Obserwuj w Google News

Dzień Kobiet w Polsce i na świecie. Jak obchodzi się to święto w innych krajach?

4 min. czytania
08.03.2023 14:45
Zareaguj Reakcja

8 marca wypada Międzynarodowy Dzień Kobiet. W Polsce w ten szczególny dzień panie są obdarowywane kwiatami i różnymi upominkami. Ale święto to obchodzone jest nie tylko w naszym kraju. Kiedy i jak celebrowany jest Dzień Kobiet w innych częściach świata? Niektóre zwyczaje mogą zaskoczyć. 

Dzień Kobiet na świecie
fot. Shutterstock

Dzień Kobiet w różnych formach przyjął się na całym świecie. Początek tego święta według historyków sięga nawet czasów starożytnego Rzymu, ale jest też ściśle związany z protestami amerykańskich obywatelek w latach 1908-1911.

Warto przypomnieć, że Dzień Kobiet jest oficjalnym świętem nie tylko w Polsce, ale też m.in. w Albanii, Białorusi, Rumunii, Ukrainie, Rosji, Wietnamie, Zambii, Włoszech, Laosie, Brazylii czy na Kubie. Jaka jest dokładna historia tego święta i jak obchodzi się ten wyjątkowy dla płci pięknej dzień w innych krajach?

Zobacz także: Na tej europejskiej wyspie mieszka tylko jedna kobieta. Jest tam z 10 skazanymi i strażnikiem 

Historia Dnia Kobiet. Skąd wzięło się to święto?

Jak podają historycy, już starożytni Rzymianie obchodzili Matronalia, które stanowią pierwowzór współczesnego Dnia Kobiet. Tamto święto przypadało na pierwszy tydzień marca i związane było z początkiem nowego roku, płodnością oraz macierzyństwem. W podzięce za "dawanie nowego życia" mężczyźni obdarowywali kobiety prezentami i spełniali ich życzenia.

W historii związanej z Dniem Kobiet zapisały się też ruchy robotnicze w latach 1908-1911 głównie w Ameryce Północnej. Kobiety domagały się równości praw politycznych oraz ekonomicznych. Pierwszy Dzień Kobiet został ustanowiony przez Socjalistyczną Partię Ameryki 28 lutego 1909 r. po fali protestów tkaczek i szwaczek, które walczyły o prawa pracownicze w swoim sfeminizowanym zawodzie.

W 1910 r. podczas Międzynarodowej Socjalistycznej Konferencji Kobiet, zorganizowanej przez Międzynarodówkę Socjalistyczną w Kopenhadze, ustanowiono obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet. Zgodnie z założeniem święto to miało służyć krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet.

W Polsce święto to było popularne w czasach PRL-u. Kobiety były obdarowywane goździkami i rajstopami, później tulipanami. Z okazji tego dnia publikowano też portrety kobiet różnych sektorów życia gospodarczego zgodnie z opinią Władysława Gomułki, że „nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli”. W zakładach pracy czy szkołach dzień ten był obowiązkowo obchodzony.

Obecnie Dzień Kobiet w Polsce wiąże się ze składaniem życzeń, obdarowywaniem prezentami i kwiatami. Jednak w niektórych krajach to święto jest obchodzone w nieco odmiennym stylu. 

Redakcja poleca

Dzień Kobiet we Włoszech – mimoza dla… mimozy

We Włoszech Dzień Kobiet również świętuje się 8 marca, chociaż już tydzień wcześniej na murach i słupach wiszą plakaty oraz ulotki przypominające o tym święcie. Za symbol tego dnia uważa się mimozę – żółty kwiat, który kwitnie właśnie na początku marca. Częstym dodatkiem do podarunku dla kobiet jest gałązka kwiatu akacji srebrzystej.

Co ciekawe, we Włoszech kobiety wręczają upominki sobie nawzajem, obdarowując swoje koleżanki, matki, siostry czy znajome.

Dzień Kobiet w Wielkiej Brytanii – edukacyjne święto

W Wielkiej Brytanii Dzień Kobiet obchodzony jest 10 marca, w dodatku w nieco innym stylu niż w innych europejskich krajach. W tym dniu stawia się na edukację i szerzenie wiedzy o wybitnych kobietach, których dokonania zapisały się na kartach historii. Organizowane są liczne wystawy i wykłady na temat równouprawnienia. Debatuje się również nad tym, co można poprawić w różnych dziedzinach życia kobiet. Zwyczaj dawania upominków płci pięknej nie jest tu szczególnie powszechny.

Dzień Kobiet w Chinach i Wietnamie – święto dwa razu w roku?

W Chinach paniom należy się pół dnia wolnego w pracy, chociaż decyzja w tej kwestii należy do szefa. W Dniu Kobiet bardzo wiele sklepów oferuje specjalne zniżki dla płci pięknej. Panowie wręczają paniom standardowe upominki w postaci kwiatów i słodyczy.

Wietnam obchodzi to święto dwa razy w roku – 8 marca oraz 20 października. Tu wręcza się kobietom głównie goździki.

Portugalia i Rumunia – święto w babskim towarzystwie

Ciekawy zwyczaj jest kultywowany w Portugalii i Rumunii. Z okazji Dnia Kobiet panie cieszą się tego dnia własnym towarzystwem, organizując tzw. babskie wieczory. Na kolacjach i przyjęciach celebrują swoje święto wyłącznie w kobiecym gronie. Panowie mają też dzięki temu wieczór dla siebie.

Dzień Kobiet w Rosji – wolne od pracy

W Rosji 8 marca jest dniem oficjalnie wolnym od pracy. Z okazji tego święta niegdyś popularne było obdarowywanie pań gałązkami akacji srebrzystej, które przywożono z republik radzieckich, i wznoszenie toastu. Obecnie popularnym podarunkiem są tulipany oraz czekolada.

Dzień Kobiet w Indiach – wielki festiwal

To święto niezwykle ciekawie prezentuje się w Indiach. W Kerali, na południu kraju, z okazji Dnia Kobiet organizowany jest festiwal o nazwie Pongal – to spotkanie wyłącznie dla płci pięknej. Tłumy kobiet gromadzą się wtedy w stolicy miasta, Trivandrum, i przygotowują różne słodkości ku czci boga Ayyappa. W 2019 roku z racji tego święta zebrało się łącznie 2,5 mln kobiet. To wydarzenie trafiło do Księgi rekordów Guinnessa jako największe jednodniowe zgromadzenie kobiet na świecie.

Redakcja poleca

Źródło: RadioZET.pl/Onet, Wikipedia