Obserwuj w Google News

Chorwacja poza sezonem. 5 powodów, dla których warto odwiedzić ten kraj jesienią

4 min. czytania
11.10.2023 15:54
Zareaguj Reakcja

Chorwacja od lat jest jednym z najpopularniejszych kierunków urlopowych wśród Polaków. Nie ma się czemu dziwić, bo oferuje naprawdę wiele – urozmaicone wybrzeże z pięknymi plażami, niesamowite miasteczka, parki narodowe oraz doskonałą pogodę. Mimo że ten kraj kojarzy się głównie z sezonem letnim, to równie dużo ma do zaoferowania, kiedy temperatura powietrza nieco spada. Dlaczego warto odwiedzić Chorwację poza sezonem? Oto 5 powodów, które mogą przekonać do wyjazdu.

Chorwacja jesienią
fot. Shutterstock/ Na zdj. miasteczko Hvar

Do Chorwacji chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Ten bałkański kraj jest od lat ulubionym celem wakacyjnym Polaków. Okazuje się, że w tym roku popularność tego kierunku jest wyjątkowo wysoka. W połowie września nasi rodacy ustanowili nowy turystyczny rekord.

Według danych z chorwackiego systemu eVisitor już 15 września w Chorwacji odnotowano ponad milion polskich turystów. W sumie od 1 stycznia do 17 września br. kraj ten odwiedził 1 014 506 Polaków. To ponad 2 procent więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Chorwacja jest świetnym kierunkiem na wyjazd nie tylko w miesiącach letnich, ale także jesiennych. Redakcja Magazynu Travelist podaje 5 powodów, dla których warto odwiedzić ten kraj poza sezonem.

Redakcja poleca

Chorwackie miasta bez tłumów

Chorwacja jest krajem bogatym nie tylko w malownicze krajobrazy, ale i historyczne, urokliwe miasta. Te najprzyjemniej zwiedza się poza sezonem, kiedy jest nieco chłodniej niż w jego szczycie i nie ma tłumów odwiedzających. Jednym z kultowych miast, które koniecznie trzeba odwiedzić, jest Dubrownik. Stare Miasto z klasztorami czy mury obronne wprawiły w zachwyt twórców serialu „Gry o tron” tak bardzo, że postanowili zrealizować tam wiele scen tej popularnej produkcji.

Chętnie odwiedzany jest także Split, w którym królują ruiny Pałacu Dioklecjana wraz z jego dziedzińcem i podziemiami. Warta uwagi jest także promenada Riva czy nieco oddalone od miasta Wzgórze Marjan.

Trogir, Chorwacja
fot. Shutterstock

Planując wycieczkę po Chorwacji, warto także uwzględnić przystanek w portowym mieście Trogir. Tamtejsza starówka wpisana na listę UNESCO zwana jest Małą Wenecją. Warto tu zobaczyć Twierdzę Kamerlengo czy Basztę św. Marka. Z kolei miasto Pula z rzymskim amfiteatrem, Łukiem Sergiusza i starożytną świątynią Augusta będzie prawdziwą gratką dla miłośników starożytności.

Wyprawa szlakiem chorwackich winnic

Chorwacja to 1600 producentów i słynne winnice, które można znaleźć zarówno w głębi kraju, jak i na jego wybrzeżu. Jesień to według wielu najlepsza pora, aby odwiedzić chorwackie winnice i przy odrobinie szczęścia uczestniczyć w zbiorach lub produkcji.

Jednym z najpopularniejszych regionów jest Sławonia, w której jesień jest cieplejsza niż wiosna, a przez unikalny mikroklimat tutejsze wino ma wyjątkowy smak. W tej północno-wschodniej części kraju uprawia się popularny szczep winorośli – Graševina (riesling reński) oraz czerwone odmiany jak Pinot noir.

