Obserwuj w Google News

Niezwykłe zjawiska optyczne uchwycone w Szwecji. “Jak trzy słońca”

2 min. czytania
22.11.2023 09:00
Zareaguj Reakcja

W niektórych regionach Szwecji panują obecnie bardzo silne mrozy (temperatury dochodzą nawet do -30°C.). Takie warunki sprzyjają bardzo ciekawym widokom. W sieci opublikowane zostały zdjęcia przedstawiające tzw. słońce poboczne. Na czym polega to zjawisko?

Jak powstaje słońce poboczne?
fot. Facebook/MeteoLubuskie/screen

Zima w Szwecji może być naprawdę sroga: w niektórych miejscach przez najbliższe dni temperatura będzie niższa niż -20°. Chociaż trudno normalnie funkcjonować w takich warunkach, to dobra okazja, by obejrzeć niesamowity spektakl, jaki tworzy natura. Gdy w mroźnym powietrzu osadzone są kryształki lodu, które stykają się ze światłem, tworzy się tzw. słońce poboczne, inaczej parhelion (gr. para – obok, helios – słońce). Jak opisują mieszkańcy, zjawisko to wygląda jak “trzy słońca”.

Jak powstaje słońce poboczne?

W jaki sposób powstaje niezwykłe słońce poboczne? Objaśniają specjaliści:

– Powodem, dzięki któremu zawdzięczasz tak piękne struktury, jest załamanie promieni słonecznych na wspomnianych kryształkach lodu w formie sześciokątnych płytek opadających poziomo do powierzchni ziemi, podobnie jak opadające z drzewa liści. W ten właśnie sposób, po obu stronach słońca, mniej więcej w tej samej odległości od niego, pojawiają się jasne oślepiające półokręgi światła, które noszą nazwę „słońcami pobocznymi”. Zjawisko jest jeszcze lepiej widoczne, gdy nasza gwiazda znajduje się nisko nad horyzontem – wyjaśnia Marzena Rabczewska, synoptyk portalu Przyroda, Pogoda, Klimat.

Słońce poboczne bywa mylone z tzw. efektem halo, jednak są to dwa różne zjawiska. Efekt halo to inaczej biały lub zawierający kolory tęczy (wewnątrz czerwony, fioletowy na zewnątrz), pierścień, który można czasem zobaczyć wokół słońca lub księżyca.

Słońce poboczne pojawia się w wielu zimowych miejscach na świecie. Najlepiej jest ono widoczne tuż przed zachodem słońca.

Redakcja poleca