google News

Chorwacja otwiera dla turystów niezwykłą wyspę. Przez 120 lat była zamknięta dla zwiedzających

2 min. czytania
06.10.2023 14:17
Zareaguj Reakcja

Po niemal 120 latach niewielka wyspa Mali Brijun, położona u wybrzeży Istrii, została otwarta dla zwiedzających. W ramach nowego projektu poprawiono infrastrukturę, stare obiekty wojskowe i środowisko w otoczeniu Parku Narodowego Brijuni. Dzięki temu na turystycznej mapie Chorwacji pojawiło się nowe miejsce. 

Chorwacja otwiera dla turystów wyspę Mali Brijun
fot. Shutterstock/ Widok na archipelag Brijun

Chorwacja od lat jest jednym z najchętniej odwiedzanych kierunków wśród turystów z Europy, w tym również z Polski. Przypomnijmy, że według danych z chorwackiego systemu eVisitor od 1 stycznia do 17 września br. kraj ten odwiedził 1 014 506 Polaków, co daje rekordowy wynik.

Popularność tego bałkańskiego kraju wcale nie dziwi, biorąc pod uwagę przepiękne wybrzeże, niesamowite parki narodowe, zabytkowe miasteczka oraz malownicze, rozrzucone po lazurowym Adriatyku wyspy. Chociaż wybór miejsc do zwiedzania w Chorwacji jest bardzo duży, pojawił się nowy punkt na turystycznej mapie. Chodzi o niedawno otwartą wyspę Mali Brijun.

Redakcja poleca

Chorwacja po 120 latach otwiera wyspę Mali Brijun

Jak podaje chorwacki serwis HRT, Mali Brijun jest otwarte dla zwiedzających od września tego roku. Nie jest to miejsce do plażowania, ale zwiedzania i poznawania historii wyspy. Cały obszar jest swoistym skansenem, muzeum na świeżym powietrzu. Twierdza wojskowa Minor, letnia scena teatru Ulysses zostały udostępnione dla jednodniowych wycieczek. 

"Muzeum Kamieni, Muzeum Geologiczne i Muzeum fortyfikacji z epoki austro-węgierskiej przyczyniają się do podniesienia znaczenia Mali Brijun" –  powiedziała cytowana przez HRT przewodniczka turystyczna Branka Biloš.

Z kolei rzeczniczka Parku Narodowego Brijuni Reanna Brajković Relić przyznała, że potrzebowali czasu, aby przygotować to miejsce na przyjazd turystów. "Brakowało nam pracowników i nadal tak jest, ale dlatego czekaliśmy na zakończenie sezonu, aby to wszystko ożyło. Potrzebne nam też zaplecze gastronomiczne. Potrzebujemy wykwalifikowanej kadry, edukatorów. Udało się wszystko zorganizować i na razie wszystko idzie dobrze " – powiedziała. 

Dodała, że wyspa cieszy się sporym zainteresowaniem od momentu otwarcia. "Pogoda w tym roku naprawdę nam sprzyjała; wrzesień i październik były jak dotąd cudowne. Dopóki pogoda sprzyja, będziemy kontynuować wycieczki" – podsumowała Brajković Relić. Od 2024 roku wycieczki na Mali Brijun ruszą wiosną. 

Urokliwa wyspa na Morzu Adriatyckim

Mali Brijun to niezamieszkana wyspa na Morzu Adriatyckim, należąca do archipelagu Brijuni (w pobliżu Puli). Zajmuje powierzchnię 1,1 km kw., a długość linii brzegowej wynosi 8,28 km.

Jak czytamy na oficjalnej stronie Parku Narodowego Brijuni, wyspa słynie z Fortu Minor, który jest największą fortyfikacją na wybrzeżu Adriatyku, a także z Teatru Ulysses, który stanowi klejnot chorwackiej sztuki. Dla wielu osób jest swoistym muzeum na świeżym powietrzu.

Oglądaj

W krajobrazie Mali Brijun dominują nietknięta przyroda, kamieniołomy i fortyfikacje. Na terenie wyspy znajduje się ścieżka edukacyjna „Kamienne historie Brijuni” prezentująca dziedzictwo w zakresie tradycyjnych technik, eksploatacji i wykorzystania kamienia. Na trasie, mającej 2,5 km długości, postawiono 15 tablic informacyjnych.

Nie przegap