,

Chorwacja weszła do strefy Schengen i przyjęła euro. Co to oznacza dla turystów?

03.01.2023 12:32

Chorwacja od 1 stycznia 2023 roku dołączyła do strefy Schengen i przyjęła euro. Oznacza to zmiany nie tylko dla mieszkańców, ale też turystów. Podróże do jednego z ulubionych wakacyjnych krajów Polaków będą znacznie łatwiejsze. 

Dubrownik, turyści
fot. Shutterstock

Chorwacja od lat cieszy się ogromną popularnością wśród turystów z Europy, również z Polski. Według danych Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w 2022 roku perłę Adriatyku odwiedziło blisko 14 mln zagranicznych turystów, z czego aż 1 mln to polscy goście. Właśnie tutaj od początku roku wprowadzono duże zmiany, które odczują nie tylko mieszkańcy, ale też podróżni.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, od 1 stycznia Chorwacja stała się członkiem strefy Schengen. Jednocześnie dołączyła do unii walutowej, za sprawą czego oficjalną walutą w tym kraju stało się euro. Turyści planujący wyjazd do Chorwacji muszą przygotować się na nowe zasady. O czym warto wiedzieć i pamiętać przed podróżą?

Chorwacja w strefie Schengen

Pierwsza ze zmian to wejście Chorwacji do strefy Schengen. Od 1 stycznia zniesione zostaną wszystkie kontrole na granicach lądowych i morskich ze Słowenią, Węgrami i Włochami. Granice z Serbią, Bośnią i Hercegowiną oraz Czarnogórą staną się zewnętrznymi granicami strefy Schengen. To oznacza, że podróżni podczas przekraczania granicy Chorwacji samochodem nie będą musieli się legitymować dowodem osobistym czy paszportem i unikną stania w korkach.

Ambasada RP w Zagrzebiu przypomina jednak, że zniesienie kontroli granicznych nie zwalnia z obowiązku posiadania przy sobie podczas podróży i pobytu na terytorium Chorwacji ważnego dokumentu tożsamości. Poza tym osoby podróżujące autem dodatkowo muszą mieć ważne prawo jazdy i dokumenty samochodowe, czyli dowód rejestracyjny i potwierdzenie ubezpieczenia.

Osoby podróżujące samolotami będą musiały chwilę poczekać na to, aż zmiany wejdą w życie także w tej sferze. Chorwackie lotniska międzynarodowe mają 3-miesięczny okres przejściowy na dostosowanie kontroli granicznych. Po tym czasie, który potrwa do 26 marca 2023 roku, przyloty ze strefy Schengen nie będą już wymagały kontroli paszportowej/granicznej.

Przypomnijmy, że strefa Schengen obejmuje obecnie ponad 4 mln km kw., które zamieszkuje niemal 420 mln osób. Należy do niej obecnie 27 państw - 22 członków UE, Islandia, Szwajcaria, Liechtenstein i Norwegia. O wejście do obszaru wciąż starają się Rumunia oraz Bułgaria, a Cypr i Irlandia pozostają poza tą wspólnotą.

Zobacz także: Most Peljesac w Chorwacji zostaje otwarty. Turyści łatwiej dostaną się do Dubrownika

Chorwacja przyjęła euro

Druga ważna zmiana od 1 stycznia to wprowadzenie euro jako oficjalnej waluty w Chorwacji (wcześniej była to kuna chorwacka). Kristjan Staničić, dyrektor generalny Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej, uważa, że będzie to miało szeroki i pozytywny wpływ na chorwacką turystykę.

– Od przyszłego roku nasi liczni zagraniczni goście nie będą musieli ponosić kosztów przeliczania waluty i łatwiej będą się mogli zorientować w podawanych cenach. Pozytywnym skutkiem wprowadzenia euro będzie z pewnością dodatkowe usprawnienie procesów biznesowych pomiędzy krajowymi i zagranicznymi podmiotami turystycznymi – mówi Staničić.

Kurs wymiany został ustalony na poziomie 7,53450 kuny chorwackiej za 1 euro. Obie waluty będą używane obok siebie przez dwa tygodnie.

Każdy kraj strefy euro może wyemitować serię monet ze swoim narodowym awersem. Chorwacja chce przedstawić motywy symbolizujące chorwacką historię, tradycję, symbole i kulturę. Dla przykładu na monecie o nominalne 1 euro pojawi się wizerunek kuny, jako symbolu tradycji monetarnej w Chorwacji sięgającej XIII wieku. Z kolei na monecie o nominale 2 euro głównym motywem jest mapa Chorwacji.

Władze Chorwacji wierzą, że dołączenie do strefy Schengen i wprowadzenie euro powinno w ciągu najbliższego roku znacząco przyczynić się do dalszej stabilizacji ruchu turystycznego i pełnego powrotu do poziomu sprzed pandemii.

Źródło: RadioZET.pl/gov.pl, WP Turystyka

Makarska, Chorwacja
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock