,

Wybrano najgorsze i najlepsze atrakcje turystyczne świata 2023 roku. Powstał nietypowy ranking

16.03.2023 11:45

Portal Stasher stworzył ranking najlepszych i najgorszych atrakcji turystycznych na świecie na 2023 rok. W tworzeniu tego zestawienia wzięto pod uwagę popularność danego miejsca w mediach społecznościowych oraz ogólne oceny w serwisach internetowych. Na liście pojawiło się aż 99 popularnych atrakcji. Wyniki rankingu mogą zaskoczyć. 

Błękitna Laguna, Islandia
fot. Shutterstock

Podczas przygotowywania listy najlepszych i najgorszych atrakcji na świecie pod uwagę wzięto kilka czynników. Autorzy rankingu uwzględnili przede wszystkim recenzje umieszczane w serwisie podróżniczym Tripadvisor oraz Google. Na ostateczną ocenę wpływ miały również średnia ocena pobliskich noclegów na Booking.com, odległość od najbliższego międzynarodowego lotniska, bezpieczeństwo turystów i popularność na TikToku. Na koniec przyznawano każdej pojedynczej atrakcji ocenę w skali od zera do dziesięciu. Jakie są wyniki?

Wskazano najgorsze atrakcje turystyczne świata 

W rankingu przygotowanym przez portal Stasher za najgorszą atrakcję turystyczną uznano Aleję Gwiazd w Los Angeles. W tym roku słynna hollywoodzka aleja uzyskała ocenę na poziomie zaledwie 3,42 w 10-stopniowej skali. Co ciekawe, zajęła to miejsce nie pierwszy raz - w 2019 roku pierwsze badanie dotyczące atrakcji turystycznych doprowadziło jego autorów do tego samego wniosku.

Aleja Gwiazd w Los Angeles
fot. Shutterstock

Aleję Gwiazd w Los Angeles uzyskała najniższą ocenę w Google. Słabo wypadł też wskaźnik dotyczący jakości noclegów opisywanych często, jako „brudne”. Na ogólną ocenę miał również wpływ słaby globalny wskaźnik bezpieczeństwa w USA (3,85).

Drugim najgorszym miejscem do odwiedzenia w tym roku został Wielki Bazar w Stambule, który zdobył tylko 3,42 punktu. Miejsce to uzyskało słabe wyniki we wszystkich badanych obszarach – poziom bezpieczeństwa został oceniony na zaledwie 2,8/5, a na jego niekorzyść działała również duża odległość od najbliższego lotniska (45,7 km).

Podium niechlubnego zestawienia zamyka Tadż Mahal w Indiach (ocena 3,83/10). W tym przypadku najbardziej negatywnie została oceniona odległość od lotniska - ok. 219 km. 

10 najgorszych atrakcji na świecie (wg portalu Stasher)

 1. Aleja Gwiazd w Los Angeles, Stany Zjednoczone (ocena 3,42/10)
 2. Wielki Bazar, Stambuł (3,42)
 3. Tadż Mahal, Indie (3,83)
 4. Busch Gardens Tampa Bay, Stany Zjednoczone (4,52)
 5. Lotte World, Korea Południowa (4,8)
 6. Wzgórze Wiktorii, Hongkong (4,89)
 7. Ocean Park, Hongkong (4,95)
 8. Świątynia Fushimi Inari-Taisha, Japonia (5,04)
 9. Wielki Mur Chiński, Chiny (5,05)
 10. Park rozrywki Everland, Korea Południowa (5,17).

Zobacz także: Najlepsze kraje na wakacje z dziećmi w 2023 roku. Tam warto jechać na rodzinny urlop 

Te atrakcje turystyczne są najlepiej oceniane

Ale jest też dobra strona tego zestawienia. Najwyższą ocenę w rankingu zdobył stojący nad brzegiem Dunaj gmach węgierskiego parlamentu w Budapeszcie - uzyskał wynik 7,34/10. Ten charakterystyczny neogotycki budynek jest tak naprawdę obowiązkowym punktem zwiedzania stolicy Węgier. Poza znakomitymi ocenami w serwisie TripAdvisor i Google wysoko zostały ocenione noclegi na Booking.com (8,6/10), a na TikToku filmy z tego miejsca wyświetlono aż 887 mln razy.

Budapeszt, Węgry
fot. Shutterstock

Drugą pozycję wśród najlepszych atrakcji turystycznych świata zajął Disneyland w Paryżu - zdobył notę 7,17/10. Spośród wszystkich badanych miejsc może się pochwalić największą liczbą wyświetleń na TikToku – aż 7,9 mld razy. Oprócz tego bardzo dobrze oceniono bazę noclegową (8,6/10), a w opiniach Google uzyskał wynik 4,5/5 gwiazdek.

Trzecie miejsce zdobyła Błękitna Laguna na Islandii z notą 7,15/10. Ten niezwykły kompleks basenów geotermalnych jest tłumnie odwiedzany przez turystów. Na tak dobry wynik w dużym stopniu miał wpływ wskaźnik bezpieczeństwa oraz niewielka odległość od lotniska.

10 najlepszych atrakcji na świecie (wg portalu Stasher)

 1. Budynek parlamentu węgierskiego (ocena 7,34/10)
 2. Disneyland w Paryżu, Francja (7,17)
 3. Błękitna Laguna, Islandia (7,15)
 4. Plac Hiszpański, Madryt (7,13)
 5. Angkor Wat, Kambodża (7,04)
 6. Bazylika Świętego Piotra, Watykan (7,03)
 7. Biblioteka El Ateneo Grand Splendid, Argentyna (6,99)
 8. Akropol, Ateny (6,91)
 9. Muzeum Nowej Zelandii, Nowa Zelandia (6,9)
 10. Katedra w Mediolanie, Włochy (6,83).

Źródło:  stasher.com, Rzeczpospolita, Fly4free

loader

Logo radiozet Dzieje się