Winnice w Chorwacji
fot. Shutterstock

Innym miejscem, które powinno znaleźć się na liście każdego wielbiciela doskonałych smaków, jest Kutjevo. Historia tamtejszych winnic sięga aż 1232 roku, co czyni je najstarszymi na świecie. To tam wytwarza się popularne wina jak: Kutjevo, Velika, Caglin i Kaptol. Winem, a dokładniej jego odmianą – Dingač, płynie Półwysep Pelješac leżący na południu Dalmacji. Smak, z którego słynie ten trunek to zasługa między innymi położenia półwyspu – otoczonego przez wyjątkowo czystą wodę oraz żwirowe i piaskowe plaże.

Spokojny wypoczynek na plaży

Piękno chorwackich plaż w szczycie sezonu może być nieco przysłonięte przez wszechobecne tłumy. Zupełnie inny, spokojniejszy klimat jest we wrześniu czy kolejnych jesiennych miesiącach. Wtedy woda Adriatyku kusi nie tylko wytrwałych amatorów morskich kąpieli (jej temperatury potrafią osiągnąć przyjemne 24 stopnie), ale mniejsza liczba turystów pozwala w spokoju zachwycać się otaczającą naturą. Które plaże kuszą najbardziej?

W czołówce od lat jest Plaża Dubovica kształtem przypominająca lagunę. Położona jest na wyspie Hvar – według Magazynu Traveller jednej z najpiękniejszych wysp na świecie. Dobrym wyborem będzie też 2-kilometrowa, otoczona przez góry plaża Baška na wyspie Krk. W cieniu 100-letnich sosen schowana jest plaża Punta Rata, która może poszczycić się wyróżnieniem magazynu Forbes, rekomendacją amerykańskiego portalu The Huffington Post i belgijskiego European Best Destinations.

Plaża Zlatni Rat
fot. Shutterstock/ Na zdj. Zlatni Rat

Z kolei plaża Stiniva na wyspie Vis uchodzi za jedną z tych najbardziej romantycznych. Dostać się na nią można drogą morską lub słabo oznakowanym, stromym szlakiem. I na koniec oczywiście Zlatni Rat („Złoty Róg”) na wyspie Brac. Zdjęcie przedstawiające ją z lotu ptaka znajduje się na większości katalogów reklamujących Chorwację.

Raj dla piechurów

Chorwacja to nie tylko kraina Adriatyku i wina, ale też raj dla tych, którzy lubią piesze wędrówki. Tamtejsze góry, choć niewysokie (nie przekraczają 2000 m n.p.m.) dostarczają wiele wrażeń i pięknych widoków. Ich zdobywanie jesienią jest dużo przyjemniejsze niż w szczycie sezonu z uwagi na niższe temperatury.

Na pewno warto zmierzyć się z Górami Dynarskimi i ich najwyższym szczytem Dinarą (1831 m n.p.m.). Druga najwyższa góra, Sveti Jure (1764 m n.p.m.), położona jest blisko Makarskiej. Wybierając się na ten szlak, trzeba mieć jednak na uwadze, że mogą nim swobodnie jeździć także samochody. W tamtym rejonie, na przełęczy Ravna Vlaška, znajduje się Skywalk Biokovo, czyli szklany taras, z którego rozciąga się widok na Riwierę Makarską oraz przylegające wyspy.

Skywalk Biokovo w Chorwacji
fot. Shutterstock

Warto również odwiedzić skalną krainę, Gorski Kotar, w której króluje Risnjak (1528 m n.p.m.). Na uwagę zasługuje także 100-kilometrowe pasmo Velebit ze szczytem Vagansky (1757 m n.p.m.) oraz Parkiem Narodowym Północnego Velebitu.

Polowanie na trufle

Chorwacja jesienią sprzyja… polowaniu na trufle, które są produktem regionalnym Istrii. Grzyby te znajdują się w ofercie restauracji w większości miast i miasteczek na chorwackim półwyspie, jak również w sklepikach.

Trufle w Chorwacji
fot. Shutterstock

Samo „polowanie na trufle” jest popularnym zajęciem – ponieważ rosną one pod ziemią, do poszukiwań angażuje się psy, które uwielbiają ten przysmak. Wyzwanie polega na tym, aby znaleźć (i wykopać!) je szybciej od czworonogów.

Nie przegap
Makarska, Chorwacja
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock