Obserwuj w Google News

Morze wyrzuciło na brzeg tysiące błękitnych kulek. Eksperci ostrzegają

1 min. czytania
28.11.2023 09:44
Zareaguj Reakcja

Na brytyjskim wybrzeżu pojawiły się tysiące tajemniczych, błękitnych kulek, które przypominają piłeczki. Nie jest to jednak żadne naturalne zjawisko przyrodnicze: to tzw. kulki Taprogge, które pochodzą z pobliskiej elektrowni jądrowej, gdzie były wykorzystywane do czyszczenia instalacji. Czy są niebezpieczne dla ludzi?

Morze wyrzuciło na brzeg tysiące błękitnych kulek. Eksperci ostrzegają
fot. Facebook/Teeswildlife/screen

Kilka dni temu, organizacja Tees Valley Wildlife Trust opublikowała w mediach społecznościowych zdjęcie dziwnych, błękitnych kulek, znalezionych na plaży. Chociaż kulki wyglądają ciekawie i wzbudziły zainteresowanie tysięcy internautów, specjaliści tłumaczą, że stanowią one zagrożenie.

Jak podaje brytyjski “Independent”, tajemnicze kulki znalezione na wybrzeżu w Anglii "wydostały się z systemu chłodzenia elektrowni" . Nie są już radioaktywne, jednak mogą być niebezpieczne dla zwierząt morskich. Dlatego eksperci apelują do mieszkańców, by pomogli powstrzymać zanieczyszczenie morza i w miarę możliwości zbierali kulki.

– Małe niebieskie kulki Taprogge są wykonane z naturalnego kauczuku i służą do czyszczenia rur w układzie chłodzenia elektrowni w Hartlepool – wyjaśniła Jacky Watson z Tees Valley Wildlife Trust, podkreślając, że do chłodzenia wykorzystywana jest woda morska. Jak dodała, czasami dochodzi do "incydentów", w wyniku których kulki trafiają do rzeki i morza.

Podobna sytuacja miała miejsce w kwietniu kulki Taprogge znajdowano na plażach w Redcar, Marske, Saltburn i Seaton, a także na wybrzeżu w North Yorkshire.

Redakcja poleca