Obserwuj w Google News

Lista 50 miejsc, które warto odwiedzić w 2023 roku. W zestawieniu znalazło się polskie miasto

3 min. czytania
18.11.2022 12:40
Zareaguj Reakcja

Travel Lemming przygotował listę 50 miejsc, które warto odwiedzić w 2023 roku. W zestawieniu znalazły się kierunki z całego świata. Co ciekawe, nie zabrakło też polskiego akcentu. Redaktorzy portalu wyróżnili jedno nasze miasto położone w południowej części kraju.

Lista 50 miejsc, które warto odwiedzić w 2023 roku. W zestawieniu znalazło się polskie miasto
fot. Shutterstock

Wiele osób wraz z końcem roku zaczyna zastanawiać się, gdzie wyjechać w 2023 r. Z tego faktu doskonale zdają sobie sprawę portale branżowe. Część z nich, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom podróżników, tworzy zestawienia miejsc, które warto odwiedzić w nowym roku. Ostatnio taką listę przygotował Travel Lemming. Do rankingu dotarła Wirtualna Polska Turystyka.

Zobacz także:  Lonely Planet opublikowało listę miejsc do odwiedzenia w 2023 roku. Niektóre kierunki zaskakują

Lista 50 miejsc, które warto odwiedzić w 2023 roku

Na liście 50 miejsc, które warto odwiedzić w 2023 r., znalazły się przeróżne kierunki - zarówno te mniej, jak i bardziej egzotyczne. Niektóre znajdują się za oceanem, a inne niedaleko naszej granicy. Co ciekawe, wyróżnione zostało także jedno miejsce z Polski.

Redaktorzy Travel Lemming na pierwszym miejscu umieścili miasto Lafayette zlokalizowane w południowo-zachodniej części stanu Luizjana w USA. Według nich to doskonały kierunek przede wszystkim dla osób, które stronią od tłumów. W najszczęśliwszym mieście Ameryki - jak jest często określane - znajdziemy mnóstwo atrakcji. Regularnie organizowane są tam festiwale kulinarne i muzyczne. Można więc zjeść coś dobrego, a następnie potańczyć do muzyki wykonywanej przez lokalnych artystów.

Redakcja poleca

Na drugim miejscu zestawienia uplasował się natomiast kraj w Azji Południowej - Bhutan. Znajduje się on we wschodnich Himalajach, pomiędzy Chinami a Indiami. W 30 procentach powierzchnię tego państwa zajmują parki narodowe i rezerwaty. Redaktorzy portalu podkreślają, że jest to szczególne miejsce. Zwracają uwagę na niesamowite krajobrazy, które zapierają dech w piersiach i na krystalicznie czyste powietrze. 

Bhutańczycy poważnie traktują ochronę środowiska – nie na mocy prawa, ale z własnego wyboru. Starają się, aby ich kraj był "czysty i zielony" i im się to udaje - czytamy w Travel Lemming.

Warto przy okazji wspomnieć, że w lipcu br. informowaliśmy, że Bhutan wprowadza najwyższy podatek turystyczny na świecie. Od 23 września wynosi on 200 dolarów dziennie od osoby, czyli niemal 1000 zł. To oznacza, że planując tam tygodniowy pobyt, trzeba dodatkowo dopłacić 1400 dolarów (ponad 6,5 tys. złotych). 

Trzecie miejsce na liście miejsc, które warto odwiedzić w 2023 r., zajęła Utila. To najmniejsza z głównych wysp Zatoki Hondurasu. Portal zauważa, że znajduje się tam ponad 80 niesamowitych miejsc do nurkowania. Biały piasek i przepiękne zachody słońca, które można obserwować na wyspie, będą spełnieniem marzeń dla wszystkich poszukujących błogiego relaksu.

Zobacz także: Ta plaża na Malediwach wygląda magicznie. Woda świeci tu na niebiesko

Na kolejnych miejscach w rankingu uplasowały się odpowiednio następujące miejsca: Île Sainte-Marie (Madagaskar), Kosowo, Salento (Kolumbia), Vanuatu, jezioro Ohrid (Macedonia), Uzbekistan oraz Detroit (Michigan, USA).

Kraków wyróżniony w rankingu

W zestawieniu nie zabrakło też polskiego akcentu. Na 26. pozycji uplasował się Kraków. - To wspaniałe miasto, pełne dorożek. Drzewa i doskonale wypielęgnowane ogrody ciągną się wzdłuż brukowanych uliczek - brzmi opis Travel Lemming.

Portal podkreśla też, że niecałą godzinę drogi od Krakowa znajduje się były obóz koncentracyjny Auschwitz. - To tragiczne, ale ważne miejsce, które na zawsze pozostawi na zwiedzających mrożący krew w żyłach ślad - czytamy.

Redakcja poleca

Ponadto Travel Lemming zwraca też uwagę na krakowską architekturę, która budzi podziw na całym świecie. Redaktorzy zachęcają do spaceru po Głównym Rynku i zwiedzenia Bazyliki Mariackiej oraz Zamku Królewskiego na Wawelu. 

Nie można też przegapić kopalni soli w Wieliczce - dodają.

Autorzy recenzji polecają wybrać się do Krakowa między marcem a majem lub w okresie wrzesień - listopad.

RadioZET.pl/turystyka.wp.pl/travellemming.com