Oceń
Neapol leży w południowych Włoszech, w centrum Zatoki Neapolitańskiej i jest stolicą regionu Kampania. Tym, co wyróżnia to miasto, jest położenie u stóp majestatycznego Wezuwiusza. Neapol to jednocześnie trzecie co do liczby mieszkańców miasto Włoch. W Neapolu oficjalnie jest ich około miliona – co oznacza, że ustępuje on tylko Rzymowi i Mediolanowi. Jednak już Metropolia Neapolu, obejmująca przyległe mniejsze i większe miejscowości, liczy ponad 3 miliony mieszkańców.
Warto przypomnieć, że w minionym roku Neapol przeżywał turystyczne oblężenie. Lokalne media podawały, że "padają rekordy obecności turystów, a "ich liczby przyprawiają o zawrót głowy".
Jak mówi większość osób odwiedzających to włoskie miasto, Neapol albo się kocha, albo nienawidzi. Zwiedzając to miejsce, z pewnością trzeba pozbyć się wszelkich uprzedzeń i porównań. Odkrywamy najciekawsze zabytki i atrakcje Neapolu i podpowiadamy, czego spróbować z lokalnej kuchni.
Stare miasto – historyczne centrum Neapolu
Historyczne centrum Neapolu jest pod względem powierzchni największą tego typu zabytkową przestrzenią w Europie (ma około 1700 ha). Miejsce to uznaje się za serce stolicy Kampanii. Wąskie uliczki poprzecinane placami, pełne zabytków, pomników oraz wejść do podziemnego miasta przyciągają co roku tłumy turystów z całego świata.
Najstarsza część Neapolu, chociaż w 1995 roku trafiła na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO, w dużym stopniu zamalowana jest graffiti. Wygląd zabytkowych kamieniczek dodatkowo przesłaniają rozwieszone nad uliczkami sznury z praniem. To jednak nie odbiera niezaprzeczalnie wyjątkowego klimatu tego miejsca.
Historyczne centrum zwiedza się oczywiście pieszo. Nie powinno nas to jednak przerażać – stare miasto Neapolu jest szerokie na mniej niż 2 kilometry i długie na około 1 kilometr. Sam spacer po gąszczu wąskich, zatłoczonych uliczek jest swoistą atrakcją. Najbardziej znane są tutaj ulice Spaccanapoli oraz równoległa do niej Via dei Tribunali, wzdłuż których kryje się większość najważniejszych zabytków.
Kościół San Giovanni a Carbonara i kaplica Sansevero
Najpiękniejszy w Neapolu jest kościół San Giovanni a Carbonara położony w samym sercu historycznego starego miasta. Zadziwia przede wszystkim wnętrze świątyni z renesansowymi rzeźbami oraz XV-wiecznymi freskami. Niezwykle ciekawie prezentuje się też Cappella Sansevero, czyli kaplica ozdobiona marmurowymi rzeźbami, m.in. dziełem przedstawiającym Chrystusa przykrytego całunem (Cristo Velato) autorstwa Giuseppe Sammartino.
Uwagę zwracają również znajdujące się w podziemiach kaplicy „maszyny anatomiczne” ukazujące dwa naturalnej wielkości szkielety kobiety i mężczyzny. Dzieło to zostało stworzone przez lekarza z Palermo, Giuseppe Salerna. Warto pamiętać, że wewnątrz świątyni obowiązuje zakaz robienia zdjęć.
Zobacz także: Bari – co zobaczyć? 8 atrakcji i najpiękniejszych miejsc w stolicy Apulii
Podziemny Neapol
Turyści spacerujący wąskimi ulicami starego miasta nie zawsze mają świadomość tego, że mniej więcej 40 metrów pod ich stopami rozciągają się kilometry korytarzy oraz głębokich pomieszczeń.
