Obserwuj w Google News

Nowy ranking najszczęśliwszych krajów na świecie. Jak wypadła Polska?

2 min. czytania
22.03.2023 14:09
Zareaguj Reakcja

Opublikowano najnowszy ranking najszczęśliwszych krajów na świecie. Po raz szósty pierwszą pozycję na liście "World Happiness Report" zajmuje Finlandia. Jak w zestawieniu prezentuje się Polska? 

Finlandia - najszczęśliwszy kraj na świecie
fot. Shutterstock

Ranking najszczęśliwszych krajów na świecie w 2023 r. został opublikowany już po raz jedenasty. Lista, przygotowana na zlecenie Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), ukazuje poziom zadowolenia ludzi mieszkających w różnych krajach. Całe zestawienie, uwzględniające ponad sto państw, stworzyli naukowcy, opierając się na danych z sondażu Gallup World Poll oraz innych źródeł. 

Raport uwzględnia czynniki takie jak wsparcie społeczne, przewidywana długość życia, hojność danej nacji oraz zjawisko korupcji. W rankingu poproszono mieszkańców, aby określili jakość swojego życia oraz ogólne zadowolenie w skali od 0 do 10. W których krajach żyje się najlepiej?

Redakcja poleca

Finlandia po raz szósty najszczęśliwszym krajem świata

Według rankingu "World Happiness Report" Finowie są najszczęśliwszym narodem na świecie. Finlandia zajęła pierwsze miejsce w zestawieniu już po raz szósty z rzędu. W pierwszej dziesiątce zestawienia po raz kolejny znalazły się również wszystkie pozostałe kraje nordyckie - Danię, Islandię, Szwecję i Norwegię.

Dlaczego od lat zajmują tak wysokie pozycje? W rozmowie z lokalnymi mediami mieszkańcy Finlandii przyznają, że o pierwszym miejscu ich ojczyzny w rankingu decydują przede wszystkim sprawne działanie publicznych instytucji, poczucie bezpieczeństwa, bliskość natury i pozytywne nastawienie ludzi wokół. 

Jak zauważyli autorzy badania, Finlandia z wynikiem około 7,8 pkt na 10 możliwych jest na szczycie rankingu. Z kolei pogrążony w wojnie Afganistan (1,9 pkt) i Liban (2,4 pkt) są na końcu listy, w której wymieniono łącznie 137 krajów. 

Jak na liście prezentuje się Polska? Nasz kraj zajął 39. miejsce w zestawieniu. W porównaniu do innych krajów Polska wypada zaskakująco dobrze, zajmując wyższe miejsce niż Japonia (47.) i Grecja (58.), czy Brazylia (59.). Okazuje się, że Polacy są szczęśliwsi od mieszkańców krajów i bogatszych, i położonych w cieplejszych częściach globu. W porównaniu do rankingu z minionego roku, gdy nasz kraj trafił aż na 48. pozycję, tegoroczne wyniki wydają się zadowalające. 

Zobacz także:  Rajska wyspa na Karaibach szuka pracownika. "Najłatwiejsza praca na świecie"

Najszczęśliwsze kraje świata w 2023 [LISTA]

 1. Finlandia
 2. Dania
 3. Islandia
 4. Izrael
 5. Holandia
 6. Szwecja
 7. Norwegia
 8. Szwajcaria
 9. Luksemburg
 10. Nowa Zelandia
 11. Austria
 12. Australia
 13. Kanada
 14. Irlandia
 15. Stany Zjednoczone
 16. Niemcy
 17. Belgia
 18. Czechy
 19. Wielka Brytania
 20. Litwa

Źródło: PAP, TVN24

Najpiękniejsze miejca na świecie
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock