Obserwuj w Google News

Najlepsze lotniska świata 2023 wybrane. Kto w tym roku zdobył "lotnicze Oscary"?

2 min. czytania
17.03.2023 13:15
Zareaguj Reakcja

Firma Skytrax po raz kolejny opublikowała ranking wyróżniający najlepsze porty lotnicze na świecie. Pierwsze miejsce w tym prestiżowym zestawieniu, w którym głosowali pasażerowie, zdobyło lotnisko Changi w Singapurze. Wśród europejskich portów najwyższą pozycję zajął ten paryski imienia Charlesa de Gaulle'a.

Lotnisko Singapur-Changi
fot. Safdie Architects/Ferrari Press/East News

Coroczny ranking Skytrax, nazywany "lotniczymi Oscarami", jest przygotowany na podstawie globalnego badania satysfakcji pasażerów. W tegorocznym badaniu wzięli udział podróżni z ponad 100 krajów świata. Oceniali oni poszczególne lotniska na podstawie wielu czynników, w tym m.in. jakości odpraw, przylotów, bezpieczeństwa czy dostępnej oferty gastronomicznej i handlowej. Całe zestawienie obejmuje aż 100 portów lotniczych z całego świata. Które lotniska okazały się w tym roku najlepsze? 

Redakcja poleca

Lotnisko Singapur-Changi najlepsze na świecie

Zwycięzcą w rankingu Skytrax po raz 12 z rzędu zostało Lotnisko Singapur-Changi. Wcześniej zajmowało pierwsze miejsce w zestawieniu w latach 2013-2020, a w 2021 i 2022 roku zostało wyprzedzone najpierw przez międzynarodowy port lotniczy Hamad w Dosze, a później lotnisko Haneda w Tokio. W tym roku wraca na pierwszą pozycję.

W najnowszym plebiscycie Changi zostało ponadto uznane za najlepsze lotnisko w Azji oraz najlepsze lotnisko pod względem oferty restauracyjnej, dostępnych rozrywek i możliwości spędzenia czasu. Warto przypomnieć, że w singapurskim porcie można m.in. zjeżdżać z kilkupiętrowych zjeżdżalni i przechadzać się po rozpiętych nad wolnocłowymi sklepami siatkach. Dodatkowo hotel Crowne Plaza Changi Airport otrzymał (8. raz z rzędu) nagrodę dla najlepszego hotelu przy lotnisku.

Na podium znalazły się też port lotniczy Hamad w Katarze. Zajął drugie miejsce w klasyfikacji ogólnej, ale stał się jednocześnie liderem w kategoriach najlepszego miejsca na zakupy, a także najlepszego i najczystszego lotniska na Bliskim Wschodzie.

Trzecie miejsce trafiło do lotniska Haneda w Tokio. Dodatkowo jeszcze przyznano mu tytuły najczystszego lotniska na świecie, najlepszego portu krajowego i najprzyjaźniejszego lotniska dla osób niepełnosprawnych.

Zobacz także:  Najlepsze kraje na wakacje z dziećmi w 2023 roku. Tam warto jechać na rodzinny urlop

Za najlepszy port w Europie uznano paryskie lotnisko w Paryżu (Charles de Gaulle). To wielki awans tego miejsca, bo jeszcze do niedawna przesiadki w nim były koszmarem dla pasażerów. Wśród lotnisk w Europie Środkowej pasażerowie najwięcej głosów oddali na Monachium, a w Europie Wschodniej - Budapeszt. Z kolei Helsinki Airport kolejny raz uzyskały tytuł najlepszego lotniska w Europie Północnej.

W zestawieniu Skytrax, gdzie wyróżniono 100 lotnisk na świecie, ponownie zabrakło polskiego przedstawiciela. Ostatni raz, gdy polskie lotnisko znalazło się w pierwszej „setce”, miał miejsce w zestawieniu za 2020 rok – 88. pozycję zajęło wówczas Lotnisko Chopina w Warszawie.

10 najlepszych lotnisk świata 2023 (Ranking Skytrax)

  1. Singapur-Changi
  2. Hamad, Katar
  3. Tokio-Haneda, Japonia
  4. Seul-Inczon, Korea Południowa
  5. Paryż-Roissy-Charles de Gaulle, Francja
  6. Stambuł, Turcja
  7. Monachium, Niemcy
  8. Zurych-Kloten, Niemcy
  9. Tokio-Narita, Japonia
  10. Madryt-Barajas, Hiszpania

Źródło: Skytrax, Rzeczpospolita