Skąd wziął się podziemny Neapol? Zaczęło się od wykopywania surowca na budowę domów oraz podziemnego akweduktu zaopatrującego miasto w wodę. W ten sposób powstały jaskinie, które w czasie II wojny światowej posłużyły mieszkańcom Neapolu jako schron. Obecnie podziemne miasto można zwiedzać – zachowały się tam m.in. pozostałości antycznego teatru czy ziołowy ogród. Warto odkryć tę część Neapolu z przewodnikiem – dostępne są też wycieczki w języku polskim.
Zabytki sakralne Neapolu
W Neapolu znajduje się prawie 450 kościołów, dlatego podczas zwiedzania miasta nie da się ich przegapić. Oprócz wspomnianej wcześniej świątyni San Giovanni a Carbonara warto odwiedzić też kilka innych miejsc.
Cennym zabytkiem jest gotycka katedra (Duomo di Napoli) z kaplicą św. Januarego, który zginął męczeńską śmiercią w 305 roku. Miejsce to jest świadkiem tzw. „Cudu Świętego Januarego”. Uroczystość ta odbywa się głównie 19 września tj. w dzień śmierci świętego. Coroczne obchody polegają na obserwacji przemiany krwi świętego Januarego zamkniętej w szklanej ampułce z postaci skrzepniętej w postać płynną.
Ciekawie prezentuje się też kościół Gesù Nuovo położony na placu o tej samej nazwie. We wnętrzach zachwyca włoski barok pełen rzeźb i bogactwa. W świątyni nadal znajduje się bomba zrzucona na budynek podczas II wojny światowej. Wielbiciele zabytków sakralnych powinni też zwrócić uwagę na klasztor i kościół Santa Chiara oraz kościół San Domenico Maggiore.
Pałac Królewski w Neapolu
Palazzo Reale di Napoli, bo tak brzmi oryginalna nazwa tego obiektu, znajduje się przy Piazza Plebiscito. Przez 150 lat budowla ta była siedzibą hiszpańskich namiestników, a na początku XVIII wieku stała się jedną z czterech rezydencji królewskiej Dynastii Burbonów.
Fasada pałacu ozdobiona jest szeregiem XIX-wiecznych posągów, przedstawiających władców Neapolu od założenia królestwa w XII wieku. Większe wrażenie robi jednak wnętrze budynku. Podczas zwiedzania można zobaczyć wystawne komnaty, kaplicę oraz pięknie urządzone apartamenty królewskie z cennymi obrazami oraz rzeźbami. W pałacu znajduje się też Biblioteka Narodowa oraz Teatr Świętego Karola – największy i najstarszy we Włoszech teatr operowy.
Wzgórze Vomero i zamek Sant’Elmo
Niezwykłym punktem, gwarantującym piękne widoki, jest płaskowyż Vomero. Można tu poznać zupełnie inne oblicze włoskiego miasteczka. Niewielki ruch, zielone przestrzenie i zacienione alejki, którymi można bez pośpiechu spacerować, tworzą wyjątkowe miejsce. Obowiązkowym punktem odwiedzin powinien być zamek Sant’Elmo, czyli forteca zbudowana w XIV wieku, przebudowana w XV wieku, a następnie zmieniona w więzienie. Zadziwia nie tylko wygląd tej gigantycznej budowli w kształcie sześcioramiennej gwiazdy, ale też jej położenie na wzgórzu. Zwiedzając zamek, można podziwiać równocześnie panoramę całej zatoki oraz Neapol.
Na Vomero najszybciej można najszybciej dostać się metrem lub kolejką szynową – już podczas samej trasy pod górę czekają niesamowite widoki i wrażenia.
Narodowe Muzeum Archeologiczne w Neapolu
Museo Archeologico Nazionale di Napoli szczyci się najbogatszym i najcenniejszym dziedzictwem dzieł sztuki i zabytków archeologicznych we Włoszech. Placówka ta uznawana jest jednocześnie za jedno z najważniejszych muzeów archeologicznych na świecie. Zbiory obejmują dzieła z czasów greckich, rzymskich i renesansowych, a w szczególności rzymskie artefakty z pobliskich Pompejów czy Herkulanum – w tym m.in. posągi, popiersia, mozaiki i malarstwo ścienne.
