Obserwuj w Google News

Oto najbezpieczniejsze kraje w Europie na wakacje 2022. Polska pod koniec rankingu

2 min. czytania
29.06.2022 10:52
Zareaguj Reakcja

Właśnie opublikowano ranking najbezpieczniejszych miejsc w Europie na tegoroczne wakacje. Liderem zestawienia została... Szwajcaria. Polska natomiast uplasowała się pod koniec rankingu.

Oto najbezpieczniejsze kraje w Europie na wakacje 2022. Polska pod koniec rankingu
fot. SHUTTERTOCK

Po dwóch latach surowych restrykcji podróżowanie powoli wraca do normalności. W związku z tym coraz więcej osób zaczyna zastanawiać się, gdzie udać się na wakacje. Spora część turystów, wybierając kierunek na urlop, bierze pod uwagę przede wszystkim to, czy w danym miejscu jest bezpiecznie. Teraz będzie można to prosto zweryfikować. Badacze z Forbes Advisor stworzyli ranking najbezpieczniejszych krajów w Europie na tegoroczne wakacje. Kto znalazł się na podium, a które miejsce zajęła Polska?

Zobacz także:  W tych miastach można spędzić najszczęśliwszy urlop. Na liście jedno miejsce z Polski [RANKING]

Najbezpieczniejsze kraje w Europie na wakacje 2022. Polska pod koniec rankingu

Tworząc ranking, badacze z Forbes Advisor wzięli pod uwagę takie czynniki jak m.in. jakość wody w kąpieliskach, opieka zdrowotna, poziom zanieczyszczenia powietrza czy wskaźnik przestępstw (w tym kradzieże oraz zabójstwa). Jak podaje portal rp.pl, takiej analizie zostało poddanych 29 krajów. 

Niepodważalnym liderem zestawienia została... Szwajcaria, a jej wskaźnik bezpieczeństwa wynosi 88,3. Państwo to ma najlepszą jakość opieki zdrowotnej (na drugim miejscu jest Holandia, a na trzecim Dania). Poza tym Szwajcaria zajmuje 6. pozycję w rankingu najlepszej jakości wód w kąpieliskach i może pochwalić się jednym z najniższych wskaźników zanieczyszczenia powietrza oraz zgłoszonych zabójstw.

Redakcja poleca

Tuż za Szwajcarią znalazła się Słowenia (wskaźnik bezpieczeństwa na poziomie 82,3), która również plasuje się dobrze we wszystkich kategoriach. Podium natomiast z niewiele niższym wynikiem, bo 82,1, zamyka Portugalia.

Z kolei Polska uplasowała się dopiero pod koniec rankingu - zajęła 23. miejsce na 28. Jak podaje portal rp.pl, w naszym kraju 4 procent wód całkowicie nie nadaje się do kąpieli. Jeżeli chodzi o poziom zanieczyszczenia powietrza, to wynosi on zaledwie 19,1; gorzej jest tylko w Chorwacji. Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty, wskaźnik bezpieczeństwa w Polsce wynosi 64,6.

Zestawienie natomiast, co dla wielu może być niemałym zaskoczeniem, zamyka... Wielka Brytania.

Bezpieczeństwo może być decydującym czynnikiem, gdy ludzie zastanawiają się, gdzie spędzić wakacje, a te liczby pokazują, że w Europie istnieją znaczne różnice m.in. w jakości wód w kąpieliskach czy w poziomie kradzieży - skomentował przedstawiciel Forbes Advisor.

Poniżej zamieszczamy ranking najbezpieczniejszych miejsc w Europie na wakacje 2022:

 1. Szwajcaria,
 2. Słowenia,
 3. Portugalia,
 4. Austria,
 5. Niemcy,
 6. Hiszpania,
 7. Czechy,
 8. Włochy,
 9. Holandia,
 10. Dania,
 11. Grecja,
 12. Cypr,
 13. Belgia,
 14. Chorwacja,
 15. Finlandia,
 16. Irlandia,
 17. Malta,
 18. Francja,
 19. Węgry,
 20. Słowacja,
 21. Szwecja,
 22. Litwa,
 23. Polska,
 24. Bułgaria,
 25. Rumunia,
 26. Estonia,
 27. Albania,
 28. Wielka Brytania.

Zobacz także:  Tiktokerka zdradziła swój trik na wyszukiwanie najtańszych lotów. Jest bardzo prosty

RadioZET.pl/rp.pl/traveldailymedia.com/thrillist.com