Obserwuj w Google News

Kefalonia – perła wśród greckich wysp. Odkrywamy najciekawsze atrakcje

6 min. czytania
17.05.2023 15:00
Zareaguj Reakcja

Kefalonia jest największą wyspą w archipelagu Wysp Jońskich. To idealny wybór dla tych, którzy nie przepadają za wysokimi kompleksami hotelowymi i masową turystyką. Miejsce to oferuje nie tylko „święty spokój”, ale też niesamowite krajobrazy z soczystą zielenią, błękitem morza, piaszczystymi plażami i białymi klifami. Jakie atrakcje oferuje Kefalonia? Podpowiadamy.

Kefalonia - atrakcje
fot. Shutterstock/ Na zdj. Myrtos Beach

Kefalonia (inaczej Kefalinia) należy do archipelagu Wysp Jońskich (podobnie jak Korfu czy Zakynthos). Znajduje się na Morzu Jońskim, w Zatoce Patraskiej, u zachodnich brzegów Grecji. Jej powierzchnia to ok. 780 km kwadratowych (niektóre źródła podają, że nawet 800 km kw.), co czyni ją największą w całym archipelagu. Głównym miastem i stolicą wyspy jest Argostoli zlokalizowane 7 km od jedynego lotniska na wyspie.

Kefalonia nie należy do najpopularniejszych kierunków wśród osób odwiedzających Grecję, jednak paradoksalnie jest to jeden z najistotniejszych powodów, dla których warto odwiedzić tę wyspę. Na miejscu nie brakuje urokliwych wiosek, w których czas zatrzymał się setki lat temu. To jedno z niewielu greckich zakątków, które nie zostało zdominowane masową turystyką. Wyspa zyskała większą sławę za sprawą filmu „Capitan Corelli” z 2001 roku. To właśnie na Kefalonii w całości zrealizowano sceny do tego znanego melodramatu wojennego. Co zobaczyć na tej greckiej wyspie i kiedy zaplanować wyjazd?

Redakcja poleca

Argostoli – stolica Kefalonii

Spośród atrakcji Kefalonii trzeba obowiązkowo wymienić jej stolicę, Argostoli. Miasto zostało zniszczone wiele wieków temu, ale odbudowano je na zboczu zielonego wzgórza. Zwiedzając stolicę, warto wstąpić na plac Vallianos i przespacerować się ulicą Lithostroto, gdzie zlokalizowane są najlepsze na wyspie restauracje i sklepy. Miejsce to należy do najnowocześniejszych na wyspie i wyraźnie kontrastuje z historyczną częścią Kefalonii.

Argostoli - stolica Kefalonii
fot. Shutterstock

Będąc w Argostoli, nie można pominąć też Muzeum Archeologicznego, gdzie eksponowane są historyczne znaleziska oraz archiwalne zdjęcia pokazującymi wyspę sprzed trzęsienia ziemi. Ciekawym punktem jest też biała latarnia morska, do której prowadzi niewielkie molo. Z latarni można podziwiać rozbijające się o skały morskie fale.

Assos – wioska z twierdzą

Na mapie atrakcji warto uwzględnić też Assos, urokliwe miasteczko położone w we wschodniej części wyspy. Podziwiane z punktu widokowego wydaje się jakby nie należało do Kefalonii, łączy je bowiem bardzo wąski przesmyk. Miasteczko jest ciche, niezatłoczone i stanowi idealne miejsce na spokojny wypoczynek. Niektórzy dostrzegają tu włoski klimat.

Assos - Kefalonia
fot. Shutterstock

Mimo że Assos bardzo mocno ucierpiało podczas trzęsienia ziemi w 1953 roku, odbudowano je z taką precyzją, że dziś trudno dopatrzeć się skutków katastrofy. Piękno tego miejsca tworzą jasne domki porośnięte kwiatami, piaszczysta plaża oraz szmaragdowa woda w zatoce. Przy małej promenadzie znajdują się tawerny i kilka sklepów z pamiątkami. Na wzgórzu znajdują się ruiny weneckiej twierdzy – można tam dotrzeć pieszo, co zajmuje około godziny.

Fiskardo – miasteczko celebrytów

Ciekawym miejscem na Kefalonii jest również Fiskardo. To portowe miasteczko ma nieco bardziej rozrywkowy charakter i zasłynęło jako miejsce urlopowe wielu celebrytów. Wakacje spędzały tutaj Madonna czy Sarah Jessica Parker.

Fiskardo, Kefalonia
fot. Shutterstock

Fiskardo jako jedyne miasto na wyspie nie ucierpiało podczas trzęsienia ziemi, dzięki czemu zachowało swój dawny klimat. Spacerując jego wąskimi uliczkami, uwagę zwracają białe domki, tawerny z obrusami w kratę i kaskady kwiatów.

To najbardziej na północ wysunięty port Kefalonii i przez to jednocześnie najpopularniejsza przystań dla jachtów na Morzu Jońskim. Dwa razy dziennie kursuje stąd prom na pobliską wyspę Lefkada. Z promenady widać wyspę Odyseusza – Itakę.

Redakcja poleca

Jaskinia Drogarati – koncert Pavarottiego

Kefalonia może pochwalić się przepięknymi jaskiniami. Tu trzeba wymienić Drogarati – niesamowite wrażenie robi już sam ogrom tego miejsca. Wnętrze jaskini jest ogromne i wysokie, z łatwością można by było wybudować tam katedrę. Zachowały się tam również stalaktyty i stalagmity.

Jaskinia Drogarati, Kefalonia
fot. Shutterstock

Drogarati zachwyca jednocześnie intrygującą akustyką. Kiedyś we wnętrzu jaskini organizowano koncerty. Śpiewali tam Maria Callas i Luciano Pavarotti.

Jaskinia Melissani – kefaloński cud natury

Co jeszcze zobaczyć na Kefalonii? Obowiązkowym punktem powinna być jaskinia Melissani, której część wypełnia jezioro. Woda jest tu krystalicznie czysta i mimo kilkunastometrowej głębokości bez trudu można dojrzeć dno. Miejsce to uznawane jest za kefaloński cud natury i jedną z największych atrakcji wyspy.

Jezioro Melissani, Kefalonia
fot. Shutterstock

Po magicznym jeziorze można przepłynąć łódką. To, że jest to w ogóle możliwe, jest efektem trzęsienia ziemi z 1953 roku, które doprowadziło do częściowego zapadnięcia się stropu jaskini i odsłonięcia niezwykłego akwenu. Kiedyś, jaskinia była miejscem kultu, w którym czczono bożka Pana i nimfę Mellisanthi.

Enos – najwyższa góra Kefalonii

Najwyższą górą Kefalonii jest Enos (inaczej Ainos). Ma 1628 metrów wysokości, a na szczyt można wyjechać autem, rowerem lub skuterem. Znajduje się na terenie parku narodowego porośniętego drzewami iglastymi. Bardzo częstym widokiem są tutaj przebiegające kozy.

Enos, góra Kefalonii
fot. Shutterstock

Ainos stanowi świetny punkt widokowy na całą wyspę i basen Morza Jońskiego. Przy dobrej pogodzie można zobaczyć część Itaki, Zakynthos, Meganissi oraz wybrzeża Kyllini.

Wioska Peratata – gdzie zatrzymał się czas

Ci, którzy chcieliby poznać historyczną stolicę Kefalonii, powinny udać się do wioski Peratata w południowej części wyspy. Cień na tę senną miejscowość rzuca 300-metrowe wzgórze. Zlokalizowane są na nim ruiny dawnej metropolii, którą niemal doszczętnie zniszczyły trzy potężne trzęsienia ziemi. O dawnym blasku tego miejsca przypominają ruiny katedry Evangelistria i kościoła św. Mikołaja. Peratata była stolicą wyspy do 1757 roku.

Peratata, Kefalonia
fot. Shutterstock
Redakcja poleca

Klasztor św. Gerrasimossa

Ciekawym zabytkiem jest klasztor św. Gerrasimossa, patrona wyspy. W tej XVI-wiecznej świątyni znajduje się imponujący ikonostas oraz srebrny grób ze szczątkami świętego. To ważne miejsce dla mieszkańców.

Klasztor św. Gerrasimossa
fot. Shutterstock

W okresie wakacyjnym przez miasteczko przechodzi procesja. Ludzie kładą się na ziemi, a relikwie św. Gerrasimossa, podaje się nad ich głowami. Ma to zapewnić szczęście i ochronę na kolejny rok.

Kefalonia – najpiękniejsze plaże

Jeśli mowa o plażach, to za jedną z najpiękniejszych na wyspie (i w Europie) uznaje się z. Plażę jest kamienista, okalają ją wysokie ściany skalne, a dotrzeć można do niej wyłącznie po przebyciu trudnej, pełnej serpentyn drogi. Miejsce to przepięknie prezentuje się podziwiane z punktu widokowego – woda mieni się kolorami błękitu, turkusu i lazuru. W połączeniu z jasnymi skałami tworzy niezwykłą krajobrazową a całość. Na miejscu nie ma żadnych turystycznych zabudowań, które mogłyby zakłócić bajeczne widoki. Przeważa za to dziewiczy charakter natury.

Myrtos Beach, Kefalonia
fot. Shutterstock

Niezwykłym punktem dla miłośników plażowania jest też Platia Ammos. Widok z góry na tę plażę zapiera dech w piersiach. Ogromne jasne skały łączą się z kolorami zieleni i morza, które przybiera wszystkie kolory niebieskiego. Nie jest tam jednak łatwo dotrzeć. W pobliżu miejsca do zaparkowania na turystów czeka 300 schodów do przejścia. Aby zejść do plaży, trzeba je pokonać, nie ma innej drogi. Taka lokalizacja sprawia, że miejsce to jest kameralne i zapewnia błogi wypoczynek z dala od innych turystów.

Znaną plażą Kefalonii jest też Xi w południowej części półwyspu Paliki. Miejsce to wyróżnia się czerwonym piaskiem i łagodnym wejściem do wody. Plaża ma 4 km długości i zapewnia świetne warunki dla wypoczynku dla rodzin. Infrastruktura turystyczna jest dobrze przygotowana.

Warto wziąć też pod uwagę Petani – rajską plażę znajdującą się na półwyspie Paliki, niedaleko miasteczka Lixouri. Turyści mogą tu wypoczywać w przepięknym otoczeniu klifowego zbocza. Miejsce to porównywane jest do Myrtos. Plaża Petani jest jednak większa, w niektórych miejscach jej szerokość sięga 50 metrów.

Redakcja poleca

Loty na Kefalonię. Jak tam się dostać?

Na Kefalonię nie ma żadnych połączeń bezpośrednich. Loty odbywają się z wielu polskich miast (z Warszawy, Wrocławia, Poznania, Gdańska i Katowic), ale z przesiadką – najczęściej w Atenach. Rejsy są realizowane przez LOT, Austrian Airlines czy Lufthansę.

Można też wybrać się na Kefalonię z biurem podróży. Cena tygodniowych wakacji w maju w hotelu 3-gwiazdowym ze śniadaniem około 2000 zł za osobę. Za hotel 4-gwiazdowy trzeba zapłacić około 2500 zł. W szczycie sezonu (lipiec-sierpień) ceny za urlop wzrastają średnio o 1000 zł.

Kiedy warto jechać na Kefalonię?

Na Kefalonii, podobnie jak na innych greckich wyspach, sezon turystyczny trwa od maja do października. Najgoręcej jest oczywiście w szczycie sezonu (lipiec-sierpień), kiedy temperatura rzadko spada poniżej 30 st. Celsjusza w ciągu dnia. W czerwcu i wrześniu jest wciąż gorąco, chociaż temperatury są nieco niższe – ok. 25-27 st. C. Aby podziwiać piękno zielonej przyrody, najlepiej wybrać się na Kefalonię w maju, kiedy wszystko budzi się do życia.

Dla osób, które chcą przede wszystkim zwiedzić wszystkie najpiękniejsze zakątki wyspy, dobrym okresem jest nie tylko maj, ale też wrzesień i październik, kiedy temperatura nie przekracza 25 stopni Celsjusza.