Życie nocne Neapolu
Neapol warto odwiedzić ze względu na niepowtarzalny klimat. Nocne życie koncentruje się wokół Piazza Bellini, w sercu miasta. Po godzinie 18, od momentu otwarcia większości lokali plac wypełnia się tłumem turystów, studentów i celebrytów, którzy z kieliszkiem w ręku rozmawiają przy ruinach murów. I to nie byle jakich murach, bo greckich, zabytkowych, które tworzą niesamowite otoczenie dla wieczornych spotkań.
Życie nocne kwitnie też w dzielnicy Chiaia, szczególnie przy ulicach Pisignano i Giuseppe Ferrigni, gdzie znajdziemy bary jeden obok drugiego. Wybór jest szeroki, turystów bawiących się do późnych godzin nocnych również nie brakuje.
Wezuwiusz i Pompeje – atrakcje w okolicy Neapolu
Będąc w Neapolu, warto zwiedzić też okoliczne atrakcje. Jedną z najważniejszych jest Wezuwiusz. To jeden z „najsławniejszych” aktywnych wulkanów we Włoszech. Obecnie to uśpiony wulkan, który turyści mogą podziwiać z daleka lub też z niewielkiej odległości, stojąc na samej krawędzi krateru. Do Wezuwiusza, pod niemal sam szczyt, jeżdżą autobusy z Pompejów. Czas wejścia na górę to około 30-45 minut. W czasie podejścia można podziwiać przepiękny widok na Neapol.
Z Wezuwiuszem nierozerwalnie połączone są Pompeje. To właśnie to miasto zostało zniszczone w wyniku wybuchu wulkanu w 79 roku. Popiół, który pokrył Pompeje, zakonserwował niejako cały obszar – dzięki temu historykom udało się odtworzyć domy, ulice i poznać codzienne życie mieszkańców. Na skutek erupcji Wezuwiusza przestały istnieć również dwa inne miasta – Herkulanum i Stabie.
Kuchnia Neapolu i najstarsza pizzeria na świecie
Wizyta w Neapolu nie może obyć się bez spróbowania tamtejszej pizzy. Nawet ta najprostsza, jeśli zamówiona w lokalu oznaczonym „vera pizza napoletana” gwarantuje, że będzie znacznie. W 2017 roku sztuka wypiekania neapolitańskiej pizzy została wpisana na listę UNESCO. Choćby ze względu to na wyróżnione warto skusić się choćby na jej kawałek. Poza margheritą jedynie marinara oraz margherita extra uznawane są za dania typowo neapolitańskie.
A gdzie można skosztować najlepszej pizzy? W słynnym już (i najstarszym w Neapolu) lokalu L’Antica Pizzeria da Michele założonym w 1870 roku. Pizzeria znajduje się przy via Cesare Sersale i powinna być obowiązkowym punktem odwiedzin wśród wszystkich smakoszy. Trzeba przygotować się jednak na długie kolejki oczekujących. Miejsce to zdobyło ogromną popularność po premierze filmu "Jedz, módl się i kochaj" - główna bohaterka filmu, grana przez Julię Roberts, właśnie tutaj próbowała włoskiej pizzy.
Ale Neapol to nie tylko pizza. Smacznym przysmakiem jest też mozzarella in carrozza, czyli smażone trójkątne kanapeczki z serem mozzarella w środku. Warto spróbować też neapolitańskiego makaronu w sosie fasolowym, tzw. pasta e fagioli oraz tłuczonych, przysmażonych ziemniaków z serem, ziołami, czasem również mięsem – crocche di patate.
Oceń artykuł