,

Wybrano najbardziej romantyczne stolice w Europie. W walentynki będą tutaj tłumy

06.02.2023 11:36

Z racji zbliżających się walentynek wiele osób zastanawia się, dokąd warto wyjechać na romantyczny weekend we dwoje. Z pomocą przychodzi najnowszy ranking przygotowany przez firmę Catamaran Charter Croatia. Twórcy zestawienia podpowiadają, które europejskie stolice mają najbardziej romantyczny klimat. 

Lizbona, turyści
fot. Olaf Schuelke/agefotostock/East News

Pierwszym skojarzeniem, jeśli chodzi o romantyczne miasta w Europie, jest bardzo często Paryż. Stolica Francji tak naprawdę przez cały rok cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród podróżujących par. W okresie walentynek kierunek ten zdobywa jeszcze większą popularność.

Ale nie tylko Paryż nadaje się na romantyczny wypad. Firma Catamaran Charter Croatia opublikowała listę 10 europejskich stolic, które przypadną do gustu zakochanym. Twórcy zestawienia sklasyfikowali miasta w Europie na podstawie liczby romantycznych restauracji i hoteli przypadających na milion mieszkańców. We wskazaniu, które lokale i obiekty są "romantyczne", pomagały recenzje i wskazówki użytkowników serwisu TripAdvisor.

Zobacz także: Weekend we dwoje w Polsce. 5 miejsc, które warto wybrać na romantyczny wyjazd

Lizbona najbardziej romantycznym kierunkiem

Pierwszą pozycję w rankingu najbardziej romantycznych stolic Europy zajęła Lizbona. Stolica Portugalii może pochwalić się aż 588 romantycznymi restauracjami i 152 romantycznymi hotelami, co stanowi najwyższy wskaźnik na mieszkańca spośród wszystkich miast Europy.

Nie oznacza to jednak, że cały pobyt w tym mieście trzeba poświęcić na siedzenie w lokalach czy hotelach. Nie brakuje tu innych romantycznych miejsc i atrakcji. Lizbona to jedyna europejska stolica, w której można zobaczyć słońce zachodzące nad oceanem. Przepiękne widoki roztaczają się z dzielnicy Belem, centrum miasta czy na Ribeira das Naus.

Warto odwiedzić też punkt o pięknie brzmiącej nazwie „Brama Słońca” (Miradouro das Portas do Sol). Rozpościera się stamtąd panorama Alfamy, czyli pocztówkowy krajobraz. Można podziwiać nie tylko budynki z charakterystycznymi czerwonymi dachami, ale też labirynty wąskich uliczek i błyszczącą w słońcu kopułę Panteonu Narodowego.

Drugą pozycję zajęło Monako. Chociaż to niewielka stolica, może poszczycić się sporą liczbą romantycznych lokali i obiektów noclegowych. Miejsce to jest chętnie odwiedzane przez turystów zwiedzających Lazurowe Wybrzeże. Wśród głównych atrakcji tego miasta-państwa trzeba wymienić Pałac Książęcy, stare miasto, ogrody japońskie i plażę Lavrotto.

Podium zamyka wspomniany wcześniej Paryż, nazywany często "miastem miłości". Można wybrać się na romantyczną kolację do jednej z wielu restauracji, skorzystać z nocnego rejsu łodzią po Sekwanie albo po prostu przespacerować się w okolicy wieży Eiffla. W okresie walentynek trzeba spodziewać się tłumu zakochanych turystów.

Odsetki od Zetki: Radio ZET pomoże Ci spłacić kredyt. Wyślij zgłoszenie

10 najbardziej romantycznych stolic w Europie

  1. Lizbona, Portugalia
  2. Monako, Monako
  3. Paryż, Francja
  4. San Marino, San Marino
  5. Rzym, Włochy
  6. Andora, Andora
  7. Amsterdam, Holandia
  8. Ateny, Grecja
  9. Praga, Republika Czeska
  10. Reykjavik, Islandia

Źródło: timeout.com, national-geographic.pl

loader

Logo radiozet Dzieje się